• Nie Znaleziono Wyników

zna funkcje układu krążenia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "zna funkcje układu krążenia"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆDO CZEGO SŁUŻY SERCE?”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Do czego służy serce?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.1) [uczeń] podaje nazwy układów narządów budujących organizm człowieka: układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy tych układów:

a) układ kostny – elementy układu: czaszka, kręgosłup, klatka piersiowa, kończyny górne, kończyny dolne;

b) układ oddechowy – jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela, płuca;

c) układ pokarmowy – jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnica;

d) układ krwionośny – serce, naczynia krwionośne: żyły i tętnice;

e) układ rozrodczy żeński – jajniki, jajowody, macica, pochwa i układ rozrodczy męski – jądra, nasieniowody, prącie.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ zna układy człowieka oraz narządy wchodzące w ich

skład;

wie, jak działa układ krążenia;

zna funkcje układu krążenia;

zna funkcje układu limfatycznego;

(2)

zna choroby układu krążenia.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

podaje nazwy układów narządów budujących

organizm człowieka:

układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny,

rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy

tych układów;

opisuje krwiobieg duży i mały;

wymienia funkcje układu krążenia;

wymienia funkcje układu limfatycznego;

potrafi opisać zdrowy styl życia.

Kompetencje kluczowe:

 Umiejętność uczenia się

 Kompetencje społeczne i obywatelskie

 Porozumiewanie się w języku ojczystym Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

2) Przebieg zajęć:

(3)

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji- Do czego służy serce?. Inicjuje rozmowę.

 Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji.

Nauczyciel prezentuje uczniom planszę anatomiczną.

W kopercie na samoprzylepnych kartkach znajdują się nazwy narządów wszystkich układów człowieka.

Uczniowie po kolei losują kartkę i zamieszczają ją w odpowiednim miejscu na planszy. Nauczyciel może sugerować uczniowi prawidłowe miejsce przyklejenia kartki, o ile sprawia mu to dużą trudność.

 Nauczyciel zadaje pytania:

Jakie znacie funkcje układu oddechowego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

Jakie znacie funkcje układu pokarmowego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

Jakie znacie funkcje układu kostnego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

Jakie znacie funkcje układu rozrodczego i jakie narządy wchodzą w jego skład?

 Zdjęcie interaktywne „Z czego składa się krew?”.

Nauczyciel za pomocą tablicy interaktywnej wyświetla uczniom ilustrację przedstawiającą przekrój tętnicy.

Wybiera 2-3 osoby, których zadaniem będzie oznaczenie poszczególnych elementów ilustracji.

 Film „Układ krwionośny”. Nauczyciel szczegółowo omawia duży i mały obieg krwi. Wymienia elementy z których składa się układ krążenia. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z atlasu anatomicznego.

 Układ limfatyczny. Nauczyciel prosi uczniów, aby na podstawie podręcznika/ encyklopedii/ atlasu anatomicznego wyszukali informacje o danym

(4)

omawia układ limfatyczny (funkcje, budowę, działanie).

 Choroby układu krążenia. Nauczyciel wyjaśnia termin:

choroby cywilizacyjne. Wymienia choroby układu krążenia, wyjaśnia ich przyczyny i skutki, m.in. zawał mięśnia sercowego, miażdżyca, komorowe zaburzenia rytmu serca, ostre zespoły wieńcowe, ...)

 Nauczyciel zadaje pytania:

Co wpływa na nasze dobre samopoczucie?

Czy uważacie, ze ruch jest potrzebny do zachowania zdrowia?

Czy rodzaj spożywanych pokarmów może wpływać na stan naszego zdrowia?

Jak rozumiecie termin - zdrowy styl życia?

Czy możecie opisać osobę, która kieruje się zasadami zdrowego stylu życia?

Uczniowie udzielają odpowiedzi. Rozmowa ma charakter pogawędki, nauczyciel zachęca uczniów, aby kierowali się zasadami zdrowego stylu życia.

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

(5)

Zadanie domowe

Przygotuj rysunek przedstawiający mały obieg krwi (płucny). Opisz jego funkcje i oznacz narządy biorące w nim udział.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Komputer

 Koperta

 Samoprzylepne kartki z zapisanymi na nich narządami układów człowieka

 Plansza anatomiczna

 Atlas anatomiczny

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Obserwacja

 Ćwiczenie

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca z całą klasą

(6)

Zadanie dla chętnych:

Jakie wyróżniamy przewody limfatyczne? Wymień i opisz.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Z podanego opisu wynika, że krążenie wieńcowe jest częścią (małego / dużego) obiegu krwi. b) Regularne ćwiczenia fizyczne są jednym ze sposobów zapobiegania i leczenia

The tunica adventitia is loose fibrous connective tissue with collagen and

Nabłonek jelita -jednowarstwowy walcowaty, pokrywa kosmki jelitowe i wpukla się w głąb blaszki właściwej tworząc cewkowe gruczoły –.

• • Światło krtani pokrywa błona śluzowa pokryta Światło krtani pokrywa błona śluzowa pokryta nabłonkiem wielowarstwowym płaskim lub.. nabłonkiem wielowarstwowym płaskim

1) podaje nazwy układów narządów budujących organizm człowieka: układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy tych

Podstawa programowa: Punkt (6.4) [uczeń] podaje funkcje części układu oddechowego, rozpoznaje je (na schemacie, modelu, rysunku, według opisu itd.)

 Nauczyciel wyświetla uczniom prezentację: „Funkcje układów człowieka” - szczegółowo omawia każdy slajd, odpowiada na pytania uczniów.  Nauczyciel

 Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialna „Skutki palenia papierosów”. Wyjaśnia uczniom termin nałóg, mówi o negatywnych skutkach palenia