• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – To Be or Not To Be – Job Preferences 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – To Be or Not To Be – Job Preferences 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – To Be or Not To Be – Job Preferences

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego nazw zawodów.

2. Wprowadzenie struktur gramatycznych: want to be, would like to, prefer to be, would rather be.

b. Umiejętności

1. Używanie poznanych zwrotów w konkretnych sytuacjach komunikacyjnych.

2. Wyrażanie preferencji.

3. Wymowa [α:] (jak w wyrazie „rather”).

2. Metoda i forma pracy

Zajęcia prowadzone metodą audiolingwistyczną i komunikacyjną. Nowy materiał leksykalny i gramatyczny jest wprowadzony w dialogach. Ćwiczenia utrwalające akcentują kontekst sytuacji komunikacyjnej. Uczniowie pracują indywidualnie oraz w parach, m.in. odgrywają dialog..

3. Środki dydaktyczne

1. Handout nr 1 - ‘Grapevine Student Book 2’ by Peter Viney and Karen Viney, Oxford University Press 1990, Unit eleven, punkt b.

2. Handout nr 2 - ‘Grapevine Student Book 2’ by Peter Viney and Karen Viney, Oxford University Press 1990, Unit eleven, punkt c, d, f.

3. Tablica, kreda (flamaster).

4. Zeszyty uczniów.

4. Przebieg lekcji

1. Handout nr 1. Na stronie znajduje się 6 krótkich dialogów dotyczących doradztwa zawodowego (doradca rozmawia z uczniem szukającym pracy). Powiedz uczniom, że dialogi dotyczą doradzania w znalezieniu odpowiedniej pracy oraz że każdy z dialogów przeczyta inna para uczniów. Wyznacz osoby do przeczytania pierwszej rozmowy. Gdy skończą, wyznacz następną parę itd. Ok. 5 min.

2. Poproś uczniów o podanie zawodów, które studenci chcą wykonywać oraz nazwy profesji proponowanych przez doradcę zawodowego. Ok. 3 min.

3. Handout nr 2, punkt c. W tabelce znajdują się trzy kolumny: Student’s interests, Careers advice, Students preference. Upewnij się, że wszystkie słówka z tabelki są zrozumiałe. Wytłumacz nieznane słówka po angielsku, jeśli wyraz nadal jest niezrozumiały – po polsku. Wyjaśnij uczniom, że ich zadaniem jest połączenie kolumn według wzorca przedstawionego w tabelce, np. travelling – sales representative – pilot. Uczniowie odczytują po jednym połączenia. Ok. 6 min.

4. Handout nr 2, punkt d. Poproś 2 pary uczniów o przeczytanie dwóch krótkich dialogów. Poproś uczniów, aby połączyli się w pary. Powiedz uczestnikom zajęć, żeby wyobrazili sobie, że studiują w Wielkiej Brytanii i szukają tam pracy. Nie wiedzą za bardzo, co mogliby robić, dlatego udali się do biura doradztwa zawodowego. Inni znaleźli w Wielkiej Brytanii pracę jako doradcy zawodowi.

Korzystając z tabelki z punktu c, będą prowadzić rozmowy typowe dla poszukującego pracy i doradcy zawodowego. Zachęć uczniów do rozbudowywania rozmów na podstawie dialogów

(2)

z punktu b. Ok. 5 min.

5. Uczniowie będą inscenizować scenkę z biura doradztwa zawodowego. Jedną z pierwszych ławek nauczyciel ustawia trochę bardziej z przodu niż pierwsze ławki i bokiem do nich, przystawia po jednym krześle z obu stron ławki, tak, aby szukający pracy i doradca byli bokiem do klasy. Trzy pary odgrywają scenkę. Ok. 7 min.

Ważne, aby nauczyciel nie odnosił się krytycznie do przedstawionych scenek i starał się zapewnić przyjemną atmosferę.

6. Nauczyciel pyta uczniów, czy szukali kiedyś pracy. Jeśli nie, to jakie czynniki wzięliby pod uwagę w największym stopniu. Pomocnicze pytania: Would you rather have a well paid job? Would you prefer to work flexible hours to nine-to-five job? Is it important to you to do what you like/help other people/do different things/to be your own boss/have long holidays/have influence on important decisions? Ok. 4 min.

7. Nauczyciel zapisuje na tablicy nowe wyrażenia (z pytań z punktu 5). Uczniowie przepisują je do zeszytów i układają swój własny ranking najważniejszych wyznaczników dobrej pracy (lista powinna składać się z co najmniej z czterech elementów). Dwóch uczniów czyta swoje odpowiedzi.

Ok. 4 min.

8. Nauczyciel może zapytać klasę, które zawody spełniają według nich wymienione kryteria. Ok.

1 min.

9. Nauczyciel informuje uczniów, że będą ćwiczyć wymowę głoski [α:] Prowadzący prezentuje kilkukrotnie „car”, „farm”, „craft”, „marsh”, „rather”. Zapisz te słówka na tablicy oraz oznaczenie głoski. Upewnij się, że uczniowie wiedzą, co znaczą te słówka. Uczniowie powtarzają je chóralnie, następnie każdy indywidualnie. Zwróć uwagę, że jest to samogłoska długa. Ok. 7 min.

Nie oczekuj perfekcyjnej wymowy i poprawiaj tylko w przypadkach bardzo odbiegających od normy. Jeśli uczeń nadal nie może wymówić głoski poprawnie, nie naciskaj na niego.

5. Bibliografia

1. Dakowska, M., Teaching English as a Foreign Language, PWN 2005.

2. Graham P., Writing Extra. A resource book of multi level skills activities, Cambridge University Press 2004.

3. Lewis M., Hill J., Source Book for Teaching English as a Foreign Language, Macmillan Heinemann English Language Teaching Oxford, 2003.

4. Viney P., Viney K., Grapevine Student Book 2, Oxford University Press 1990.

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

To Be or not To Be. Job Preferences – Grammar b. Zadanie domowe

Uczniowie mają za zadanie znaleźć trzy wyrazy zawierające samogłoskę ćwiczoną na zajęciach, zapisać je w zeszycie i zaprezentować je na następnej lekcji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

WRITING – Uczniowie przekształcają podane zdania tak, by powstały zdania twierdzące, przeczące i pytania w czasie Future Simple, układają zdania z rozsypanki wyrazowej –

Uczniowie przepisują wzór do zeszytów i zapisują po 2 zdania z przykładami zawodów, które chcieliby wykonywać, oraz 2 profesje, których nie chcieliby wykonywać.. Kilka osób

Complete the sentences with correct form of verbs in the brackets.. I would like ………… computer games

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August.. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w