Scenariusz lekcji Podział usług
1 Cele lekcji
a. Wiadomości
uczeń zna działy usług
uczeń zna typy usług
uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. Umiejętności
uczeń potrafi wskazać zależności między usługami a innymi działami gospodarki narodowej
uczeń rozumie i opisuje potrzebę rozwoju usług we współczesnym świecie
uczeń podaje przykłady działów usług rozwijających się i zanikajacych
uczeń potrafi wykazać zmiany zachodzące w usługach w okresie transformacji gospodarczej
uczeń potrafi wyjaśnić przyczyny i skutki wzrostu zatrudnienia w usługach.
2 Metoda i forma pracy
Metody : Mapa mentalna , JIGSAW.
Formy pracy: praca w grupach
Środki dydaktyczne
Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno- ekonomiczna Polski (str. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, karty z zadaniami dla ekspertów, Szkolny słownik geograficzny.
3 Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
- nauczyciel zadaje pytania powtarzające wiadomości z klasy drugiej dotyczące podziału strefy usług na sektory np.:
wymień działy gospodarki zaliczane do usług?
jakie sektory usług odgrywają najważniejszą rolę w życiu człowieka?
- nauczyciel przypomina, że usługi obejmują działalność gospodarczą, która nie polega na wytwarzaniu dóbr materialnych, ale ma charakter świadczeń na rzecz innych osób,
- nauczyciel dzieli klasę na grupy 3-osobowe (np. przez odliczanie do 3 lub innego sprawdzonego sposobu).
b. Faza realizacyjna
- nauczyciel pisze na środku tablicy słowo „Usługi” i prosi uczniów o podawanie oraz zapisywanie na tablicy działów usług, a tym samym tworzy mapę mentalną (zapis graficzny podziału usług) Uwaga: W zapisie mapy mentalnej „Usługi” powinny znaleźć się działy:
finanse
ochrona zdrowia
handel
łączność
gastronomia
edukacja
kultura
- nauczyciel podaje temat lekcji: „Podział usług” i objaśnia główne cele lekcji oraz podaje wymagania edukacyjne do lekcji
- nauczyciel rozdaje zagadnienia do opracowania dla ekspertów
- każdy uczeń 1,2,3 otrzymuje do opracowania jeden przydzielony mu punkt głównego zagadnienia.
- grupy początkowo pracują wg schematu:
w 1. etapie uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie, które otrzymali w swoich 3-osobowych grupach (przy jednym stole zadaniowym uczniowie 1-2-3)
w 2 etapie uczniowie przemieszczają się tworzą grupy ekspertów czyli członkowie grupy, którzy opracowują część zadania (punkt pierwszy) zbierają się przy oddzielnym stoliku i dyskutują nad opracowanym materiałem, korzystając z różnych źródeł. To samo czynią uczniowie, opracowując punkty 2 i 3.
- praca w grupach ekspertów
- nauczyciel kontroluje pracę grup ekspertów, pomaga i wyjaśnia ewentualne problemy
- uczniowie wracają do swoich wcześniejszych grup i prezentują materiał, który opracowali w grupach ekspertów. W ten sposób wszyscy uczą się od siebie Kolejno w grupie eksperci przekazują sobie odpowiedzi i wnioski.
c. Faza podsumowująca
- nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości sprawdza stopień opanowania zagadnienia i ocenia pracę uczniów
- uczniowie wykonują zadania 1 – 4 ze str. 70 – 71 w zeszycie zadań Praca domowa:
Wyjaśnij, jaką rolę odgrywają usługi w gospodarce państwa?
4 Bibliografia
1.Atlas geograficzny– Polska, kontynenty, świat, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
2.Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii „Planeta 3” Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk -Straszyn.2004.
3.Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.
Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II. SOP Toruń 1999.
4.Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1982.
5.Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak,. Gdańsk-Straszyn 2006.
6.Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” ,Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
7.Szubert Mariusz, Podręcznik do geografii „Planeta 3” . Geografia fizyczna i społeczno-
ekonomiczna Polski, Wyd. M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
1 Załączniki
a) Karta pracy ucznia