GAZETKA UCZNIÓW SP 53 WE WROCŁAWIU

Pełen tekst

(1)

DO DZWONKA

W Y D A N I E S P E C J A L N E

" Z I E L O N O M I "

M A J 2 0 2 2

GAZETKA UCZNIÓW SP 53 WE WROCŁAWIU

O P I E K U N K A : A N E T A S T A S Z C Z Y S Z Y N

K O N T A K T : K O L O D Z I E N N I K A R S K I E S P 5 3 @ G M A I L . C O M

(2)

Wrocławskie

Forum Gazetek

17 listopada członkinie szkolnego Koła Dziennikarskiego, w składzie Klara Dolny, Hania Hołowczak, Zosia Mendyka, Ania Samołyk, Klaudia Sitarska, Julia Soćko i Anhelina Zozulia, pod opieką p. Anety Staszczyszyn wzięły udział we Wrocławskim Forum Gazetek.

To, organizowane już po raz ósmy przez SP nr 17 we Wrocławiu, wydarzenie skupia młodych adeptów sztuki dziennikarskiej pozwalając na wymianę doświadczeń i dostarczając inspiracji poprzez zwracanie uwagi na aktualne i ważne tematy.

W tym roku szkolnym, ze względu na ograniczenia związane

z pandemią, spotkanie odbyło się w formie online, jednak nie przeszkodziło nam to czerpać garściami z przedstawionych treści a nawet nawiązywać znajomości z kolegami po fachu!

Tegoroczna edycja forum odbyła się pod hasłem "Zielono mi" i skupiała się wokół kwestii związanych ze środowiskiem.

Poruszaliśmy tematy ekologii i ochrony przyrody, a przy tym poznawaliśmy narzędzia multimedialne pomocne w pracy nad zbieraniem, porządkowaniem i opracowywaniem materiału do gazetek.

Dziękujemy organizatorkom -

paniom Małgorzacie Kubiak-

Chudy, Laurze Śnihur i Edycie

Chmolewskiej za przygotowanie

wydarzenia i zaproszenie

na Forum. Mamy nadzieję -

do zobaczenia!

(3)

ZOFIA MENDYKA

Podczas forum gazetek szkolnych została przeprowadzona ankieta, która miała pomóc ustalić źródło nieczystości. Każda szkoła miała za zadanie wpisać przyczyny, które, według nich, w największym stopniu prowadzą właśnie

do niszczenia naszego środowiska życia.

Gdy podano jakąś przyczynę, ta pojawiała się na ekranie i tworzyło się coś na kształt chmury wyrazów. Kiedy ta sama odpowiedź pojawiała się kilkakrotnie, ono powiększało się i tym zwiększało swoją wartość.

Po udostępnieniu nam wyników okazało się, że najwięcej miejsca zajmowały między innymi zanieczyszczenia i człowiek. Tuż po nich występowały źródła jak na przykład: przemysł czy transport, które także wprowadzają naszą planetę w, wręcz, okropną sytuacje. Powodów dla których Ziemia nie jest tak czysta, jak byśmy chcieli jest wiele i na pewno nie wszystkie zostały wymienione na spotkaniu. Każdy z nas może w jakimś stopniu przyczynić się do poprawy stanu otaczającego świata. Drobne zmiany sumują się, by sprawić, żeby przez następne lata kondycja przestrzeni wokół nas zmieniła się na lepsze.

Na stan środowiska wpływ ma wiele czynników. Często

zanieczyszczamy świat, nie zdając sobie z tego sprawy.

Przez co tak naprawdę nasza

planeta jest w coraz gorszej

sytuacji?

(4)

By eko na co dzie

Na zajęciach organizowanych dla uczestników gazetki szkolnej zastały przeprowadzone quizy na temat wiedzy o segregacji śmieci oraz różnych świętach o tematyce przyrodniczej. Cały zespół naszej gazetki brał udział w quizie, który miał na celu sprawdzenie, jak radzimy sobie z segregacją śmieci oraz nauczyć nas poprawnej segregacji. Quiz zawierał pytania typu “do jakiego kosza wyrzucamy kartoniki po mleku lub jakie kolory mają kosze na śmieci”.

Segregacja śmieci jest bardzo potrzebna, ponieważ dzięki niej nasza planeta jest mniej zanieczyszczona. Warto się nauczyć jak segregować śmieci by dbać o Ziemię. Dzisiejsze podejście części ludzi do zanieczyszczeń jest bardzo niedbałe, co spowoduje, że już za kilkadziesiąt lat Ziemia będzie nie do zamieszkania. Już teraz można zobaczyć liczne światowe protesty, organizowane przez młodzież i nie tylko, które mają za zadanie uświadomić, jak ważne jest dla świata segregowanie odpadów. Dlatego nie ma już czasu do stracenia, trzeba się wziąć za ratowanie naszej planety, Ziemi.

