• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Tatry i Obniżenie Orawsko-Podhalańskie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Tatry i Obniżenie Orawsko-Podhalańskie"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Tatry i Obniżenie Orawsko-Podhalańskie

Cele lekcji

Wiadomości

- uczeń zna podział Karpat wewnętrznych na regiony geograficzne, - uczeń zna piętra klimatyczno-roślinne Tatr,

- uczeń zna i wyjaśnia pojęcia: flisz karpacki, turnia, grań, żleb, piarg, halny.

Umiejętności

- uczeń potrafi porównać wysokogórski krajobraz Tatr Wysokich z krajobrazem Tatr Zachodnich,

- uczeń potrafi wyjaśnić wpływ wysokości nad poziomem morza na klimat i roślinność gór, - uczeń potrafi omówić proces powstawania wiatru halnego,

- uczeń potrafi wykazać związek rzeźby terenu z budową geologiczną.

Metoda i forma pracy

Metody: karty pracy

Forma pracy: praca indywidualna

Środki dydaktyczne

Podręcznik do geografii „Planeta 3”, mapy tematyczne w Atlasie geograficznym „Polska, kontynenty, świat” wyd. PPWK „Nowa Era”, mapa ogólno-geograficzna Polski, Szkolny słownik geograficzny, J. Flis, karty pracy.

Przebieg lekcji

Faza przygotowawcza

czynności porządkowe (powitanie, sprawdzenie obecności)

nauczyciel zadaje pytania utrwalające materiał z poprzedniej lekcji dotyczącej podziału Karpat Zewnętrznych, np:

 omów budowę geologiczną Beskidów i Pogórza Karpackiego

 wymień i wskaż na mapie pasma górskie wchodzące w skład Beskidów i Pogórza Karpackiego

 omów gospodarkę regionu itp.

nauczyciel przypomina podział Karpat Wewnętrznych na Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Obniżenie Orawsko-Podhalańskie.

Faza realizacyjna

- nauczyciel podaje temat lekcji i cele oraz wymagania edukacyjne do lekcji - nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie cech klimatu górskiego i

wykorzystując schemat nr 1 wyjaśnia proces tworzenia wiatru lokalnego (wiatr halny)

(2)

- nauczyciel wyjaśnia, odwołując się do wiadomości uczniów z fizyki, zjawisko inwersji cieplnej( schemat 2) i proces tworzenia się „morza mgieł” w Tatrach.

- nauczyciel podaje karty pracy z zadaniami dla ucznia, określając czas rozwiązania karty na około 15 – 20 minut

- uczniowie wykonują zadania na karcie pracy - nauczyciel kontroluje indywidualną pracę uczniów

- nauczyciel prosi wybranych uczniów o zaprezentowanie rozwiązanych kart pracy - nauczyciel ocenia rozwiązane karty pracy

Faza podsumowująca

- nauczyciel zadaje pytania podsumowujące, np.:

 wyjaśnij pojęcie (grań, turnia, cyrk lodowcowy, stożek piargowy)

 oceń warunki rozwoju rolnictwa na obszarze Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego i Tatr

 omów charakterystyczne formy rzeźby (Tatr Wysokich i Zachodnich)

 omów czynniki rzeźbotwórcze obszaru

 oceń skutki występowania wiatru halnego

 podsumowaniem lub wprowadzeniem do lekcji mogą być fragmenty filmu

edukacyjnego” Karpaty” z kasety VHS Geografia Polski dla klasy VIII Wydawnictwa M.

Rożak.

Bibliografia

1. Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.

2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3”.

Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk – Straszyn 2004.

3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.

Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II. SOP Toruń 1999.

4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1982.

5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak, Gdańsk - Straszyn 2006.

6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3”, Wydawnictwo M.

Rożak. Gdańsk – Straszyn 2004.

7. Książka nauczyciela do podręcznika „Puls Ziemi 3” , Wydawnictwo M. Rożak, Gdańsk – Straszyn 2005.

8. Osikowie Joanna i Stanisław, Knopik Justyna, Zeszyt ćwiczeń do geografii dla gimnazjum

„Puls Ziemi 1” , Wyd. M. Rożak Gdańsk – Straszyn.2003.

9. Szubert Mariusz , Podręcznik do geografii „Planeta 3”. Geografia fizyczna i społeczno- ekonomiczna Polski, Wyd. M. Rożak Gdańsk – Straszyn 2004.

1. Załączniki

a. Karta pracy

Cytaty

Powiązane dokumenty

Krótka charakterystyka Młodej Polski i twórczości Kazimierza Przerwy Tetmajera (Młoda Polska to epoka literacka, która zrodziła się pod koniec XIX wieku. Cechy

Na grzbiecie między Polaną pod Wołoszynem a Potokiem Waks- mundzkim na serii wierchowej, a pod dolomitami środkowego triasu reglowego leży retyk i trias

W artykule przedstawiono wyniki prac nad ocen¹ agre- sywnoœci wód opadowych, powierzchniowych i podziem- nych wzglêdem wêglanowych ska³ zlewni Bia³ego Potoku (Tatry Zachodnie)..

również biologiczna aktywność zlewni wpływa na chemizm wód źródeł. Zaznacza 

W realizacji Jerzego Żuławskiego, nawiązującej w czytelny sposób do moty- wu genezyjskiego, obraz skalnej pustyni jako przestrzeni martwej, surowej i pu- stej potęguje

Autorem, który poszczycić się może naj- bardziej obszernym w tej dziedzinie dorobkiem, jest zaś Jacek Urbański, twórca.. 1

W twórczości Korsaka pojawiły się pewne motywy górskie: w wierszu Mu- zyka ukazał szwajcarskiego górala, który znalazłszy się daleko od stron rodzin- nych,.. Na jedne

Ten jednak silniej rozwinięty sposób symbolicznego interpretowania Tatr w sposób mający rzeczy- wiste znaczenie dla dalszego sposobu istnienia motywu Tatr w skali autentycznie