Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Grupa zróżnicowana wiekowo (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Święto mojej Ojczyzny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje barwy ojczystej flagi.
Posługuje się gestem w zabawach ruchowych.
Uczestniczy w zbiorowym śpiewie.
Wie, jakiej jest narodowości.
Współpracuje z innymi dziećmi i nauczycielem.
Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.
Tworzy budowle z klocków.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Umie wypowiadać się
w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość z wykonanej pracy.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, a także formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
Wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
Przewiduje, w miarę swoich
możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych
na przedmiotach
(wnioskowanie
o wprowadzanych
i obserwowanych zmianach).
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób, tańce w parze i kręgu);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie;
kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozbudzanie zainteresowania rodzinnym krajem w oparciu o teksty literackie, ciekawe prezentacje, bezpośrednie doświadczenie;
zabawy kształtujące rozumienie stosunków przestrzennych.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) przygotowuje dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające krajobrazy i mapę Polski. Sala udekorowana jest białymi oraz czerwonymi balonami.
2. Święto mojej Ojczyzny:
urządzanie tematycznej gazetki z aktywnym udziałem dzieci. N zaprasza dzieci do wspólnego tworzenia gazetki z dostępnych ilustracji. Chętne dzieci pomagają N, swobodnie wypowiadają się, zadają pytania. Obok gazetki N eksponuje mapę Polski.
3.Zachęcanie dzieci do oglądania albumów prezentujących piękno polskiej ziemi; nazywanie oraz podejmowanie prób opisu oglądanych zdjęć i ilustracji.
Albumy o Polsce.
4. Świąteczny spacer przedszkolaków.
zabawa ruchowa. Dzieci maszerują po obwodzie koła. N wystukuje na tamburynie tempo marsza. Na głośniejsze dźwięki tamburyna dzieci tupią, na wibrato -naśladują machanie chorągiewkami.
I. Zajęcia poranne
Przygotowanie do śniadania.
1. Polskie krajobrazy:
aktywizacja dzieci – zaprezentowanie uroków naszego kraju N zaprasza dzieci do wspólnego oglądania tematycznych zdjęć. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat prezentowanych obrazów.
2.Nauka słów piosenki Piękna Polska - to mój kraj w oparciu o prezentowanie tematycznych fotografii.
Uwaga! Slajdy zmieniają się zgodnie z tekstem piosenki.
Dzieci 3-letnie uczestniczą w zabawach, jeśli są nimi zainteresowane.
3. Piękna Polska - to mój kraj:
tradycyjna zabawa ruchowa „w pociąg” w takt melodii piosenki Piękna Polska – to mój kraj.
II. Zajęcia dydaktyczne
4. N zaprasza chętne dzieci 3 i 4-letnie kolorowania ilustracji przedstawiającej flagę.
Dzieci, których uwaga się wyczerpała,
To mój kraj:
dzieci otrzymują ilustrację
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
w naturalny sposób powracają do realizacji
„programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Dzieci mogą także malować farbami ilustrację Jedziemy zwiedzać Polskę.
z wykropkowanym konturem mapy Polski.
Ich zadaniem jest połączenie punktów tak, aby powstał kontur liniowy mapy. Bieg zaznaczonej Wisły wyklejają plasteliną.
Następnie wycinają i naklejają symbole miejsc, które warto odwiedzić (góry, morze, Mazury).
5. Swobodne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek (dzieci młodsze) oraz sprzętu sportowego (dzieci starsze).
Przygotowanie do obiadu.
1.Aktywność własna dzieci – zabawy swobodne.
1. W parku:
puzzle w wersji multimedialnej.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Budujemy domy:
Zabawy manipulacyjno-konstrukcyjne z klocków.
Różne rodzaje klocków.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające polskie krajobrazy, mapa Polski, albumy o Polsce, książka K. Wlaźnik Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1988, ilustracje chorągiewek do kolorowania, kredki, farby plakatowe lub akwarele, pędzelki, pojemniki z wodą, ręczniki papierowe, ołówki, niebieska plastelina, klej, wiaderka, łopatki, różnorodne foremki, piłki, skakanki, obręcze hula-hop; różne rodzaje klocków, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst piosenki Piękna Polska - to mój kraj, autor: Agnieszka Wysocka;
2. Ilustracja do pokolorowania Jedziemy zwiedzać Polskę;
3. Mapa Polski - szablon do łączenia punktów;
4. Materiał do wydrukowania w wersji kolorowej - To mój kraj;
5. Materiał do wydrukowania – chorągiewka;
6. Prezentacja multimedialna Polskie krajobrazy - do wykorzystania przez N;
7. Prezentacja multimedialna Jedziemy zwiedzać Polskę - do wykorzystania przez N podczas nauki piosenki: Piękna Polska, to mój kraj;
8. Puzzle multimedialne 12- elementowe W parku;
9. Kolorowanka multimedialna Mój kraj.