SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRZEMIONKA”
CHEMIA, IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Krzemionka.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt 1.1 [uczeń] bada i opisuje
właściwości SiO2; wymienia odmiany SiO2 występujące w przy rodzie i wskazuje na ich zastosowania.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
zna właściwości krzemionki;
zna skład chemiczny krzemionki;
zna odmiany krzemionki;
zna sposób
otrzymywania krzemu z krzemionki.
Nabywane umiejętności
UCZEŃ potrafi zapisać równania reakcji opisujące
doświadczenia;
sprawnie odczytuje informacje z układu
okresowego pierwiastków;
sprawnie wyszukuje sprawdzone informacje w
Internecie;
dba o bezpieczeństwo podczas wykonywania
doświadczeń chemicznych.
Kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym,
myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Przypomnienie wiadomości na temat spalania magnezu w dwutlenku węgla.
2) Przebieg zajęć:
Uczniowie oglądają krzemionkę i badają jej właściwości fizyczne. Zapisują obserwacje w zeszytach.
Nauczyciel prezentuje zestaw zdjęć „Uroda krzemu”.
Uczniowie mający dostęp do Internetu wyszukują jeszcze
całej klasie.
Następnie nauczyciel poleca odszukanie krzemu w układzie okresowym. Uczniowie zauważają, że krzem znajduje się tuż pod węglem w układzie okresowym i wyciągają wnioski na temat podobieństwa właściwości obu pierwiastków.
Nauczyciel pyta, w jaki sposób można otrzymać z krzemionki krzem.
Uczniowie stwierdzają, że węgiel i dwutlenek krzemu tworzą związki o podobnych wzorach sumarycznych.
Wiedzą, że magnez wprowadzony do dwutlenku węgla nadal się palił, a po spaleniu powstał biały tlenek magnezu i sadza, czyli węgiel. Proponują, aby spróbować odebrać tlen z dwutlenku krzemu za pomocą magnezu. Zapisują równania reakcji.
Uczniowie zauważają, że w obu reakcjach magnez pełni rolę reduktora, wskazują w równaniu reakcji redukcję i utlenianie.
Z przeprowadzonej dyskusji wynika, że w celu otrzymania krzemu warto przeprowadzić doświadczenie polegające na mieszaniu krzemionki z magnezem.
Doświadczenie wykonuje nauczyciel lub odpowiedzialny uczeń, gdyż reakcja ta jest silnie egzotermiczna.
Instrukcja przeprowadzenia doświadczenia
1. Opis teoretyczny badanego zjawiska: Krzem nie występuje w przyrodzie w stanie wolnym. Związki krzemu są natomiast bardzo rozpowszechnione i występują w postaci krzemianów. Najpospolitszym związkiem nieorganicznym krzemu jest dwutlenek krzemu SiO2, występujący w różnych postaciach (kwarc, krzemionka, ametyst, agat itd.). W skali laboratoryjnej krzem z krzemionki można otrzymać redukując ją magnezem.
2. Sformułowanie problemu badawczego oraz hipotezy:
Jak otrzymać krzem z krzemionki?
1. Hipoteza: Magnez redukuje dwutlenek krzemu do krzemu.
2. Zestaw potrzebnych do doświadczenia narzędzi i materiałów: krzemionka, wiórki magnezowe, wstążka magnezowa, tygiel, okulary ochronne, rękawice ochronne, fartuch
3. Spis czynności, które należy wykonać kolejno:
a) osoba wykonująca doświadczenie zakłada fartuch, rękawice i okulary ochronne
b) do tygla porcelanowego wsypuje mieszaninę krzemionki z wiórkami magnezowymi.
c) zapala wstążkę magnezową, którą następnie wkłada do tygla, gdzie następuje zapłon wiórków magnezowych i zachodzi reakcja.
4. Inne informacje, np. sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.:
5. Po reakcji uczniowie oglądają powstały produkt. Jest to białoszara mieszanina substancji stałych.
Uczniowie wnioskują, że jest to mieszanina tlenku magnezu i krzemu. Zapisują w zeszytach obserwacje, równanie reakcji i wnioski.
Nauczyciel prezentuje zdjęcie „Monokryształ krzemu”.
Uczniowie, którzy rozpoznają obiekt znajdujący się na zdjęciu, rozpoczynają dyskusję o zastosowaniach krzemu i metodach jego uzyskiwania w skali przemysłowej.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i daje im do opracowania (na podstawie podręczników i Internetu) tematy dotyczące krzemu:
- surowce do produkcji krzemu,
- przemysłowe metody uzyskiwania krzemu, - właściwości półprzewodnikowe krzemu, - narzędzia kamienne z krzemienia,
- metoda Czochralskiego uzyskiwania kryształów krzemu.
Zespoły przygotowują wystąpienie. Liderzy zespołów krótko referują opracowany na forum klasy.
3) Podsumowanie:
substancji oraz obserwowanej reakcji.
Wyliczenie zastosowań krzemu.
Środki dydaktyczne
krzemionka
wióry magnezowe
wstążka magnezowa
tygiel
okulary ochronne
rękawice ochronne
fartuch
komputery połączone z Internetem
zestaw zdjęć „Uroda krzemu”
zdjęcie „Monokryształ krzemu”
podręcznik
Internet
Metody nauczania
pogadanka
rozmowa kierowana
praca z tekstem
doświadczenie Formy pracy
zbiorowa
indywidualna
Zadanie dla chętnych
Opracuj metodę i w laboratorium chemicznym wykonaj doświadczenie polegającego na rozdzieleniu mieszaniny tlenku magnezu i krzemu, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.
Dodatkowe propozycje wykorzystania
Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na IV etapie edukacyjnym w zakresie nauczania fizyki i informatyki.