• Nie Znaleziono Wyników

wymienia formy ukształtowania powierzchni Ziemi

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "wymienia formy ukształtowania powierzchni Ziemi"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Formy ukształtowania powierzchni Ziemi

TREŚCI KSZTAŁCENIA

 3.7. uczeń rozpoznaje i opisuje w terenie formy rzeźby powstałe w wyniku działania czynników rzeźbotwórczych.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wymienia formy ukształtowania powierzchni Ziemi,

 potrafi zdefiniować proces kształtowania rzeźby Ziemi,

 potrafi przedstawić ukształtowanie dna oceanicznego i powierzchni lądów,

 potrafi wyjaśnić pojęcia: góry, wyżyny, niziny, szelf, stok kontynentalny, basen oceaniczny, rów oceaniczny, grzbiety śródoceaniczne.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 umie scharakteryzować formy ukształtowania powierzchni Ziemi,

 umie ocenić procesy kształtowania rzeźby Ziemi,

 umie narysować ukształtowanie dna oceanicznego i powierzchni lądów.

Etapy lekcji

Naucza ne przedmi

oty

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktyczn e

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap wstępny

geografi a

porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność

uczenia się

Czynności organizacyjne.

Podanie tematu i celów lekcji.

Na podstawie mapy fizycznej świata uczniowie charakteryzują rozmieszczenie lądów na kuli ziemskiej.

praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne , słowniki, mapy)

pogadank a,

praca w grupach, ćwiczenia

indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach

Etap

realizacji geografi

a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność

Formy ukształtowania powierzchni Ziemi.

Nauczyciel opisuje formy ukształtowania powierzchni Ziemi. Nauczyciel charakteryzuje pojęcia: cokoły kontynentalne, baseny oceaniczne.

praca z różnymi środkami informacji (podręczniki,

pogadank a, wykład, praca w grupach, ćwiczenia

praca w grupach indywidua lna i zbiorowa 2

(3)

uczenia się Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego powierzchnia kontynentów i oceanów nie pokrywa się z powierzchnią cokołów kontynentalnych i basenów oceanicznych.

Ukształtowanie powierzchni lądów. Nauczyciel charakteryzuje największe formy ukształtowania lądów: niziny, wyżyny, góry. Uczniowie przy pomocy mapy fizycznej świata wskazują największe niziny, wyżyny, największe góry.

Uczniowie odczytują z mapy i zapisują w zeszytach informacje o najwyżej i najniżej położonych punktach na Ziemi. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów.

książki, czasopisma geograficzne słowniki, plansze, atlasy, mapy)

Etap podsum owujący

geografi a

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

Podsumowanie zajęć.

Powtórzenie poznanych pojęć.

Załącznik 1 Załącznik 2 Załącznik 3

atlasy, mapa fizyczna świata, globusy uczniowskie

pogadank a,

praca w grupach, ćwiczenia

praca w grupach indywidua lna i zbiorowa

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

(analogicznego 'jak poprzednio) , ruchów tektonic.znYch. ,Jedynie .na północ od Kamienia Pomorskiego rzeka intenglacjalna tylko częściowo usunęła gliny !ZWało.we

Powierzchnia podłoża czwartorzędowego Wysoczyzny Zielonogórskiej uformowana została w wyniku procesów erozyjnych, jakie zachodziły na badanym obszarze u schyłku

jącą — użytek, zalegający conajm niej 40% pow ierzchni ogólnej, m ianem kultur drugorzędnych określa takie, które pokryw ają 25% — 40% pow ierzchni

Nauczyciel prosi uczniów o zajęcie dowolnych miejsc w sali. Na jego znak uczniowie mogą swobodnie przechadzać się po sali aż do momentu, kiedy usłyszą hasło nauczyciela,

Uczniowie przy pomocy mapy fizycznej świata wskazują największe niziny, wyżyny, największe góry6. Nauczyciel kontroluje

Najwyższym szczytem Europy jest leżący w Karpatach Mont Blanc.. Góry Skandynawskie znajdują się w północnej części

• wskazać na mapie wielkie formy ukształtowania powierzchni na poszczególnych kontynentach;. • określić trasy pierwszych wypraw

[r]