Scenariusz zajęć w świetlicy
Temat zajęć : Świat dzikich zwierząt.
Cele ogólne:
Poszerzenie wiadomości na temat życia i ochrony dzikich zwierząt Cele szczegółowe:
Poznanie różnych ciekawostek o życiu dzikich zwierzętach, kształcenie rozumienia zależności zwierząt od człowieka i wpływu człowieka nażycie zwierząt, kształtowanie gotowości do działania na rzecz dzikich zwierząt, uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody i konieczność jej poszanowania.
Metody: słowne, działań praktycznych, aktywizujące, ekspresja plastyczna Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie
Nauczyciel wita się z uczniami i przedstawia cel zajęć. Dzieci siadają w kręgu nauczyciel wypowiada różne powitania, dzieci które uważają, że zostały powitane zamieniają się miejscami.
Zabawa na powitanie:
„ Witam wszystkie dzieci, które...”
Mają dobry humor
Lubią kolor różowy
Lubią chodzić do szkoły
Mają spinki we włosach
Lubią dobrą zabawę
Mają krótkie włosy
Lubią czytać książki
2. „Podniebny lot”- zabawa ruchowa. Podróż do świata zwierząt egzotycznych.
Dzieci wykonują ruchy imitujące podróż samolotem. I tak:
wsiadają do samolotu- podnoszą najpierw prawą, potem lewą nogę i siadają w kręgu,
zapinają pasy- krzyżują ręce na ramionach,
włączają silnik samolotu- raz prawą, raz lewą rękę wyciągają przed siebie i cofają,
obserwują chmury za oknem- przykładają ręce do oczu tworzą lornetkę, patrzą naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo,
lecą- rozkładają ręce na boki i poruszają się swobodnie po sali.
3."Jakie to zwierzę?" - rozwiązywanie zagadek słownych. Po odgadnięciu zagadki, nauczyciel odkrywa ilustrację zwierzęcia.
Choć przypomina człowieka Na drzewo chętnie ucieka Banany zjada łapczywie
I wrzeszczy przeraźliwie (małpa)
N. mówi:
„małpa potrafi wyrazić swój nastrój za pomocą mimiki, jest zwinna, z łatwością skacze po drzewach i uwielbia banany”
Wielkie łapy Wielka głowa
Wokół głowy grzywa płowa Kłopot musi mieć prawdziwy Z uczesanej takiej grzywy (lew)
N. mówi:
„lwy sa jedynymi kotami, które żyją i polują w stadzie, samiec ma piękną
grzywę, nazywany jest królem zwierząt, potrafi głośno ryczeć, można go wtedy usłyszeć z odległości 10 km”
Jest szary, powolny i wielki I uszy ma w kształcie wachlarzy, Ma trąbę i ogon z pędzelkiem Je dużo i dużo też waży (słoń)
N. mówi:
„słonie to największe zwierzęta żyjące na lądzie, ich waga dochodzi nawet do 5 ton, trąba to nie tylko nos słonia, posługuje się nią tak jak człowiek rękami, trąba potrafi podnieść z ziemi przedmioty tak małe jak monety ale również może przenieść ciężki pień drzewa”
Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję Więc pewno nie często ją myje Na sierści ma plamy wzorzyste,
Wprost z drzewa zrywa liście soczyste (żyrafa)
N. mówi:
„żyrafy bywaj wysokie nawet na 6 m., bardzo szybko biegają, mogą pędzić nawet z prędkością 50km/h, poruszają się one tak zwanym inochodem tzn.
naprzemiennie stawiają obie prawe i obie lewe nogi”
Siedzi w klatce kolorowa I powtarza różne słowa
Choć to ptakom nie wypada,
Ona ludzkim głosem gada (papuga)
N. mówi:
„papugi na ogół są ubarwione na różne kolory, ich dzioby są zakrzywione, a ich nogi zakończone 2 palcami skierowanymi do przodu i 2 do tyłu, dzięki temu mogą niezwykle zgrabnie poruszać się po gałęziach drzew, pomagają sobie też potężnym dziobem”
W paski czarno-białe suknię nałożyła I wszystkim znajomym dumnie ogłosiła:
„Już się kryć nie muszę w sawannie przed nikim
Bo i tak mnie mylą ze zwykłym konikiem” (zebra)
N. mówi:
„zebry kształtem przypominają konia, rozpoznać je można po ciemnych pasach na białej sierści, żyją w Afryce na trawiastych ternach ponieważ ich
pożywieniem jest przede wszystkim trawa”
Ten drapieżnik ma futro w pręgi
Jest bardzo silny, zwinny i prędki (tygrys)
N. mówi:
„tygrysy są drapieżnikami i tak samo jak lwy kotami, ich sierść jest pręgowana, w czasie walki głośno ryczą a w trakcie spotkań rodzinnych wydają spokojne pomruki”.
4. "Dźwięki" - zadaniem dzieci jest odgadnięcie odgłosów dzikich zwierząt (lew, małpa, słoń, foka) - płyta CD z odgłosami zwierząt.
5. Rozmowa przy komputerze – zapoznanie dzieci ze zwierzętami zagrożonymi wyginięciem i żyjącymi tylko w rezerwatach albo w ZOO (goryle, likaony, orangutany sumatrzańskie…) Krótka pogadanka o tym jak ludzie doproadzają do takiego stanu i jak inni temu zapobiegają.
6. Praca plastyczna
Dzieci wykonują lwa wg instrukcji nauczyciela (załącznik)
7. Zakończenie
Nauczyciel podsumowuje zajęcia, dziękuje uczniom za udział w nich. Wystawa prac wykonanych przez dzieci.