Microsoft z dniem 1go stycznia 2016roku, zapowiada zmianę cen dla licencji Dynamics AX oraz C5.

Pełen tekst

(1)

Newsletter 4/2015

ZMIANY I AKTUALIZACJE W CENNIKU SPLA

Microsoft z dniem 1go stycznia 2016roku, zapowiada zmianę cen dla licencji Dynamics AX oraz C5.

Mamy wrzesień więc jeśli będą jakieś zmiany cen w licencjach SPLA to najwyższa pora już się o nich dowiedzieć, oraz jak co miesiąc poznać odpowiedzi na kilka pytań licencyjnych.

Znajdziecie tu Państwo również zaproszenie na Hosting Summit2015 wraz z linkiem do rejestracji oraz propozycję współpracy z naszym newsletterem.

Microsoft z dniem 1go stycznia 2016 roku, zapowiada zmianę cen dla następujących licencji:

(Dynamics AX oraz C5)

Dla przypomnienia:

1. Zmianę odczujecie Państwo w lutym 2016, w styczniu przy składaniu raportu za grudzień będzie obowiązywała jeszcze cena z cennika 2015.

2. Cennik z obowiązującymi cenami w roku 2016 otrzymamy jako Resellerzy w pierwszych dniach grudnia i przekażemy go Państwu jak najszybciej.

3. Podwyżka jest związana z udostępnieniem nowej wersji.

(2)

Windows 10 wraz z dzierżawą stacji roboczych, jest już dostępny:

(3)

Należy podpisać przez swojego Reseller’a załącznik do umowy SPLA. Wszyscy którzy mają podpisany taki załącznik do wersji poprzednich, a chcieliby dzierżawić wersję Win10, muszą ten dokument zaktualizować.

W sierpniu wygasły następujące licencje:

(dotyczy tych z Państwa którzy mieli możliwość dzierżawy tych licencji ze względu na aktywny status umowy – od ubiegłego miesiąca te licencje nie są już nawet dla Was dostępne)

• Windows Standard SAL

• Windows Web per procesor

• Windows Enterprise per procesor

W styczniu 2016r. podobna sytuacja będzie dotyczyć tych z Was którzy dzierżawią licencje wymienione poniżej:

• SQL Workgroup per processor

• SQL Web per processor

• SQL Std per procesor

• SQL Enterprise SAL

• SQL Enterprise per processor

• SQL DataCenter per processor

• Windows SBS Essentials

• Windows SBS Standard

• Windows SBS Premium

• Windows SBS Premium Add-on.

Ostatni raport za użycie licencji z listy powyżej może być złożony w styczniu 2016r.

Do październikowego SPUR’a zostały dodane następujące wersje produktów:

(równoznaczne jest to z tym że mogą być już przez Państwa wdrażane) Exchange Server 2016 Enterprise

Exchange Server 2016 Standard

(4)

Office Professional Plus 2016 Office Standard 2016

Project 2016 Professional Project 2016 Standard Visio 2016 Professional Visio 2016 Standard

OneNote nie jest już dostępny jako samodzielna aplikacja

Jest dołączony do Office Professional Plus 2016 i Office Standard 2016 suites.

InfoPath 2013 będzie dostępny wraz z licencją Office Professional Plus 2016.Od 1 października licencje OneNote and InfoPath nie będą już dostępne w cenniku jako samodzielne pozycje.

Microsoft Identity Manager 2016

Najnowsze wydanie znane pod nazwą Forefront Identity Manager 2010 R2, to Microsoft Identity Manager 2016.

Jeśli potrzebujecie jedynie funkcji synchronizacji serwisów nie ma potrzeby wydzierżawiania tej licencji.

Licencja Windows Server zawiera w sobie prawo do synchronizacji serwisów.

Microsoft Advanced Threat Analytics

Microsoft Advanced Threat Analytics (ATA) jest licencją wieczystą, która ma pomóc specjalistom od zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego, namierzać/śledzic/ analizować i identyfikować nieprawidłowe zachowania (użytkowników, urządzeń, źródeł) w systemach Active Directory, Security Information and Event Management. ATA pomoże zidentyfikować ataki, zagadnienia bezpieczeństwa i ryzyka wykorzystując pracę specjalistów regionalnych i globalnych. W momencie gdy jakieś podejrzane czynności są wykryte, szczegółowa informacja przekazywana jest w prosty sposób. W SPLA, ATA jest oferowana w modelu dzierżawy per SAL

(5)

FAQ

Jak mam policzyć licencje SPLA które chciałbym użyć na wewnętrzną działalność?

Hoster chciałby użyć SQL Server 2014 Enterprise. Jak to prawidłowo wylicencjonować? Czy jest konieczność instalacji tego SQL’a na oddzielnej infrastrukturze fizycznej?

