• Nie Znaleziono Wyników

opisuje przebieg procesów destylacji węgla kamiennego i ropy naftowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "opisuje przebieg procesów destylacji węgla kamiennego i ropy naftowej"

Copied!
7
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆCZARNE ZŁOTO CHEMIA, IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Czarne złoto.

Treści kształcenia:

Podstawa programowa: Punkt 5.2. [uczeń]: opisuje przebieg destylacji ropy naftowej i węgla kamiennego, wymienia nazwy produktów tych procesów i uzasadnia ich zastosowania.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

podaje nazwy produktów destylacji węgla

kamiennego i ropy naftowej;

zna kolejność odbierania poszczególnych frakcji ropy

naftowej;

wymienia zastosowania poszczególnych produktów

z destylacji węgla oraz frakcji z destylacji ropy

naftowej;

opisuje przebieg procesów destylacji węgla

kamiennego i ropy naftowej;

wyjaśnia pojęcia:

destylacja, rafinacja, rektyfikacja, zgazowanie,

kolumna rektyfikacyjna, bateria koksownicza.

(2)

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

potrafi poprawnie powiązać zastosowanie

poszczególnych produktów z destylacji węgla oraz frakcji

z destylacji ropy naftowej z ich właściwościami;

prawidłowo dobiera informacje w powiązaniu z

wymogami zadania;

sprawnie wyszukuje informacje z prezentacji;

uzasadnia potrzebę przeróbki omawianych surowców chemicznych.

Kompetencje kluczowe

 porozumiewanie się w języku ojczystym

 myślenie przyczynowo - skutkowe i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Tradycyjne surowce energetyczne stosowane jako paliwa to ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel kamienny. Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszych zajęciach poznają procesy destylacji węgla kamiennego i ropy naftowej.

2) Przebieg zajęć:

(3)

Nauczyciel informuje uczniów, że węgiel kamienny jest w zasadzie trzecim paliwem i źródłem energii na świecie, po gazie ziemnym i ropie naftowej. Pyta uczniów, co można zrobić z węglem kamiennym?, jak go wykorzystać?, co się otrzymuje w wyniku jego przeróbki?, w jakim zakładzie zachodzą takie procesy? itd. – prowadząc z uczniami dyskusję kierowaną przekazuje im informacje, że węgiel można spalać bezpośrednio lub poddać procesowi tzw.

suchej destylacji, zwanej też pirogenizacją węgla, koksowaniem, odgazowaniem czy pirolizą. Proces prowadzi się w zakładach przemysłu koksowniczego, czyli koksowniach. Jest to najważniejsza metoda przeróbki węgla do 4 ważnych przemysłowych produktów: stałego koksu, gazu koksowniczego (węglowy, zwany świetlnym), wody pogazowej i smoły pogazowej (węglowej). Drugi proces przeróbki węgla to tzw. zgazowanie, w wyniku czego otrzymuje się gaz syntezowy. Obecnie jednak częstszą metodą otrzymywania mieszaniny CO i H2 – wspomnianego gazu do syntez chemicznych jest konwersja metanu i pary wodnej.

Proces suchej destylacji węgla kamiennego polega na jego rozkładzie w wyniku ogrzewania w temperaturze rzędu 1000 - 1200°C bez dostępu powietrza w specjalnych bateriach koksowniczych. Jej budowa w połączeniu z czasem i tempem ogrzewania węgla, a także pochodzenie węgla, jego wilgotność i skład chemiczny (w tym zasiarczenie) wpływają na to, że proporcje pomiędzy poszczególnymi produktami pirogenizacji są różne.

Nauczyciel proponuje uczniom w grupach uzupełnienie odpowiednich rubryk w proponowanych przez autorkę tabelach „destylacja rozkładowej węgla kamiennego” przy wykorzystaniu klejów i rozsypanki przygotowanej przez nauczyciela (w załączeniu do scenariusza tabela wypełniona – uczniowie w grupach otrzymują tabele puste, najlepiej z okienkami o jednakowej wielkości, oraz wypełnienia do wklejenia)

(4)

Produkt

destylacji ropy naftowej w kolejności

odbierania → Frakcja

Temperatura [°C] wrzenia pod

ciśnieniem atmosferyczn ym

Zastosowa nie

Liczba atomów

węgla w

cząsteczkach poszczególnyc h frakcji

1.

2.

3.

4.

