• Nie Znaleziono Wyników

NIEMIECKI? KEIN PROBLEM.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "NIEMIECKI? KEIN PROBLEM."

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

ANNA KENTNOWSKA, RAFAŁ OTRĘBA

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do języka niemieckiego dla III etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

NIEMIECKI?

KEIN PROBLEM.

(2)

Redakcja merytoryczna – Witkowska Elżbieta Recenzja merytoryczna – dr Danuta Koper

Agnieszka Szawan-Paras

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Nie jestem stąd. Jak mam dotrzeć …?

Grupa /miejsce i czas trwania lekcji

klasa 1. liceum i technikum / park w pobliżu szkoły/centrum miasta/ok. 4 godzin.

Cel główny

Utrwalenie wiadomości z zakresu orientacji w terenie.

Cele szczegółowe Uczeń:

„ stosuje zwroty i formy grzecznościowe,

„ udziela i uzyskuje informacje,

„ współdziała w parach, w grupie,

„ wykorzystuje techniki samodzielnej pracy,

„ rozwija umiejętności posługiwania się TIK.

Metody/techniki/formy pracy

Metoda praktyczna, praca w parach, praca w grupie.

Środki dydaktyczne Mapy turystyczne miasta.

Opis przebiegu lekcji

Czynności organizacyjne

Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.

Wprowadzenie do tematu

Uczniowie spotykają się z nauczycielem pod szkołą i wspólnie udają się do pobliskiego parku. Nauczyciel mówi uczniom, jaki jest temat lekcji i wyjaśnia jej cele.

Prezentacja i ćwiczenia językowe

Uczniowie pracują w grupach 3-osobowych. Każda z grup zapisuje markerami na kartce miejsce docelowe, do którego reszta klasy ma dotrzeć. Każda z grup kładzie kartkę w miejscu, do którego dana grupa ma dojść. Nauczyciel prosi

uczniów o zapisanie miejsc, o które będą pytać koledzy/koleżanki z klasy. Uczniowie podchodzą do siebie, rozpoczynając rozmowę od formy grzecznościowej i prosząc o wytłumaczenie drogi do konkretnego miejsca. Następnie uczniowie dzielą się tak, by powstało w sumie pięć grup. Każda z grup otrzymuje plan miasta z siecią komunikacji miejskiej. Nauczyciel rozpoczyna pracę z pierwszą grupą, zadając pytanie:

(4)

4

jak mamy dotrzeć do…? Uczniowie tłumaczą, jaki środek transportu miejskiego wybrać, ile przystanków przejechać i jak dojść do celu. Po dotarciu do miejsca

rozpoczyna się dopiero praca z drugą grupą, która również tłumaczy drogę do innego miejsca i tak aż do grupy piątej. Ostatnie miejsce docelowe musi być chwilą

wypoczynku. Dlatego warto zabrać uczniów do miejsca, gdzie będą mogli odpocząć i zjeść lunch.

Zadanie domowe

Uczniowie zapisują 5 miejsc (nazwy, krótki opis), które zwiedzili w czasie wycieczki.

Ewaluacja:

W trakcie lunchu uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną wycieczki.

Komentarz metodyczny

1. W czasie zwiedzania miasta ważne, by pojawiły się w opisie drogi obiekty charakterystyczne dla danego miasta, o których nauczyciel może opowiedzieć uczniom w języku niemieckim, pełniąc przez chwilę rolę przewodnika

turystycznego.

2. Nauczyciel, oprócz krótkiego zadania domowego, zleca wykonanie projektu mapy najciekawszych miejsc w mieście, nie tylko tych, które udało się zwiedzić w czasie wycieczki (zadanie wykracza poza podstawę programową). Uczniowie mogą wykonywać projekt w parach. Należy ocenić go pod kątem poprawności językowej, informacji o obiektach w języku niemieckim, ciekawej formy i grafiki.

3. Na karcie ewaluacyjnej uczniowie kończą zdanie, takie jak na przykład: W tej formie lekcji podobało mi się… Na wycieczce dowiedziałem się… W takiej formie lekcji nie podobało mi się…

4. Wariant dostosowania do ucznia z SPE: uczeń niedowidzący powinien być na wycieczce z osobą z klasy, z którą ma dobre kontakty, z którą siedzi na co dzień w ławce. Nauczyciel zwraca uwagę na wszystkich uczniów, ale w wycieczkę do centrum powinien być zaangażowany nauczyciel wspomagający.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W zależności od poziomu grupy uczniowie sami mogą tworzyć argumenty lub, jeżeli jest to konieczne, nauczyciel wypisuje je wraz z uczniami na tablicy. Ta z grup, która będzie

W części podsumowującej każdy z uczniów opowiada o swoim pokoju, biorąc pod uwagę następujące punkty, które nauczyciel zapisuje na tablicy: umiejscowienie pokoju w

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019.. Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie

Następnie uczniowie pełnymi zdaniami opowiadają, do jakiego lekarza udają się z daną dolegliwością, np.: kiedy mam częste bóle głowy, idę do lekarza rodzinnego.. Kiedy

Wariant dostosowania do ucznia z SPE: uczeń zadaje pytania, które podane są przez nauczyciela na tablicy i odpowiada na nie, uzupełniając informacje do podanego przez

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019.. Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie

Uczniowie szukają w Internecie wiadomości na temat poruszania się różnymi środkami transportu i wypisują

Jeśli uczeń ma problemy z wyrażeniem opinii na temat swoich cech charakteru, można prosić owypowiedzenie się nie na swój temat, tylko na temat innych osób, pracując w