• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Czy Ateńczycy byli tolerancyjni?Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Czy Ateńczycy byli tolerancyjni?Treści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Czy Ateńczycy byli tolerancyjni?

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Opisuje życie w Atenach peryklejskich – historia i społeczeństwo (9.2),

2) Wyjaśnia, w czym przejawia się uprzejmość i tolerancja – historia i społeczeństwo (1.8), 3) Podaje przykłady konfliktów między ludźmi i proponuje sposoby ich rozwiązywania

– historia i społeczeństwo (1.9),

4) Wyjaśnia, w czym wyraża się demokratyczny charakter państwa – historia i społeczeństwo (4.1),

5) Zna prawa i obowiązki, zasady i reguły postępowania – etyka (5).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Wie, że życie w państwie regulowane jest poprzez ogólne zasady, i potrafi podać ich przykłady,

● Wie, że ustrój demokratyczny zrodził się w starożytnej Grecji,

● Rozpoznaje związek między zasadami społecznymi a dobrami, które owe zasady mają chronić,

● Wie, że jedną z ważniejszych zasad ustroju demokratycznego jest tolerancja, i potrafi ją zidentyfikować wśród innych,

● Umie ocenić, które zasady społeczne służą obywatelom, a które uprzywilejowanej grupie (np. władzy),

● Analizuje tekst historyczny,

● Ma świadomość, że to ludzie tworzą prawa i warto angażować się w sprawy państwa, żeby mieć wpływ na to, jakie prawa powstają i dlaczego.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Formułuje zasady ogólne,

● Rozpoznaje relacje między zasadą społeczną a dobrem/stanem rzeczy, który ma ona chronić,

● Odróżnia zasady sprzyjające i niesprzyjające postawie tolerancji.

● Przedstawia argumenty, analizuje argumenty innych osób,

● Słucha ze zrozumieniem.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: słuchowisko Perykles o ustroju ateńskim w zapisach Tukidydesa, karty pracy (Nowe państwa oraz W Atenach), plansza Co to jest tolerancja?,

● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna.

1

(2)

Metody nauczania:

● Podająca: wykład,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

● Problemowe: aktywizujące – dyskusja, elementy dramy.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita uczniów i proponuje im eksperyment myślowy. Zanim jednak do niego przystąpią, prosi ich o wyjaśnienie, jak rozumieją pojęcie „tolerancja”. Aby uzupełnić wypowiedzi, prowadzący przedstawia na tablicy interaktywnej planszę Co to jest tolerancja?

i ją objaśnia. Każde dziecko otrzymuje wydruk planszy.

2. Następnie prowadzący dzieli klasę na cztery grupy. Należy zwrócić uwagę, by w każdej z nich znalazł się uczeń o zainteresowaniach historycznych, który może pełnić funkcję eksperta, oraz taki, który ma uzdolnienia społeczne i może organizować pracę zespołu.

Dzieci mają sobie wyobrazić, że są założycielami nowego państwa, wymyślają jego nazwę, a także formułują trzy lub cztery najważniejsze zasady, które będą w nim obowiązywać.

Prowadzący zwraca szczególną uwagę, aby uczniowie uwzględnili w swoich zasadach zjawisko tolerancji.

Po opracowaniu reguł wszyscy otrzymują kartę pracy Nowe państwa, na której będą zapisywać nazwy wymyślonych państw, a także odpowiadać na pytania dotyczące ich zasad funkcjonowania i oceniać, czy są to państwa tolerancyjne. Nauczyciel prosi, by wszyscy uważnie słuchali wystąpień „władców”.

Wybrani przez grupę liderzy (uczniowie o zdolnościach aktorskich) prezentują poszczególne państwa – wcielają się w role przywódców i informują swoich poddanych/obywateli (reszta klasy) o obowiązujących zasadach.

Zadanie służy uświadomieniu uczniom związku między zasadami społecznymi a określonymi dobrami, które mają one chronić; niewykluczone, że niektóre wypracowane przez uczniów reguły będą chronić dobra tylko określonej grupy ludzi, a innym przynosić szkodę (zobacz przykłady w karcie pracy). Prowadzący koniecznie musi na to zwrócić uwagę i wyjaśnić. Po wypełnieniu kart pracy następuje ich omówienie.