KLARA DOLNY

(5)
(6)

JULIA SOĆKO, ANHELINA ZOZULIA

"PM 2.5" - przerażająca wizja przyszło ci

Tytuł odnosi się do terminu określającego cząsteczki zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Pyły zawieszone sklasyfikowane jako PM 2.5 są szczególnie niebezpieczne dla ludzi, ponieważ są zbyt małe by w ogóle wyczuć ich obecność a przy tym tak niewielkie, że trafiają bezpośrednio do krwioobiegu.

Film mówi o mężczyźnie, który żyje w środowisku z bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Wokół nie ma żadnych roślin, nawet trawy są wyschnięte. Krajobraz składa się z poniszczonych budynków przemysłowych. Żaden żywy organizm nie jest w stanie funkcjonować w pokazanych warunkach.

Bohater nosi maskę ochronną, aby mógł oddychać.

W pewnym momencie włącza się alarm, który oznajmia mężczyźnie, że kończy się tlen. Bohater filmu czym prędzej biegnie do swojego mieszkania, gdzie próbuje otworzyć butlę z tlenem, ale się to nie udaje. Zauważamy, że miejscu, gdzie mieszka trzyma niewielką roślinkę – chroni ją w zamkniętym szklanym pojemniku, tworząc warunki, w których może się ona rozwijać. Jest ona symbolem jego nadziei na lepsze jutro – być może uda się wsadzić roślinkę na zewnątrz i tym samym przywrócić naturalny porządek

i naprawić środowisko. Niestety, nagle zaczyna brakować mu powietrza (ponieważ bez maski oddycha tylko bardzo zanieczyszczonym powietrzem). Bohater po raz ostatni patrzy na swoją roślinkę i umiera z braku czystego powietrza.

Przedstawiony świat jest martwy, ponury i zanieczyszczony. Wizja rzeczywistości ukazana w filmie daje do myślenia - uczy nas, abyśmy dbali o naszą planetę,

aby przyszłe pokolenia nie musiały żyć w takim ponurym i zanieczyszczonym świecie.

Po obejrzeniu tego filmu możemy poczuć strach o naszą planetę, która może w przyszłości tak wyglądać. Możemy również przekonać się, jak bardzo ludzie nie szanują tego, co mają i jak łatwo mogą to stracić.

Kolejnym z zadań dla uczestników warsztatów było wybranie krótkometrażogego filmu z dostępnej listy filmów o tematyce związanej ze środowiskiem, a następnie krótkie omówienie go.

Wybrałyśmy "PM 2.5" w reżyserii Pawła Biedronia.

Reżyser: Piotr Biedroń Tytuł: PM 2.5

Scenariusz: Piotr Biedroń, Artur Michalik Rok: 2017

Źródła zdjęć:

www.imdb.com/title/tt7230342/

vod.greenfestival.pl/v/pm-2-5,2.html Film można obejrzeć pod adresem:

https://youtu.be/lKD9-dYYMtg

(7)

Dzień pierwszy: “Czyste powietrze”.

W pierwszym wyzwaniu uczniowie mieli za zadanie, aby na znak poparcia dla dbania o naszą planetę ubrać coś zielonego oraz zamiast samochodem przyjechać do szkoły rowerem lub przyjść na piechotę.

Dzień drugi: “Oszczędzamy wodę”.

Następnego dnia uczestnicy wyzwania dostali polecenie, a by zakręcać kran przy myciu zębów, wziąć krótki prysznic zamiast kąpieli, załadować zmywarkę zamiast zmywać pod bieżącą wodą oraz korzystać z przyjaznych środowisku środków czyszczących.

Dzień trzeci: “Ograniczamy wykorzystanie energii”.

W dni trzecim uczniowie w ramach wyzwania wyłączyli urządzenia elektroniczne z sieci i prądu, gdy ich nie używali, gasili światło oraz ograniczyli korzystanie z telefonu, komputera, telewizora i innych urządzeń.

Dzień czwarty: “Nie produkujemy odpadów”.

Tego dnia młodzież wzięła pożywienie i wodę w opakowaniach wielorazowych, przygotowała śniadanie z produktów roślinnych oraz nie marnowała jedzenia.

Dzień piąty: “Zadbaj o czystość wokół”.

Ostatniego dnia uczniowie nie zaśmiecali korytarzy, zostawiali wokół siebie porządek oraz zbierali śmieci po innych.

