Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3 – latki, 4 – latki, 5 – latki).
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny.
Temat: W co bawili się moja babcia i dziadek?
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Poznaje zabawki, zabawy i zajęcia z dawnych lat.
Posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach ruchowych.
Uczestniczy w zbiorowym śpiewie zabaw, zajęciach ruchowych.
Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu oraz cech zewnętrznych przedmiotów.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem;
umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Umie wypowiadać się
w różnych technikach plastycznych przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt czy barwa) w postaci prostych kompozycji oraz form konstrukcyjnych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-
ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Potrafi uważnie patrzeć
(organizuje pole
spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Interesuje się czytaniem
oraz pisaniem; jest gotowe do ich nauki.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych min. obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie;
kształtowanie sprawności fizycznej;
dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji; wielozmysłowe określanie cech charakterystycznych przedmiotu;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/ uwagi o realizacji
4-latki/ uwagi o realizacji
5-latki/ uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
2.Zaproszenie dzieci do obejrzenia zawartości Czarodziejskiej skrzyni, w której znajdują się zabawki z dawnych lat. Zachęcenie do oglądania, nazywania, podejmowania prób opisu zabawek znajdujących się w skrzyni.
/Czarodziejska skrzynia z zabawkami (gałgankowe lalki, drewniany wózek, drewniane motylki, koguciki, itp.).
3. Zabawa ruchowa Koniki:
Dzieci w parach, jedno za drugim, naśladują jazdę koników.
I. Zajęcia poranne
Przygotowanie do śniadania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Wprowadzenie dzieci w Krainę dawnych zabaw. Nauczyciel (N) informuje dzieci o przybyciu zaproszonych gości, którzy zaprezentują im dawne zabawy i zabawki.
2. Udział dzieci w spotkaniu z członkami zespołu ludowego, które przebiegać będzie pod hasłem Zabawy naszych babć i dziadków W trakcie spotkania dzieci dowiadują się, jak i w co dawniej bawiły się dzieci.
3. Popularne zabawy ruchowe: Mało nas do pieczenia chleba, Stary niedźwiedź. Dzieci pląsają, np. przy akompaniamencie akordeonu (własność zespołu).
4. N zaprasza chętne dzieci 3 – letnie do zabawy dydaktycznej Wklej taką samą lalkę. Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Dla dzieci 4-letnich zabawa rozwijająca spostrzegawczość Drewniane motylki – znajdź różnice.
Zabawa rozwijająca
spostrzegawczość:
puzzle
Świętokrzyski kogucik.
II. Zajęcia dydaktyczne
Przygotowanie do obiadu.
1. Zabawy ruchowe na placu zabaw, w ogrodzie przedszkolnym.
Dzieci mają do wykorzystania: łopatki, wiaderka, różnorodne wzory foremek, piłki, skakanki, obręcze „hula – hop”.
III. Zajęcia popołudniowe
2.Zabawa ortofoniczna Kogucik z wykorzystaniem multimediów. Chętne trzylatki biorą udział w zabawie.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki dydaktyczne:
skrzynia, gałgankowe lalki, drewniany wózek, drewniane motylki, koguciki, itp., łopatki, wiaderka, różnorodne wzory foremek, piłki skakanki, hula – hop, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Sylwety lalek w wersji kolorowej do wycięcia przez nauczyciela;
2. Wklej taką samą lalę – materiał do wydrukowania;
3. Drewniane motylki - znajdź różnicę – materiał do wydrukowania;
4. Puzzle obrazkowe do wydrukowania w wersji kolorowej 9-elementowe Świętokrzyskie koguciki;
5. Kolorowy wzór do układania puzzli;
6. Zabawa dydaktyczna Znajdź taką samą lalę;
7. Prezentacja multimedialna Kogucik do ćwiczeń ortofonicznych;
8. Puzzle multimedialne 4, 6 - elementowe Drewniany motylek;
9. Puzzle multimedialne 6, 8 - elementowe – Świętokrzyski kogucik.