• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie, czyli„świat na opak”

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie, czyli„świat na opak”"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski lub zajęcia z wychowawcą

Temat: Zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie, czyli

„świat na opak”

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie – język polski (I.1.1),

2) Ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawy z nimi związane, np. patriotyzm-nacjonalizm, tolerancja-nietolerancja, piękno-brzydota, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w literaturze i innych sztukach – język polski (II.4.1),

3) Dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych, kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość – język polski (II.4.3).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Przedstawia wiadomości o zwyczajach karnawałowych na forum klasy,

● Czyta i słucha ze zrozumieniem,

● Odszukuje informacje w tekście, w internecie,

● Porządkuje i selekcjonuje informacje,

● Tworzy prezentację multimedialną, mapę myśli lub plakat,

● Poznaje zwyczaje karnawałowe swojego narodu i innych kultur,

● Dba o poprawność językową swoich wypowiedzi ustnych i pisemnych.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● wyszukuje, selekcjonuje i porządkuje wiadomości z różnych źródeł,

● prezentuje swoją wiedzę na forum klasy,

● współpracuje w grupie,

● wyraża własną opinię popartą przykładami,

● wnioskuje.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: materiał filmowy Poznaj inne kultury, karty pracy Karnawał,

● Komputery z dostępem do internetu i głośnikami/projektor,

● Słownik języka polskiego,

● Duże arkusze brystolu,

● Kartki A4 – cztery sztuki, kolorowe pisaki.

Metody nauczania:

● Eksponująca: film,

1

(2)

● Podająca: rozmowa,

● Problemowa: aktywizująca – dyskusja dydaktyczna,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczne: realizacji zadań wytwórczych, ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

● Grupowa zróżnicowana,

● Zbiorowa jednolita.

Przed zajęciami:

Uczniowie zdolni/chętni przygotowują informacje o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie (we Włoszech, w Niemczech, w Belgii) w formie mapy myśli, prezentacji multimedialnej albo plakatu ze zdjęciami. Mogą wykorzystać zasugerowane przez nauczyciela źródła internetowe.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita się z uczniami i zapoznaje ich z tematem oraz celami zajęć. Następnie prosi chętną osobę o odczytanie ze słownika języka polskiego definicji słowa „karnawał”, a inną o zapisanie na tablicy jego synonimów, np. ostatki, zapusty, uczta, biesiada, mięsopust.

2. Nauczyciel prosi na środek czworo uczniów zdolnych – liderów, którzy przygotowali na tę lekcję informacje o zwyczajach karnawałowych w Polsce i na świecie (we Włoszech, w Niemczech, w Belgii) w formie mapy myśli, prezentacji multimedialnej albo plakatu ze zdjęciami. Uczniowie po kolei prezentują wiadomości dotyczące zwyczajów karnawałowych w Polsce, w Wenecji, w Kolonii i w Binche, wykorzystując zasoby internetowe (podane wcześniej adresy stron). W przedstawionych prezentacjach powinny się znaleźć następujące informacje:

● Dotyczące karnawału w Polsce, np. bale maskowe – reduty, kuligi z pochodniami, ścięcie mięsopusta (słomianej kukły), tańce (mazur, polonez, młynek, hajduk), korowody przebierańców (koza, jeleń, sarna, niedźwiedź, diabeł, śmierć, kominiarz, baba, dziad, Cyganie, Żydzi), tłusty czwartek (racuchy, bliny, pampuchy, pączki, faworki), śledzik, ostatki, kusaki, podkoziołek, „ścinanie śmierci” w Jedlińcu,

● Dotyczące karnawału w Wenecji, np. cel tradycji, myśl przewodnia karnawału – zamazywanie różnic między biednymi i bogatymi, wystawa masek w Pałacu Dożów, noszenie masek przez przedstawicieli różnych narodowości i religii, maraton teatralny, „lot anioła”, pokaz sztucznych ogni, gondolierzy z pochodniami,

● Dotyczące karnawału w Kolonii, np. „babie objaduchy” – ster władzy w rękach kobiet, obcinanie krawatów mężczyznom, bale, pochody przebierańców, występy muzyków i aktorów, Muzeum Karnawału w Kolonii,

