• Nie Znaleziono Wyników

Przeciwdziałanie negatywnym skutkom pracy – ćwiczenia ogólnorozwojowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Przeciwdziałanie negatywnym skutkom pracy – ćwiczenia ogólnorozwojowe"

Copied!
7
0
0

Pełen tekst

(1)

Przeciwdziałanie negatywnym skutkom pracy – ćwiczenia ogólnorozwojowe

Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista

4.1 Uczeń wykonuje ćwiczenia kształtujące i kompensacyjne w celu przeciwdziałania negatywnym dla zdrowia skutkom pracy, w tym pracy w pozycji siedzącej i przy komputerze

Adresat

: Uczniowie klasy I (z możliwością realizacji w klasach II-III)

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 wie, jak przeciwdziałać negatywnym skutkom pracy

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 stosuje ćwiczenia wzmacniające o różnej intensywności

 stosuje ćwiczenia kompensujące siedzący tryb życia

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość konieczności zapobiegania przeciążeniom związanym z charakterem pracy

Metody nauczania

: naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy nauczania: indywidualna

(2)

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy

: Piłki lekarskie (3kg), karimaty 1szt. /os., 2 sztangielki (2kg)/os., ławeczki gimnastyczne, rzutnik , laptop.

Zasoby multimedialne

1. prezentacja multimedialna: „Ćwiczenia ogólnorozwojowe”

2. animacja: „Mięśnie, które rozwijamy ćwiczeniami ogólnorozwojowymi”

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka w szeregu, przywitanie,

sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.

Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca - „Szybki bystrzacha”

Istotą zabawy jest szybka reakcja na polecenia nauczyciela. Ustala on, że pierwsza informacja dotyczy zawsze rąk, natomiast druga nóg np. czerwona linia i zielona linia oznacza, że uczniowie muszą rękoma dotknąć czerwonej linii, a nogami zielonej. Utrudnienie polega na

wprowadzeniu trzech komunikatów i wtedy pierwszy i drugi dotyczy rąk, a trzeci nóg.

Np.: lewa zielona linia, prawa czerwona linia oraz drewno. Oznacza to, że uczeń ma lewą ręką dotknąć zielonej linii, prawą ręką czerwonej, a nogi mają być usytuowane na drewnianym przedmiocie, np.: drabinkach, ławce gimnastycznej bądź parkiecie czy listwie przy ścianie.

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w dowolnym siadzie.

Prezentacja multimedialna.

Ustawienie w rozsypce.

Uczniowie podczas zabawy muszą się wykazać spostrzegawczością, sprytem i szybkością.

Nauczyciel bierze aktywny udział w zabawie, jako pomysłodawca zadań dla jej uczestników. Zabawę powtarzamy 5 razy.

(3)

Ćwiczenia indywidualne:

 Trucht (60 sek.),

 „przeplatanka piłkarska” – prowadzi raz prawa, raz lewa noga (łącznie 30 sek.),

 w marszu, skręty tułowia (10x),

 w marszu, co 3 krok wykrok do przodu i przysiad z pogłębieniem na 3 (8x),

 krok odstawno-dostawny – prowadzi raz prawa, raz lewa noga (łącznie 20 sek.),

 skip „A” (10 sek.),

 skip „C” (10 sek.),

 w truchcie, naprzemianstronne podskoki zsynchronizowane

z naprzemianstronnym wymachem ramion (5x),

 w marszu, krążenia ramion oburącz w przód i w tył (po 5x),

 w marszu, co 3 krok przysiad (8x),

 stojąc, krążenia bioder w prawą i lewą stronę (po 5x.),

 stojąc, skrętoskłony tułowia (5x.),

 w oparciu ramionami o drabinkę wymachy prawą i lewą nogą w tył (po 5x),

 w oparciu ramionami o drabinkę wymachy prawej i lewej nogi w bok (po 5x),

 z leżenia tyłem skłony w przód tzw.

„brzuszki” (10x),

 w podporze przodem, uginanie i prostowanie ramion tzw. „pompki”

(10x).

Ustawienie na obwodzie koła.

Ustawienie przy drabinkach.

Ustawienie w rozsypce.

Część główna 25 – 30 minut

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie ramion

 Wznosy obu ramion w bok (20 x),

 naprzemienne uginanie ramion ze sztangielkami (20x),

 uginanie ramienia ze sztangielką w siadzie. Ramie oparte o kolano

Nauczyciel prezentuje i komentuje materiał multimedialny.

Nauczyciel demonstruje właściwą technikę wykonywania ćwiczeń.