3. W kolejnej części, w krótkim wykładzie, nauczyciel opowiada o źródle europejskich zasad ustrojowych i obywatelskości – starożytnej Grecji – oraz o Peryklesie jako prawodawcy. To zadanie można powierzyć też uczniom o zainteresowaniach historycznych, którzy mogą indywidualnie lub w grupie przygotować krótką prezentację tych zagadnień.

4. Słuchowisko Perykles o ustroju ateńskim w zapisach Tukidydesa.

Uczniowie dzielą się na grupy (mogą być te same, w których tworzyli nowe państwa). Każdy otrzymuje kartę pracy W Atenach. Nauczyciel zaprasza do wysłuchania nagrania Perykles o ustroju ateńskim w zapisach Tukidydesa. Dzieci mogą śledzić treść słuchowiska na kartach pracy. Grupy przygotowują odpowiedzi na pytania, a następnie reprezentant każdego zespołu przedstawia jedną z nich. W przypadku rozbieżnych zdań należy je przedyskutować.

2

(3)

5. Pytanie podsumowujące zajęcia może być następujące:

W Polsce, podobnie jak w starożytnych Atenach, panuje demokracja. Czy waszym zdaniem obecnie są przestrzegane ateńskie zasady?

(Jeśli nie, to co jest tego przyczyną? Może brak nam tolerancji?)

Uwagi:

● Konspekt w znacznej mierze – poprzez wykorzystany zasób multimedialny – bazuje na aktywności uczniów zdolnych, z zainteresowaniami historycznymi oraz rozwiniętymi kompetencjami myślenia abstrakcyjnego. W przypadku grup z dużymi deficytami w obu wymienionych zakresach zalecana jest wspólna analiza, na forum klasy, tekstu źródłowego. Elementy dramowe zaktywizują kinestetyków oraz uczniów o wysokich kompetencjach językowych. Forma eksperymentu myślowego, wraz z wpisaną weń czynnością słowotwórczą, powinna przysłużyć się rozwojowi kreatywności dzieci.

● Tekst słuchowiska do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami w skupieniu się.

Perykles o ustroju ateńskim w zapisach Tukidydesa

Nasz ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych praw, a my sami raczej jesteśmy wzorem dla innych niż inni dla nas. Nazywa się ten ustrój demokracją, ponieważ opiera się na większości obywateli, a nie na mniejszości. W sporach prywatnych każdy obywatel jest równy w obliczu prawa; jeśli zaś chodzi o znaczenie, to jednostkę ceni się nie ze względu na jej przynależność do pewnej grupy, lecz ze względu na talent osobisty, jakim się wyróżnia;

nikomu też, kto jest zdolny służyć ojczyźnie, ubóstwo albo nieznane pochodzenie nie przeszkadza w osiągnięciu zaszczytów. W naszym życiu państwowym kierujemy się zasadą wolności. W życiu prywatnym nie wglądamy z podejrzliwą ciekawością w zachowanie się naszych współobywateli, nie odnosimy się z niechęcią do sąsiada, jeśli się zajmuje tym, co mu sprawia przyjemność, i nie rzucamy w jego stronę owych pogardliwych spojrzeń, które wprawdzie nie wyrządzają szkody, ale ranią. Kierując się wyrozumiałością w życiu prywatnym, szanujemy prawa w życiu publicznym; jesteśmy posłuszni każdoczesnej władzy i prawom, zwłaszcza tym nie pisanym, które bronią pokrzywdzonych i których przekroczenie przynosi powszechną hańbę.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

W związku z tym, że burza przeszkodziła nam w dzisiejszej wideo katechezie postaram się Wam krótko przedstawić dzisiejszy temat.. Dzisiejszy temat: Nie zatrzymuję się

Wskazani uczniowi, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie przesłać wyniki przez komunikator na e-dzienniku, lub mailem na adres:!. matematyka2LOpm@gmail.com skan

● Uczeń uzdolniony literacko może dodatkowo przygotować krótką prezentację na temat Doris Lessing, jej biografii i możliwych związków biografii

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje uczniów z celami lekcji..

Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje uczniów z celami lekcji..

Nauczyciel prosi, by uczniowie zastanowili się, czym jest reklama, jakie ma zadanie, czym powinna się charakteryzować.. Po uzyskaniu odpowiedzi sugeruje notatkę do

żółty szalik białą spódnicę kolorowe ubranie niebieskie spodnie 1. To jest czerwony dres. To jest stara bluzka. To są czarne rękawiczki. To jest niebieska czapka. To są modne