5.

a) b) c)

Po wykonaniu ćwiczenia nauczyciel zapoznaje uczniów z destylacją ropy naftowej – proponuje obejrzenie filmu nt.

destylacji ropy naftowej.

Nauczyciel zwraca uwagę, że ropa naftowa jest palna, stąd w doświadczeniu ilustrującym proces zachodzący na skalę przemysłową w instalacjach rurowo–wieżowych, nie wolno stosować źródeł ciepła z otwartym ogniem.

Nauczyciel pyta uczniów, gdzie prowadzi się na skalę przemysłową taki proces przeróbki ropy naftowej? Czym jest rafinacja ropy naftowej? Czy potrafią wyjaśnić pojęcia:

destylacji (pojęcie poznane w klasie pierwszej gimnazjum ) i rektyfikacji? W toku rozmowy z uczniami nauczyciel zapoznaje ich z budową rafinerii i wyjaśnia wskazane pojęcia kluczowe.

Zasadniczy element rafinerii/zakładu petrochemicznego to wysoka metalowa kolumna rektyfikacyjna (destylacyjna), w której ropę poddaje się procesowi tzw. destylacji frakcjonowanej.

Rafinacja – to inaczej oczyszczanie ropy.

(5)

Destylacja – to rozdział na frakcje, czyli grupy składników o zbliżonych temperaturach wrzenia tzn. w pewnych zakresach wartości temperaturowych. Warto przy tym pamiętać o tym, że poszczególne frakcje ropy naftowej pochodzącej z różnych złóż będą się od siebie różnić.

Rektyfikacja zaś to proces wielokrotnej destylacji. Frakcje otrzymane podczas destylacji frakcjonowanej ropy naftowej są dalej rozdzielane na kolejne frakcje podczas procesów destylacji próżniowej. Dzięki temu otrzymuje się produkty o coraz mniejszym zakresie temperatur wrzenia.

Dodatkowo niektóre frakcje przerabia się dalej chemicznie na produkty o pożądanych właściwościach. Pary ropy naftowej przemieszczają się do góry kolumny – na poszczególnych półkach skraplają się węglowodory o temperaturach wrzenia wyższych jak te, panujące na danej półce i odparowują te o temperaturach niższych.

Ważne elementy rafinerii to również chłodnice, pompy i wymienniki ciepła. Ropę naftową po wydobyciu, a przed wprowadzeniem do kolumny rektyfikacyjnej, poddaje się sedymentacji i filtracji (oczyszczenie), suszeniu i odsiarczeniu.

Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację nt.

zastosowania poszczególnych frakcji ropy naftowej, omawia poszczególne slajdy – uczniowie mają za zadanie wypełnić karty pracy. Nauczyciel uprzedza, że uczniowie nie uzupełniają ostatniej kolumny, dotyczącej liczby atomów węgla w cząsteczkach poszczególnych frakcji (będzie to ich zadanie domowe).

3) Podsumowanie:

Nauczyciel przypomina poszczególne produkty z destylacji węgla kamiennego i ropy naftowej oraz ich zastosowania.

Po sprawdzeniu i ew. skorygowaniu treści wypełnionych kart pracy indywidualnej nauczyciel poleca uzupełnienie ostatniej kolumny (tej dotyczącej liczby atomów węgla w

(6)

cząsteczkach poszczególnych frakcji) jako ich zadania domowego.

Środki dydaktyczne

 kleje w sztyfcie dla każdej grupy (opis w scenariuszu)

 komputery z dostępem do Internetu

 karty pracy (na grupę i dla każdego ucznia – opis w scenariuszu)

 film „Destylacja ropy naftowej” (zasób nr 1)

 prezentacja „Zastosowania ropy naftowej” (zasób nr 2)

Metody nauczania

 pogadanka

 dyskusja kierowana

 praca z tekstem przewodnim

 wykład ilustrowany Formy pracy

 zbiorowa

 indywidualna

Zadanie dla chętnych

1. Dlaczego poddawanie węgla destylacji jest korzystniejsze niż jego spalenie?

2. Wyjaśnij przykładowe zdanie: „Liczba oktanowa benzyny wynosi 97”.

3. Jaki wpływ na środowisko przyrodnicze mają procesy przeróbki paliw kopalnych?

4. Oblicz masę tlenku węgla (VI) powstałego w wyniku spalenia 22 ton 85% węgla kamiennego.

5. Dlaczego ropa naftowa unosi się na powierzchni wody?

(7)

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na IV etapie edukacyjnym w zakresie nauczania geografii.

