SCENARIUSZ ZAJĘĆ „W LESIE, NA ŁĄCE I POLU”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: W lesie, na łące i polu.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (4.3) [uczeń] obserwuje i nazywa typowe organizmy lasu, łąki, pola uprawnego.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Określa warunki abiotyczne panujące w
lesie.
Rozpoznaje i wymienia najczęściej spotykane drzewa polskich lasów.
Nazywa gatunki zwierząt bytujących w
lesie.
Rozpoznaje śpiewy najczęściej spotykanych
leśnych ptaków.
Określa warunki abiotyczne ekosystemu
łąkowego.
Nazywa typowe rośliny łąkowe.
Wymienia zwierzęta ekosystemu łąkowego.
Odróżnia najczęściej uprawiane w Polsce
rodzaje zbóż.
najczęstsze rośliny uprawne.
Podaje przykłady chwastów polnych i
szkodników upraw.
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
Objaśnia różnice w warunkach abiotycznych panujących w lesie, na
łące i polu.
Potrafi rozpoznawać typowe organizmy roślinne i zwierzęce
lasu, łąki, pola uprawnego.
Rozumie szkodliwy wpływ chwastów i owadów roślinożernych
na plony.
Wie, że pole uprawne jest środowiskiem przekształconym przez
człowieka.
Rozumie wzajemną zależność roślin i zwierząt zajmujących
wspólne środowisko.
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Umiejętność uczenia się.
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Krótka pogadanka na temat zróżnicowania warunków do życia w środowisku lądowym. Nauczyciel podaje przykłady ekosystemów lądowych: las, łąka, pole uprawne. Uczniowie wymieniają swoje skojarzenia, np. las – drzewa, ptaki, grzyby; łąka – trawa, kwiaty, żaba; pole – pszenica, owies itp.
2) Przebieg zajęć:
Nauczyciel omawia warunki abiotyczne panujące w lesie.
Dzieli lasy na iglaste, liściaste i mieszane. Posługując się ilustracjami w formie multimedialnej z części pierwszej galerii zdjęć „Wycieczki na łono natury”, prezentuje i nazywa typowe organizmy roślin i zwierząt najczęściej występujące w polskich lasach.
Nauczyciel w analogiczny sposób przedstawia łąkę, jako teren porośnięty trawami i roślinami zielnymi, na którym nie ma krzewów i drzew. Posługując się zdjęciami z drugiej części galerii zdjęć „Wycieczki na łono natury”, prezentuje najczęściej spotykane na łące rośliny. Omawia przebieg i znaczenie sianokosów. Przedstawia gatunki zwierząt, które znajdują na łące schronienie. Wyjaśnia, że zwierzęta leśne (jak dziki i lisy) również przychodzą na łąkę w poszukiwaniu pożywienia.
Nauczyciel przedstawia pole uprawne jako jeden z typowych polskich krajobrazów przekształconych przez człowieka. Uczniowie w parach wypisują na kartkach rodzaje zbóż uprawnych, jakie znają. Przedstawiają klasie
Nauczyciel, wykorzystując zdjęcia z trzeciej części galerii
„Wycieczki na łono natury”, przedstawia najczęściej uprawiane w Polsce gatunki zbóż. Prezentuje i omawia szkodliwy wpływ chwastów i owadów roślinożernych będących szkodnikami upraw.
Nauczyciel odtwarza zestaw nagrań „Odgłosy przyrody”.
Uczniowie wspólnie identyfikują nagrane zwierzęta oraz ekosystem, w którym zostało wykonane nagranie.
3) Podsumowanie :
W części podsumowującej lekcję nauczyciel wskazuje kolejno kilkoro uczniów, polecając im sformułować po jednym zdaniu charakteryzującym warunki abiotyczne oraz organizmy zamieszkujące las, a następnie łąkę i pole uprawne.
Środki dydaktyczne
Zestaw nagrań „Odgłosy przyrody”.
Galeria zdjęć „Wycieczki na łono natury”.
Metody nauczania
Pogadanka.
Pokaz.
Formy pracy
System klasowo-lekcyjny.
Praca w parach
Praca zbiorowa.
Praca domowa
1. Dlaczego na łące nie ma drzew i krzewów?
2. Podaj przykłady wzajemnej zależności roślin i zwierząt mieszkających w lesie.
Zadanie dla chętnych
Co to są zboża ozime i jare? Wyjaśnij i podaj przykłady.
Lista załączników multimedialnych Zestaw nagrań „Odgłosy przyrody”
Galeria zdjęć „Wycieczki na łono natury”