• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły podstawowej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa Ilość osób w grupie: 6

Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne Krótka charakterystyka grupy:

Grupa złożona z sześciu uczniów z ubytkiem słuchu w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Uczniowie zaopatrzeni są w aparaty słuchowe bądź implanty ślimakowe. Podczas komunikacji posługują się jednak głównie językiem migowym i alfabetem palcowym. Są aktywni, chętni do pracy. Lubią różnego rodzaju gry, zabawy oraz konkursy. Niektórzy uczniowie mają trudności z koncentracją uwagi.

Cele zajęć: (dla uczniów) dydaktyczne:

• utrwalenie słownictwa- nazwy członków rodziny;

• rozwijanie umiejętności podawania danych osobowych członków swojej rodziny (imię, wiek) zarówno pisemnie jak i ustnie;

wychowawcze:

• rozwijanie umiejętności zachowania się przed kamerą;

• kształtowanie umiejętności oceniania filmu z udziałem własnym i kolegów;

rewalidacyjne:

• kształtowanie poprawnej artykulacji.

Cel osobisty (dla nauczyciela):

• rozwijanie zdolności interakcyjnych w pracy z uczniami z uszkodzonym słuchem;

• rozwijanie umiejętności wykorzystania ICT- obsługa kamery.

Temat zajęć: To jest moja rodzina- przedstawianie członków rodziny.

Metody nauczania:

• metoda inscenizacyjna;

• metoda ćwiczebna;

• metoda realizacji zadań wytwórczych;

• pogadanka;

• pokaz.

Formy organizacyjne:

• praca zbiorowa;

• praca indywidualna.

(2)

Środki dydaktyczne (w tym wykorzystanie ICT):

komputer (prezentacja multimedialna - The Addams family);

• projektor multimedialny, ekran, kamera;

• kartka papieru o rozmiarze A4;

• kredki, mazaki;

• bibuła, papier kolorowy, kleje, nożyczki.

Słowa/ pojęcia kluczowe do wprowadzenia lub utrwalenia:

słownictwo: mother, father, son, daughter, sister, brother, wife, husband;

zdania typu: This is my mother … . My mother’s name is… . She is … years old.

Przebieg zajęć

1. Powitanie uczniów w języku angielskim, uczniowie również odpowiadają w języku angielskim. Czynności porządkowe takie jak sprawdzenie obecności, przygotowanie się uczniów do zajęć.

2. Utrwalanie słownictwa- członkowie rodziny:

• nauczyciel zaprasza uczniów do jednego stołu, daje uczniom etykiety ręcznie wykonane (polska oraz angielska nazwa członków rodziny)

• zadaniem uczniów jest wspólnie dopasować etykietę z nazwą angielską do odpowiedniej etykiety z nazwa polską.

• następnie nauczyciel sprawdza, poprawia ewentualne błędy, każdy uczeń odczytuje nazwy członków rodziny w języku angielskim. W dalszej części każdy uczeń dopasowuje etykiety samodzielnie.

3. Moja rodzina- ćwiczenia czytania ze zrozumieniem:

• nauczyciel wyświetla za pomocą rzutnika multimedialnego tekst do czytania- opis rodziny Adamsów. Kolejno każdy uczeń czyta po jednym zdaniu i tłumaczy je na język polski.

• praca na kartce papieru o rozmiarze A4 - każdy uczeń ma za zadanie narysować i opisać rodzinę (do wyboru: swoją, wymarzoną, z bajki lub filmu). Prace te sprawdzone przez nauczyciela można powiesić na gazetce klasowej.

4. Kręcimy film pt: This is my family:

• Wspólnie z uczniami wykonujemy rekwizyty potrzebne do filmu (peruki z bibuły dla dziewczyn, dla chłopców muchy, krawaty i czapki z papieru). Dodatkowo można przygotować scenografię ukazująca dom rodzinny.

• Nauczyciel robi małe wizytówki, na których zapisuje nazwę członka rodziny w języku angielskim oraz imię np. SON – JOHN. Należy przygotować taką liczbę etykiet, ilu uczniów bierze udział w filmie.

• W filmie cala rodzina siedzi bądź stoi a ojciec (bądź inny członek rodziny) przedstawia swoja rodzinę:

This is my family. This is my wife - Kate. itd.

W zależności od poziomu uczniów, można też opisywać wiek członków rodziny bądź

(3)

też inne cechy.

• Każdy uczeń wybiera bądź losuje jaką zagra rolę, uczniowie uczą się roli, następnie ćwiczą występ. Potem scenka zostaje uwieczniona kamerą.

5. Na koniec oglądamy tak powstały film. Każdy uczeń może wypowiedzieć się jak podobała mu się praca nad filmem, co podoba mu się najbardziej co zrobiłby inaczej, jak czuł się przed kamerą itd.

6. Zakończenie zajęć: nauczyciel wraz z uczniami porządkują klasę, żegnają się w języku angielskim.

Uwagi: Ważnym jest, by uczniowie byli zadowoleni ze swojego filmu, jeśli tak nie jest, możemy spróbować na kolejnej lekcji ponowić nagranie.

______________________

Materiał opracowany przez nauczycieli

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo-Słyszących w Katowicach w ramach projektu „Języki obce… już potrafię!!!!”

realizowanego przez Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu w latach 2009–2012

Cytaty

Powiązane dokumenty

A tymczasem uczenie się współczesnego ucznia od szkoły pod- stawowej do studenta włącznie opiera się najczęściej na wielokrotnym czytaniu materiału.. Im

¿»rawd rozpoczęciem zoznaiULK^Ho pytanie musi być wpisane do protokółu

Przykładem, w którym użyto keyloggera programowego i przestrogą, gdzie powinniśmy za- bezpieczać się przed keyloggerami jest przypadek Joe Lopeza, który został okradziony z

Jeśli chcecie odnieść sukces w nauce języka ⎯ wierzę, że to odnosi się do uczenia się jako takiego, ponieważ uważam, że jeśli chcecie nauczyć się właściwie

• Ogarnij się i weź się w końcu do pracy -> Czy jest coś, co mogłoby Ci pomóc, ułatwić opanowanie materiału. • Co się z

Pomimo wielkości białka (27 kDa), BDNF może przekraczać barierę krew-mózg w obu kierunkach. Poza mózgiem, jako potencjalne źródło BDNF w krwiobiegu wy- mieniane

jak sie niema co się lubi sępom zawsze mało, odwaga ciekawość pędzi, pragnie niepoznanie, tego się nie lęka zawiodło przewidywanie, możesz być z kolei pewien własnego

element odporności nieswoistej; białka wytwarzane przez komórki zakażone wirusem i przenikające do komórek sąsiednich jeszcze nie zainfekowanych; silnie hamują replikację