• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Present Perfect Continuous – budowa i zastosowanie.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Present Perfect Continuous – budowa i zastosowanie."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Present Perfect Continuous – budowa i zastosowanie.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń zna budowę i zasady tworzenia zdań w czasie Present Perfect Continuous - poznaje tym samym nową strukturę gramatyczną.

2. Uczeń wie, jak odmieniać czasowniki w danym czasie.

3. Dziecko wie, w jakich sytuacjach używać omawianej struktury gramatycznej i jakie słówka charakterystyczne sugerują jej zastosowanie.

4. Uczeń zna wyrażenia i zwroty sugerujące użycie omawianego czasu.

5. Uczeń poznaje nowe słowa pojawiające się w czytanym materiale źródłowym.

b. Umiejętności

1. Uczeń ćwiczy umiejętność czytania i rozumienia tekstu czytanego.

2. Uczeń umie tworzyć pytania, przeczenia i zdania twierdzące w czasie Present Perfect Continuous.

3. Dziecko potrafi opisywać sytuacje i czynności ciągłe przeszłe, mające skutek w teraźniejszości lub jeszcze nie zakończone.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: czytanie tekstu, metoda podająca, omawianie materiału źródłowego, omawianie tablicy poglądowej, ćwiczenia, budowanie i tłumaczenie zdań.

Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Dzieci podkreślają wszystkie użyte w tekście czasowniki w czasie Present Perfect Continuous i starają się zrozumieć ich zastosowanie. Dodatkowo – wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (budowę

i zastosowania czasu Present Perfect Continuous), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i tablicą poglądową. Uczniowie zapoznają się z listą słówek i wyrażeń charakterystycznych dla czasu Present Perfect Continuous.

Dzieci rozwiązują dodatkowe ćwiczenia z książek. W trakcie pracy mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

(2)

3. Środki dydaktyczne

a. Tablica poglądowa ‘Present Perfect Continuous’.

b. Materiał źródłowy ‘Applying for the job’lub inny tekst z jakiejkolwiek książki do angielskiego na poziomie Pre-Intermediate lub Intermediate, zawierający konstrukcje w czasie Present Perfect i Present Perfect Continuous.

c. Ćwiczenia dodatkowe z książek (patrz: uwagi do scenariusza).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Temat lekcji nie wymaga specjalnego wprowadzenia.

b. Faza realizacyjna

1. Czytanie tekstu źródłowego samodzielnie przez uczniów lub głośno na forum klasy.

2. Tłumaczenie nieznanych słówek pojawiających się w tekście i odnotowywanie ich w zeszycie.

3. Krótkie streszczenie przeczytanego tekstu przez uczniów (lub jednego ucznia).

4. Odpowiadanie na zadawane przez nauczyciela pytania dotyczące przeczytanego tekstu.

5. Podkreślanie i tłumaczenie czasowników i całych zdań w czasie Present Perfect Continuous.

6. Objaśnienie zasad tworzenia czasu Present Perfect Continuous.

7. Omówienie różnych wariantów zastosowania czasu Present Perfect Continuous.

8. Tworzenie pytań i przeczeń ze zdań twierdzących i odwrotnie.

9. Zapoznanie się ze słówkami charakterystycznymi czasu Present Perfect Continuous.

10. Ćwiczenie tworzenia zdań w czasie Present Perfect Continuous.

c. Faza podsumowująca

Rozwiązywanie ćwiczeń i zdań związanych z tematem lekcji. Tłumaczenie zdań.

5. Bibliografia 6. Załączniki

a. Materiały źródłowe

Tablica poglądowa ‘Present Perfect Continuous’.

Materiał źródłowy ‘Applying for the job’.

(3)

b. Zadanie domowe

Praca domową mogą być ćwiczenia do rozwiązywania z książek. Dzieci uczą się na pamięć nowych słówek, jakie pojawiły się na lekcji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po lekcji uczeń powinien znać zasady użycia i budowy czasu Present Perfect, słownictwo dotyczące prac domowych (clear the table, do the cleaning, etc.), formy past

Mark ……… visited his grandmother.. had

Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w

*2 Taj Mahal to indyjskie mauzoleum (monumentalny grobowiec) wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej

Peter has lived in London for five years Piotr mieszka w Londynie od 5 lat. Peter has lived in London

Zasady czasu Present Perfect Continuous są podobne do czasu Present Perfect z tą różnicą, że Continuous jest formą ciągłą. Czekam na Ciebie już prawie godzinę. – I have

Szukamy nowego współlokatora odkąd Mark się

Zad. 3 Przeczytaj GRAMMAR FOCUS i uzupełnij przykłady za pomocą odpowiednich słów zaznaczonych w tekście „A School for Stars” na niebiesko. Jaka jest konkluzja? Odpowiedz sobie