Scenariusz zajęć dla 4-latków
Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Grupa wiekowa: 4 – latki
Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie się bawię z innymi Temat: Moja rodzina.
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi wymienić członków swojej rodziny, a także powiedzieć kilka zdań na temat swoich najbliższych;
posługuje się wybranym instrumentem perkusyjnym podczas wykonywania piosenki;
posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach parateatralnych;
rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, muzykowaniu;
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo - ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich;
obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy;
dba o członków swojej rodziny na miarę swoich możliwości (np. przygotowuje niespodzianki, wykonuje dla nich prezenty, pomaga w obowiązkach domowych);
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych oraz obserwowanych zmianach);
tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych (i innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
wymienia imiona oraz nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie);
uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
wzmacnianie więzi oraz relacji rodzinnych;
nazywanie wykonywanych zawodów przez swoich rodziców;
kształtowanie świadomości własnej roli w rodzinie, a także ról poszczególnych jej członków;
wzajemna pomoc i szacunek dla członków rodziny;
wzbogacanie oraz rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej;
znajomość wyglądu i nazw wybranych instrumentów perkusyjnych;
rozwijanie wrażliwości muzycznej;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo na zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie.
Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Dzieci bawią się swobodnie w wybrane przez siebie zabawy.
2. Moja rodzina:
rozwijanie czynnego słownika dziecka.
Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do zajęcia miejsca na dywanie. Zachęca je do swobodnych wypowiedzi na temat najbliższych im osób.
I. Zajęcia poranne
3. Bułeczki:
zabawa ruchowa według metody W. Sherborne.
Scenariusz zabawy w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, s. 115.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Zgadnij, co powiedziałam?:
zabawa kształcąca słuch fonemowy.
N zaprasza dzieci do wspólnej zabawy - mówi sylabami nazwy członków rodziny: ma-ma, ta-ta, sio-stra, bab-cia itp.
Zadaniem dzieci jest próba odgadnięcia
wypowiadanego wyrazu.
2. Najważniejsza jest rodzina:
zachęcenie dzieci do wysłuchania piosenki śpiewanej przez N, krótkie omówienie tekstu piosenki, nauka słów refrenu.
Materiał: tekst piosenki – załącznik nr 1, zapis nutowy – załącznik nr 2.
N śpiewa piosenkę. Dzieci wypowiadają się na temat jej treści, następnie uczą się słów refrenu.
3. Zaśpiewamy, zagramy:
próba wspólnego zaśpiewania refrenu piosenki oraz gry na instrumentach perkusyjnych.
Materiał: podkład muzyczny – załącznik nr 6, przykryte kolorowym materiałem instrumenty perkusyjne: bębenek, trójkąt, dwa marakasy, tamburyno.
N prosi chętne dziecko o odsłonięcie przedmiotów przykrytych materiałem.
Następnie chętne dzieci biorą po jednym wybranym instrumencie.
N zaprasza do grania na instrumentach podczas refrenu piosenki.
N śpiewa zwrotkę piosenki, dzieci śpiewają refren.
4. Pieczemy tort dla naszej rodziny!:
zabawa ruchowa.
Materiał: chusta animacyjna lub podobna, scenariusz zabawy – załącznik nr 3.
5. Tort dla mojej rodziny:
zabawa plastyczna - ozdabianie szablonu tortu za pomocą plasteliny.
Materiał: szablon tortu – załącznik nr 4, plastelina.
Dzieci otrzymują ilustracje tortu. Za pomocą plasteliny ozdabiają go w dowolny sposób.
6. Pobiegajmy razem!:
zabawy ruchowe na powietrzu.
Dzieci bawią się swobodnie w ogrodzie przedszkolnym.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Tort:
rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia w trakcie układania puzzli.
N rozdaje chętnym dzieciom puzzle – załącznik nr 5. Pozostałe bawią się według własnego uznania.
2. Pląsy i tany:
zabawa ruchowa – improwizacja do podkładu muzycznego piosenki Najważniejsza jest rodzina.
Materiał: podkład muzyczny – załącznik nr 6.
Dzieci swobodnie
poruszają się
(improwizują) do melodii.
3. Komputerowe wariacje:
aktywność własna dzieci z wykorzystaniem gier multimedialnych.
Załączniki nr 7, 8, 9.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
książka: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, wyd. Harmonia, Gdańsk 2006, kolorowy materiał do zakrycia instrumentów perkusyjnych, bębenek, trójkąt, dwa marakasy, tamburyn, chusta animacyjna lub podobna, plastelina, gumowe piłki, kreda, odtwarzacz CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst piosenki Najważniejsza jest rodzina;
2. Zapis nutowy do piosenki Najważniejsza jest rodzina;
3. Scenariusz zabawy ruchowej Pieczemy tort dla naszej rodziny;
4. Tort dla mojej rodziny- materiał do wydrukowania;
5. Puzzle 6-cio elementowe Tort;
6. Plik muzyczny – podkład do piosenki: Najważniejsza jest rodzina;
7. Gra multimedialna Dwa torty;
8. Gra multimedialna Czworonożni członkowie mojej rodziny;
9. Zagadki multimedialne: Co to za instrument?