• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Algorytmy z rozgałęzieniami 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Algorytmy z rozgałęzieniami 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Algorytmy z rozgałęzieniami

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

1. zna pojęcie algorytmu, algorytmu liniowego, algorytmu z rozgałęzieniami.

2. zna cechy poprawnego algorytmu.

3. zna operatory arytmetyczne i operacyjne używane w algorytmach.

4. zna sposoby zapisu algorytmu.

a. Umiejętności Uczeń:

1. formułuje sytuację problemową, specyfikację problemu.

2. potrafi podać przykład prostego algorytmu liniowego i algorytmu z rozgałęzieniami.

3. zapisuje informatyczne rozwiązanie problemu w postaci listy kroków i schematu blokowego 4. ocenia poprawność i efektywność algorytmu.

5. posługuje się poprawną terminologią informatyczną.

5. Metoda i forma pracy

Praca w grupach, dyskusja, prezentacja, samodzielna praca z komputerem.

6. Środki dydaktyczne

a. arkusze papieru i przybory kreślarskie.

b. komputery, rzutnik multimedialny.

c. prezentacja Przykłady algorytmów z rozgałęzieniami.

d. program edukacyjny ELI 2.

7. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność i przedstawia cele lekcji. Sprawdza gotowość uczniów do lekcji poprzez pytania kontrolne:

- Jakie cechy musi mieć poprawny algorytm?

- W jaki sposób można przedstawić algorytm?

- Jakie operacje odpowiadają konkretnym kształtom figur geometrycznych w schemacie blokowym?

- W jaki sposób sprawdzamy poprawność algorytmu?

- Jakie cechy ma algorytm liniowy? Podaj przykład takiego algorytmu.

(2)

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel prosi uczniów o napisanie algorytmu sprawdzającego, czy dana liczba jest parzysta.

Przypomina im, jak działa operator modulo, który będzie tu niezbędny. Algorytm jest krótki i prosty.

Obrazowo pokazuje użycie instrukcji warunkowej. Uczniowie sami piszą listę kroków, a następnie wspólnie na tablicy – schemat blokowy. Przypominamy o rozpoczęciu pracy od specyfikacji:

Dane: n – dowolna liczba naturalna Wynik: w  {0,1}

Taki algorytm nazywamy algorytmem z warunkami lub z rozgałęzieniami. Występuje w nim alternatywny ciąg działań. Wybór jednego z nich następuje w zależności od spełnienia bądź

niespełnienia określonego warunku. Algorytm może zawierać w sobie kilka instrukcji warunkowych.

Takimi przykładami uczniowie będą zajmować się w grupach.

Z lekcji matematyki uczniowie powinni znać metodę rozwiązywania równania liniowego typu

ax + b = 0, równania kwadratowego, układu równań liniowych. Jednak, aby nie skupiać się nad samym matematycznym problemem, przypominamy uczniom gotowy opis słowny każdego z rozwiązań, krótko go omawiając.

Dzielimy uczniów na grupy. Każda z grup losuje kartkę z jednym z trzech zagadnień:

I. Równanie liniowe z jedną niewiadomą

Równanie liniowe

ax + b = 0

posiada rozwiązaniaw zależności od współczynników a i b.

 Jeśli a = 0 i b = 0 to równanie ma nieskończenie wiele rozwiązań.

 Jeśli a = 0 i b ≠ 0 to równanie nie ma rozwiązania.

 Jeśli a ≠ 0 to równanie ma jedno rozwiązanie x0 = a

b . STAR

T

Wczytaj liczbę naturalną n

w := n mod 2

w=

0

T N

Wypisz „liczba

parzysta” Wypisz „liczba

nieparzysta”

STOP

(3)

II. Równanie kwadratowe

Równanie kwadratowe ax2 + bx + c = 0 można rozwiązać stosując wyróżnik (tzw. deltę).

W algorytmie oznaczony jest literą D ( D = b2 – 4ac). W zależności od wartości tego wyróżnika można rozpatrywać następujące sytuacje:

 Jeśli D > 0 to równanie posiada dwa pierwiastki x1 i x2. (

a D x b

1 2

,

a D x b

2 2

)

 Jeśli D = 0 wtedy równanie posiada jeden pierwiastek

a x b

0 2

.

 Jeśli D < 0 to wówczas równanie nie posiada rozwiązań rzeczywistych.

Wykluczamy sytuację, że a = 0 w równaniu kwadratowym.

III. Układ równań liniowych

Układ równań liniowych a1 ∙ x + b1 ∙ y = c1 można rozwiązać obliczając wyznaczniki.

a2 ∙ x + b2 ∙ y = c2

W zależności od wartości wyznaczników W, Wx i Wy można rozpatrywać następujące sytuacje:

Jeśli W <> 0, to układ równań posiada rozwiązanie x = Wx / W i y = Wy / W.

Jeśli W = 0 i Wx <> 0 lub Wy <> 0, wtedy układ nie posiada rozwiązań (układ sprzeczny).

Jeśli W = 0 i Wx = 0 i Wy = 0, to układ równań posiada nieskończenie wiele rozwiązań.

Zespoły opracowują specyfikację zadania, listę kroków, a następnie schemat blokowy na dużym arkuszu papieru. Po wykonaniu zadania, każdy zespół eksponuje swój algorytm. Przedstawiciele grup omawiają działanie swojego algorytmu. Wykonują symulację działania algorytmu na konkretnych liczbach, aby wykazać jego poprawność.

c. Faza podsumowująca

Nauczyciel przedstawia prawidłowe opracowanie każdego z algorytmów za pomocą rzutnika

multimedialnego (Prezentacja – załącznik) lub zwykłego rzutnika pisma i slajdów wydrukowanych na folii. Uczniowie porównują swoje schematy blokowe z wzorcem. Dyskutują, które etapy zadania sprawiły im jakieś trudności. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.

Uwaga: Jeśli mamy do dyspozycji pracowni program edukacyjny ELI 2, to na następnej jednostce lekcyjnej uczniowie samodzielnie budują te algorytmy w ELI 2. Mogą sprawdzić działanie algorytmów na dużej liczbie przykładów, obserwując też „ślad” wykonywanych kolejnych instrukcji.

(4)

8. Bibliografia

1. „Algorytmy” – Maciej Sysło

2. „Informatyka dla liceum ogólnokształcącego” – Grażyna Koba

9. Załączniki

a. Test

b. Prezentacja c. Zadanie domowe Zadania do wyboru:

1. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.

2. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał najmniejszą z trzech podanych liczb całkowitych.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zasady produkcji surówek (Strona pierwsza - Temat na czerwono: Zasady produkcji

Napisz algorytm o zªo»ono±ci O(n), gdzie n-liczba wierzchoªków danego grafu, który bada czy dany graf zorientowany reprezentowany przez macierz s¡siedztwa zawiera wierzchoªek,

Do każdego bloku wchodzi jedno połączenie (oprócz bloku początku algorytmu) i jedno połączenie z niego wychodzi (oprócz bloku warunku, z którego wychodzą

Do każdego bloku wchodzi jedno połączenie (oprócz bloku początku algorytmu) i jedno połączenie z niego wychodzi (oprócz bloku warunku, z którego wychodzą

f) Wymienienie przez nauczyciela parków narodowych uznanych za Światowe Rezerwaty Biosfery. Uczniowie, na podstawie zdobytych wcześniej wiadomości i przyniesionych materiałów,

Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia.. IV.. unfriendly disorganized impractical untidy intolerant unhelpful unsociable

b) potrafi ocenić, czy terroryzm jest nieodłącznym elementem islamu oraz czy islam jako religia, stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie.. II.

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe