SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ENERGIA ŻYCIA” BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Energia życia.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (1.4) [uczeń] przedstawia fotosyntezę, oddychanie tlenowe oraz fermentację mlekową i alkoholową jako procesy dostarczające energii; wymienia substraty i produkty tych procesów oraz określa warunki ich przebiegu.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ definiuje pojęcia:
katabolizm, anabolizm, substrat, produkt;
dokonuje podziału oddychania komórkowego
na tlenowe i beztlenowe;
określa warunki przebiegu procesów – fotosyntezy,
oddychania tlenowego, fermentacji;
wyjaśnia znaczenie procesów dostarczających
energii dla organizmu;
wymienia funkcje chloroplastu i mitochondrium;
wymienia procesy dostarczające energii;
wymienia substraty i produkty procesów – fotosyntezy, oddychania
tlenowego, fermentacji;
Nabywane umiejętności
UCZEŃ doskonali umiejętności obserwacji i samodzielnego
wnioskowania;
podaje przykłady fermentacji (mlekowa,
etanolowa);
potrafi porównać proces fotosyntezy i oddychania
tlenowego;
rozwija umiejętności właściwej organizacji pracy;
wskazuje i nazywa organella komórkowe w których
zachodzą procesy fotosyntezy i oddychania
tlenowego;
wyjaśnia znaczenie procesu fotosyntezy i oddychania dla
organizmów;
Kompetencje kluczowe
kompetencje informatyczne
myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
porozumiewanie się w języku ojczystym
umiejętność uczenia się
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Przypomnienie wiadomości o budowie komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej.
Krótka pogadanka na temat udziału energii w podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych organizmów.
2) Przebieg zajęć:
Nauczyciel w rozmowie kierowanej określa procesy dostarczające energii: fotosyntezę, oddychanie tlenowe, fermentację.
Nauczyciel prezentuje modele/schematy budowy komórki roślinnej i zwierzęcej.
Uczniowie wskazują organella komórkowe w których zachodzi proces fotosyntezy i oddychania tlenowego.
Nauczyciel odtwarza ilustrację interaktywną „Fotosynteza i oddychanie tlenowe”. Uczniowie odtwarzają ilustrację na swoich komputerach.
W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują propozycję tabeli, w której zestawione zostaną najważniejsze cechy procesu fotosyntezy i oddychania tlenowego (substraty, produkty, miejsce przebiegu procesu, rola światła, przykłady organizmów). Uczniowie korzystają z dostępnych źródeł informacji (podręcznik, encyklopedia, Internet).
Na podstawie zebranych informacji uczniowie określają warunki przebiegu obu procesów, wykazują związek między fotosyntezą a oddychaniem tlenowym.
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną
„Fermentacja”. Omawia proces fermentacji jako przykład oddychania beztlenowego.
Uczniowie dokonują obserwacji.
Instrukcja przeprowadzenia doświadczenia i obserwacji
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Wszystkie zielone rośliny przeprowadzają proces fotosyntezy. To jeden z podstawowych procesów biochemicznych w trakcie którego, dzięki pochłanianej energii słonecznej, produkowane są związki chemiczne zasobne w energię oraz tlen. Warunkiem syntezy związków organicznych jest obecność dwutlenku węgla i wody, udział chlorofilu i światła.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem doświadczenia jest obserwacja zielonej rośliny przeprowadzającej fotosyntezę oraz stwierdzenie w jej tkankach cukru, który jest produktem procesu fotosyntezy.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Uczniowie przygotowują i rozpoczynają doświadczenie podczas zajęć w klasie. Obserwacje kontynuują w kolejnych dniach. Uczniowie mają do dyspozycji: małe rośliny w doniczkach, duże słoje, szalki Petriego, płyn Lugola, alkohol etylowy.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie pracują w parach. W dużym szklanym słoju
umieszczają roślinę w doniczce. Intensywnie ją podlewają, zamykają słój. Słój z rośliną ustawiają w dobrze oświetlonym miejscu w ciągu dnia. W kolejnych dniach obserwują zmiany. Po upływie kilku dni uczniowie odcinają z rośliny zielony liść, umieszczają go na szalce w alkoholu, na kilkanaście godzin. Następnego dnia uczniowie osuszają liście i nanoszą krople płynu Lugola. Obserwują barwienie się liścia na ciemnoniebieski kolor, co świadczy o obecności skrobi.
5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie zapisują swoje obserwacje, wyjaśniają zaobserwowane zjawiska (wzrost rośliny w słoiku, parowanie i skraplanie wody, obecność skrobi w zielonych liściach). Uczniowie wyciągają wnioski.
3) Podsumowanie:
Uczniowie wymieniają poznane procesy dostarczające energii. Dokonują podziału procesów na anaboliczne i kataboliczne.
Zadanie domowe
Korzystając z dostępnych źródeł informacji odpowiedz na pytanie: Który z procesów – oddychanie tlenowe czy beztlenowe (fermentacja) dostarcza więcej energii?
Środki dydaktyczne
zasoby multimedialne: ilustracja interaktywna
„Fotosynteza i oddychanie tlenowe”
zasoby multimedialne: prezentacja multimedialna
„Fermentacja”
modele/ schematy budowy komórki zwierzęcej, roślinnej, bakteryjnej
encyklopedia, podręcznik
komputery połączone z Internetem
małe rośliny w doniczkach
duże słoje
szalki Petriego
płyn Lugola
alkohol etylowy
notatnik, długopis Metody nauczania
ćwiczenia laboratoryjne
dyskusja
dyskusja dydaktyczna - burza mózgów
obserwacja
pokaz
rozmowa kierowana
Formy pracy
indywidualna
praca w parach
zbiorowa
Dodatkowe propozycje wykorzystania
Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na IV etapie edukacyjnym w zakresie nauczania biologii.