● Dotyczące karnawału w Binche, np. kostiumy Gilles, chłopów, arlekinów, pierrotów, maski, procesje przebierańców przy dźwiękach werbli, bitwy na konfetti, rozdawanie pomarańczy, dziecięcy krąg przyjaźni, pokaz sztucznych ogni, wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

3. Po wysłuchaniu prezentacji uczniowie mogą zadać pytania referującym, jeśli wystąpi taka potrzeba.

4. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy, których liderami zostają osoby zdolne, o predyspozycjach literackich, organizacyjnych, przywódczych – referujące

2

(3)

wcześniej. Każdy zespół otrzymuje zadanie zredagowania zaproszenia na uroczyste obchody karnawału (karty pracy Karnawał, zgodne z prezentacją lidera). Treść i poprawność zapisu powierzone zostają „zdolnym literatom”, a oprawa graficzna „zdolnym plastykom”

każdej grupy.

5. Uczniowie pracują w grupach, a lider inicjuje przedstawianie pomysłów i uzgadnia je z pozostałymi członkami. Nauczyciel obserwuje pracę i współpracę poszczególnych zespołów.

Po wykonaniu zadań grupowych uczniowie prezentują swoje zaproszenia innym zespołom i wymieniają uwagi na ich temat. Nauczyciel podsumowuje pracę wszystkich grup, komentując zaangażowanie poszczególnych członków.

6. Następnie prosi wszystkich uczniów o obejrzenie materiału filmowego Poznaj inne kultury, będącego uzupełnieniem lekcji. Po filmie chętni uczniowie komentują go.

7. Podsumowanie.

Prowadzący zwraca się do liderów, aby sformułowali wniosek będący potwierdzeniem tematu lekcji, podając odpowiednie argumenty.

Uwagi:

Nauczyciel powinien kilka dni przed lekcją wybrać liderów – uczniów zdolnych, którym powierzy przygotowanie wybranych informacji o zwyczajach karnawałowych poszczególnych krajów (miast), podając źródła – adresy stron internetowych. Przed zajęciami należy sprawdzić działanie komputera i projektora. Temat ten można zrealizować na godzinie wychowawczej, etyce, zajęciach artystycznych.

Bibliografia:

● etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H846/poczatek-ostatkow-karnawal-w-pelni.html ,

● naszekaszuby.pl ,

● www.jedlinsk.pl/kusaki.php ,

● wlochy.lovetotravel.pl ,

● www.germany.travel/pl/miasta-kultura/miasta.../kolonia-koeln.html ,

● europe-traweller.com/karnaval-w-binche-2/ .

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Globalny wskaźnik cen frachtu (Global Container Freight Index) od końcówki listopada kształtuje się w okolicach 9,5 tys. Dynamika cen różni się w zależności od trasy –

The author of the present article undertakes the moral and ethical problem included in the question whether the sequencing of the DNA chains provides us with an

(wtorek), że wieczór, na który zaproszoną jestem, odbędzie się nazajutrz, we środę, po czym jeszcze dni 4-5 zabawię w mieście, którego postaci zewnętrznej i

Chciałabym, abyście wybrali sobie, według Was najładniejszy obrazek świąt wielkanocnych, kliknęli na niego i poprosili rodziców lub inne osoby aby zrobili zdjęcie, lub zrzut

Częstość występowania otyłości w krajach OECD jest różna — od niskiej — w Korei Południowej i Japonii, gdzie osoby otyłe stanowią 4% osób, do wysokiej — w Sta-

Częściowo tłumaczą autora większe trudności jakie natrafiał w swych staraniach o uzyskanie materiałów źródłowych, opierając się na w ydawnictwach centralnych,

Jednym z najbardziej zadziwiających zjawisk, z jakimi zetknąłem się przy okazji poznawania dziejów materializmu historycznego i jego recepcji, historii marksi- zmu i jego

J wymienia informacje o naruszaniu praw człowieka (uchodźców i innych cudzoziemców) i wskazuje, jak może się włączyć w działania na rzecz przestrzegania tych praw.. J