Dzień Ziemi obchodzimy w Polsce od lat 90 ubiegłego wieku, jednak został on ustanowiony

w roku 1970 i jest on obecnie obchodzony dwudziestego drugiego kwietnia w 192 krajach.

Święto to nabrało jeszcze większego znaczenia w XXI wieku, gdy obserwujemy przyśpieszone zmiany klimatu oraz globalne ocieplenie. W naszej szkole w ramach celebracji dnia Ziemi uczniowie mieli okazję wziąć udział w “Tygodniu wyzwań dla Ziemi”.

Obchody Dnia Ziemi

ANIELA SZAFLIK

Klasa 5a 13 wyzwań

na osobę

Klasa 4c 11 wyzwań na

osobę Klasa 7a

12 wyzwań na osobę

Nawet małe czyny podejmowane wielokrotnie mają znaczący wpływ na przyszłość naszej planety, za którą to my jesteśmy odpowiedzialni.

Los Ziemi jest w naszych rękach, podejmujmy wspólnie małe działania, aby zapewnić sobie lepszą przyszłość.

Niech każdy dzień będzie dniem Ziemi!

(8)

Młodzież wobec zmian klimatu

Jedną z młodych osób, które zwracają uwagę na kwestie ekologii jest Greta Thunberg. Jest ona 19-letnią klimatyczną aktywistką pochodzącą ze Szwecji. Cytując słowa Grety “Po co mam się uczyć dla przyszłości, której niedługo może nie być, kiedy nikt nic nie robi, by te przyszłość ocalić?”. Pokazała ona w ten sposób, że jeśli młode pokolenie nie zacznie działać to długo nie przetrwa. Zainspirowała ona tym wiele młodych osób do brania udziałów w protestach.

Słowa młodej aktywistki bardzo motywują młodzież do działania dla planety. Między innymi właśnie dzięki tej dziewczynie na całym świecie odbywają się strajki klimatyczne.

HANNA HOŁOWCZAK

W Polsce odbywają się strajki MSK, czyli Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Bierze w nich udział wielu młodych ludzi. Strajki odbywają się w wielu miastach w Polsce. Młodzież użyła na strajku hasło “Nasze pokolenie uratuje Ziemię”, co świadczy o tym jak ważne jest dla nich zdrowie planety.

Młodzież jest największą nadzieją dla planety i dla jej przyszłości, dlatego my uczniowie naszej szkoły również powinniśmy pomyśleć o skutkach tego, co robimy. Dlatego starajmy się chociaż w pewnym stopniu robić coś dobrego dla własnej przyszłości.

Na świecie klimat się znacznie ociepla,

a całokształt środowiska staje się coraz gorszy.

Wiele osób martwi się, co stanie się z naszą niebieską planetą w przyszłości. Każdy z nas stara się chociaż w małym stopniu pomóc Ziemi. Młodzież szczególnie obchodzi to,

co stanie się z Ziemią, ponieważ to jak

zatroszczą się o środowisko teraz wpłynie na

to, w jakim świecie będą żyć w przyszłości.

(9)
(10)
(11)

Zielono nam - - w szkole

A N N A S A M O Ł Y K

Bez wątpienia można stwierdzić, że każdy chciałby żyć w czystym środowisku, gdzie nie trzeba się martwić o kondycję naszej planety.

W dzisiejszych czasach Ziemia jest bardzo zaśmiecana oraz traktowana bez szacunku. Świadomość, że każdy z nas ma wpływ na kondycję środowiska staje się coraz większa i świetnie - bez większej liczby osób dbających o ekologię nie uda nam się poprawić naszego miejsca zamieszkania - Ziemi.

Między innymi po to, aby od najmłodszych lat pokazywać uczniom, jak odpowiedzialnie obcować z naturą Szkoła Podstawowa nr 53 urządziła patio dostępne dla uczniów I przedszkolaków. Najmłodsi hodują tam rośliny jadalne, zajmują się utrzymaniem przestrzeni w czystości i regularnie doglądają swoich okazów. Na patio znajdują się również specjalne domki dla owadów, kompost do składowania odpadów organicznych oraz zbiorniki na deszczówkę i ogród z miejscem dla rozwijających się roślin, warzyw oraz wielu innych. Do tego stworzono miejsce do wypoczynku lub nauki na świeżym powietrzu.

Przed szkołą zaś znajduje się ogród deszczowy, który jest nie tylko przyjemnym miejscem do zabawy i spędzania czasu, ale również przestrzenią, która - dzięki rosnącym tam roślinom - pomaga rozsądnie gospodarować wodą z deszczu.

Zamiast spływać do kanalizacji jest ona wykorzystywana przez rośliny.

(12)

Obraz

Updating...

Powiązane tematy :