Załącznik do scenariusza „Czarne złoto”

Tabela: „Destylacja rozkładowa węgla kamiennego”

Produkt destyla cji

Stan

skupienia i właściwości fizyczne

Skład

chemiczny

Zastosowanie

Koks

ciało stałe, szaroczarne

; porowate, twarde, o dużej

wytrzymało ści

mechaniczn ej,

ilość

otrzymywan ej energii ze spalenia to ponad 30 MJ / kg

może mieć

różny skład, ale główny składnik

to węgiel

pierwiastkowy (95-98%), a

także sole

mineralne i woda

po spaleniu pozostaje popiół (zawierający zanieczyszczeni a

nieorganiczne) i tlenek siarki (IV) w ilościach mniejszych niż ze spalania węgla

surowiec chemiczny np.

do produkcji karbidu

paliwo (materiał

opałowy) w piecach hutniczych (przy wytopie żelaza),

elektrociepłowniach, kotłowniach,

gospodarstwach domowych,

reduktor rud metali w hutnictwie,

substrat do

otrzymywania gazu syntezowego (CO + H2) – potem przetwarzanego na benzynę

(8)

Smoła pogazo wa

ciało ciekłe, czarne,

maziste, o charakterys tycznym zapachu w temperaturz e pokojowej

mieszanina

ponad 350

organicznych związków chemicznych węgla

(zwłaszcza

WWA jak

naftalen czy antracen oraz toluen, ksyleny, benzen)

produkt ten jest

poddawany dalszej destylacji, w wyniku której otrzymuje się produkty do syntez

leków, lakierów,

barwników, tworzyw sztucznych,

rozpuszczalników,

kosmetyków, materiałów wybuchowych, substancji zapachowych, środków

ochrony roślin,

materiałów

impregnacyjnych

po destylacji pozostaje tzw. pak do produkcji

smoły i lepiku

dachowego

Woda pogazo

wa

ciało ciekłe, roztwór NH3 i

soli amonowych surowiec do produkcji nawozów amonowych, amoniaku i (NH4)2SO4 (po neutralizacji kwasem siarkowym)

(9)

Gaz koksow niczy

ciało gazowe;

podczas jego spalania otrzymuje się około 40 MJ energii / kg

mieszanina

gazów takich jak H2, CH4, COx, węglowodorów;

surowy zawiera do 10% CO, 50- 60% H2, 25-

30%CH4 i

dodatkowo 10- 15% NH3, H2S, HCN, CO2 – są to w większości gazy tworzące mieszaniny

wybuchowe z powietrzem, oczyszczony to około 48-50%

H2, 30-33% CO, 2-4%

węglowodory

dawniej stosowany do oświetlania ulic,

obecnie stosowany jako paliwo kierowane do sieci po usunięciu składników niepalnych lub do ogrzewania baterii koksowniczych,

substrat do syntez

chemicznych, np.

produkcji benzyn czy do produkcji amoniaku

Cytaty

Powiązane dokumenty

S treszczenie : Celem artykułu jest próba identyfikacji oraz oceny stopnia wpływu najważniejszych czynników kształtujących ceny ropy naftowej WTI.. Podjęcie takiej tematyki

Wzrost  liczby  dostępnych  instrumentów  finansowych  opartych  na  cenach  ropy 

Przedmiotem anali- zy był wpływ zmian cen ropy naftowej na poziom indeksów giełdy rosyjskiej (RTS), brazylijskiej (BOVESPA) i norweskiej (OSEAX) w okresie od początku lipca

Przeprowadzona  analiza  wykazała,  że  wpływ  ceny  ropy  naftowej  na  rynki  finansowe  państw  eksporterów  ropy  naftowej  był  w  badanym 

Celem artykułu była analiza wpływu wydobycia ropy naftowej ze złóż niekonwencjonalnych na rynek naftowy Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz określenie potencjalnych konsekwencji

Zasada metody oznaczania ciepła spalania metodą kalorymetryczną polega na dokładnym zmierzeniu ilości ciepła wydzielonego podczas spalenia znanej ilości paliwa w

Zasada metody polega na powolnym ogrzewaniu pod stałym ciśnieniem słupka uformowanego z badanego węgla i pomiarze zmian jego długości pod wpływem wzrostu temperatury. Zestaw

Przy badaniu paku „twardego” (wysoka temperatura mięknienia) należy go zmielić do ziarna poniżej 0,2 mm. Paki „miękkie” oznacza się w dowolnej