Ćwiczenia wykonywane

(4)

 w siadzie skrzyżnym uginanie nadgarstków z podchwytem

i nachwytem sztangielek (10x każda ręka),

 stojąc, opad tułowia w przód, prostowanie i zginanie ramion ze sztangielkami (10x),

 w podporze tyłem, nogi na ławeczce gimnastycznej, uginanie i prostowanie ramion (20x).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie nóg

 Przysiady obunóż ze sztangielkami trzymanymi wzdłuż ciała (12x),

 przysiady wykroczne ze sztangielkami (10x każda noga),

 przysiady zakroczne ze sztangielkami (8x każda noga),

 wspięcia obunóż ze sztangielkami (20x),

 w podporze przodem wyrzuty nóg obunóż w tył (10x),

 w podporze przodem wyrzuty nóg na przemian w tył (10x),

 wykonanie dwóch małych podskoków w miejscu i trzeciego wysoko w górę z przyciągnięciem kolan do klatki piersiowej (6x).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie klatki piersiowej

 W podporze przodem uginanie i prostowanie ramion tzw. „pompki”

(20x),

 w leżeniu tyłem wyciskanie sztangielek (15x),

 w leżeniu tyłem „rozpiętki” ze sztangielkami (15x),

 w leżeniu tyłem przenoszenie sztangielek za głowę (20x),

ławeczkach i z wykorzystaniem karimaty.

(5)

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie grzbietu

 Podciąganie na drążku szerokim chwytem (10x),

 podciąganie sztangielki w opadzie z ugięciem ramion tzw. „wiosłowanie”

(10x każda ręka),

 w leżeniu przodem na ławeczce

gimnastycznej podciąganie sztangielek z ugięciem ramion, tzw. „wiosłowanie”, (10x),

 w leżeniu przodem z rękoma

wyprostowanymi przed siebie, wznosy tułowia (20x),

 w leżeniu przodem, uniesienie tułowia i przetaczanie piłki lekarskiej z ręki do ręki na wysokości klatki piersiowej (20 sek.),

 w leżeniu przodem przed drabinką ręce na pierwszym szczebelku i przechwyt po szczeblach w górę bez pomocy nóg (3x).

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – mięśnie brzucha

 W leżeniu tyłem skłony i skrętoskłony (20x),

 w leżeniu tyłem unoszenie kolan do klatki piersiowej (16x),

 zwis tyłem na drabince, wznos nóg zgiętych w kolanach do klatki piersiowej i opust (10x),

 w leżeniu tyłem, głowa przy drabince, ręce trzymają 1 szczebelek. Wznosy i opusty wyprostowanych nóg (10x),

 w leżeniu tyłem, głowa przy drabince, ręce trzymają 1 szczebelek. Uniesienie wyprostowanych i złączonych nóg do kąta 45 stopninad podłoże

i dynamiczne wykonywanie ruchów

(6)

(20x),

 w podporze przodem, jednoczesne unoszenie prawej ręki i lewej nogi, a następnie zmiana (po 12x),

 w leżeniu tyłem, nożyce poziome i pionowe (20 sek.).

Część końcowa 5 –10 minut

1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne

 Stojąc, uczeń wykonuje wdech zsynchronizowany ze wspięciem oraz równoczesnym, wolnym, unoszeniem rąk przodem. Następnie opuszcza ręce bokiem i opada na całe stopy wykonując wydech (6x),

 w leżeniu tyłem, uczeń wykonuje wdech, unosząc obydwie ręce, i przenosi je za głowę aż do dotknięcia podłoża.

Następnie wykonuje powrót do pozycji wyjściowej robiąc wydech (4x),

 w leżeniu tyłem, uczeń przyciąga nogi do klatki piersiowej, wykonując głęboki wydech, a następnie opuszcza je robiąc wdech (3 x),

 w leżeniu przodem uczeń wykonuje naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi (30 sek.),

 w siadzie prostym podpartym, wdech z wypchnięciem miednicy do przodu, a następnie spokojny wydech

i powolny powrót do pozycji wyjściowej.

2. Czynności organizacyjne

Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla całej grupy ćwiczebnej i wyróżnienia dla najbardziej zaangażowanych. Pożegnanie.

W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

Uczniowie w rozsypce.

Uczniowie w szeregu.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie ćwiczeń ogólnorozwojowych

w kompensowaniu skutków siedzącego trybu życia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

U - organizatorem kursu jest Starostwo Powiatowe Ostrowiec... Podjazd do Nowego Skoszyna

Linia brzegu granicą nieruchomości Podstawę ustalenia linii brzegu stanowi dostar- czony przez wnioskodawcę projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych

Materiał opakowaniowy nie powinien znajdować się w zasięgu dzieci, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie (torebki plastikowe, deski, gwoździe itp.). 3) Nie dopuszczać

Materiał opakowaniowy nie powinien znajdować się w zasięgu dzieci, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie (torebki plastikowe, deski, gwoździe itp.). 3) Nie dopuszczać

Jeżeli recenzje mamy robić według schematu, lub po prostu odpowia- dać na pytania jak na przesłuchaniu, to nie widzę dla siebie miejsca w tym systemie (w

podczas gci-". Picltr dorosłr stanorr'i oś ciemna. reine1 lęku irozpacz1. one też rrr'stępLrjq \\'metafor\Czne.j poincie przedsta\\ ienia. Ich urzekającr'

To, co najwyraźniej dajc się uchwycić, to sam obraz gry, samoswarzająpa się forma powstala w kon.. llikcic

stąpicniom oficjalnym' które ukłą się oPublikowane w formie książkowcj' seminarium zawierało ńwnież dyskusję panelową, gdzie w Ąnłej formie ścierały