Zgodnie z zapisami w umowie, na wewnętrzne potrzeby hoster może użyć tylko tych licencji które wydzierżawia dla klienta końcowego, i nie może być ich więcej niż do 50%. Jak to policzyć w przypadku licencji SQL Enterprise? Aby móc wydzierżawiać licencje SQL Ent na wewnętrzne potrzeby, hoster musi wydzierżawić do usług dla klienta końcowego licencję na min. 8 rdzeni, wówczas na swoje potrzeby będzie mógł użyć liencji na koleje 4 rdzenie. Zaraportować będzie musiał licencje SQL Ent na 12 rdzeni (czyli 6 x 2 core license pack). Nie ma konieczności instalowania tego SQL na oddzielniej infrastrukturze fizycznej, wszystkie licencje z umowy SPLA mają prawa być wdrażane na jednym serwerze fizycznym.

Liczba dopuszczalnych baz danych.

Jeśli hoster instaluje SQL Std lub Ent na instancji wirtualnej – ile baz danych może na niej zainstalować?

Z punku licencyjnego nie ma tu narzuconych żadnych limitów, instancja wirtualna musi być tylko prawidłowo licencjonowana pamiętając o licencji minimum 4 rdzeniowej.

Licencjonowanie rdzeni z włączonym HT (hyperthreading)

Czy jest różnica przy licencjonowaniu SQL’a kiedy HT jest włączone i wyłączone?

Niezależnie od tego czy HT jest włączone czy wyłączone, instancja wirtualna musi mieć przypisaną minimum 4 rdzeniową licencją, bądź większą, w zależności od ilości przypisanych rdzeni/wątków.

(6)

Czy w przypadku użycia SQL Server Technology ma znaczenie, którą wersję wykorzystam – SQL Standard czy SQL Enterprise?

Jeśli zajrzymy do SPUR’a to mamy odniesienie do „SQL Server Database” ale nie mamy wyspecyfikowanej wersji czy jest to wersja Standard czy tez DataCenter dlatego musimy zajrzeć do kolejnego dokumentu - System Center 2012V R2 VL Licensing guide, a w nim wyczytamy ze dla obu wersji System Center DataCenter i System Center Standard, SQL Server Standard Edition jest tą wersją SQL’a która może być użyta.

Prawa downgrade’u dla licencji Dynamics AX.

Dla hostera który podpisał umowę SPLA w momencie gdy była dostępna wersja AX2012 R2, czy prawdziwa jest informacja iż nie ma możliwości downgrade’u do wersji 2009?

Tak to prawda, downgrade dla AX to wersja tuż poprzedzająca aktualną. Zgodnie z zapisem ze SPUR’a: “you may use only the version of the software immediately preceding the current version as permitted under “Rights to Use Other Versions”

in the Universal License Terms of this document.” SPUR

RDS User CAL:

Czy jest możliwy taki scenariusz: klient koncowy kupuje RDS’a w umowie VL, wraz z aktywnym SA i łaczy sie tym RDS’em do infrastruktury hostera

(7)

na której wydzierżawia instancję wirtualną z Windows Serverem i dodatkowymi usługami?

Tak, taki scenariusz jest możliwy od kwietnia 2014r i został opisany w Product Use Rights (PUR)

“You may use your RDS User CALs with active Software Assurance coverage, as described in the Windows Server license terms in these Product Use Rights, with Windows Server software running on a third party’s shared servers.”

Remote Desktop Services

Firma ISV która dostarcza swoje rozwiązanie używając Windows Servera w SPLA. Kliencka część rozwiązania jest zainstalowana na komputerach klienta końcowego, część serwerowa jest u hostera. Hoster raportuje Windows Server w umowie SPLA. Czy taki scenariusz wymaga licencji RDS??

RDS nie jest konieczny w infrastrukturze klient-serwer. RDS jest wymagany wówczas kiedy klient końcowy ma dostęp do graficznego interfejsu serwera, ale tez nie jest to jedyny scenariusz. Posłużmy się przykładem licencji Exchange Server i Outlooka zainstalowanego na stacji roboczej klienta końcowego. Kiedy klient końcowy otrzymuje maila z Exchange’a, następuje połączenie z serwerem ale użytkownikowi nie pokazuje się graficzny interfejs serwera (użytkownik nie widzi pulpitu serwera na którym działa Exchange, jak również nie łączy się z serwerem aby uruchomić swojego Outlook’a, Outlook zainstalowany jest lokalnie na jego komputerze). Dlatego dla usług Exchange’a jak opisany powyżej nie ma potrzeby użycia licencji RDS. Niektóre aplikacje klienckie działają na podobnej zasadzie, jeśli scenariusz jest podobny wówczas nie zachodzi potrzeba użycia RDS’a.

Chciałabym zaprosić Państwa do współpracy. Jeśli chcielibyście omówić jakiś scenariusz licencyjny czy tez zaprezentować siebie/swoją działalność czy jakąś ciekawą tematykę pisząc artykuł do naszego newslettera to proszę o kontakt.

(8)

Kontakt z nami:

Małgorzata Domańska-Skrok

E-mail: Malgorzata.Domanska-Skrok@promise.pl www.all4cloud.pl

Obraz

Updating...

Powiązane tematy :