Krąg tematyczny: Tajemnice komputerów i robotów Temat: Mapa aktywności

17  Download (0)

Full text

(1)

Grupa 5 latki: Leśne Skrzaty

Krąg tematyczny: Tajemnice komputerów i robotów Temat: Mapa aktywności

1. Domowe dźwięki – zabawa dźwiękonaśladowcza. Rodzic przedstawia dzieciom urządzenia domowe. Dzieci nazywają je, opisują i mówią, do czego one służą.

Następnie rodzic prosi, aby dzieci kolejno odtworzyły odgłosy, jakie wydają przedmioty ze zdjęć.

(obrazki z urządzeniami w załączniku)

2. Urządzenia domowe dla dzieci:

https://www.youtube.com/watch?v=d0HYSGTVOOk&t=23s

3. Robię to, co… – zabawa ruchowa z elementami pantomimy. Dzieci w rytm uderzeń tamburyna lub innego instrumentu (można użyć dłoni) biegają swobodnie po pokoju.

Rodzic co jakiś czas przestaje grać, dając hasło: Robię to, co mama! – wtedy dzieci wykonują czynność, którą wykonuje ich mama np. w domu, albo czynność, która kojarzy im się z mamą. Rodzic może zmieniać członków rodziny, np. Robię to, co tata!

(brat, siostra, dziadek, babcia).

4. Mówię jak robot – zabawa dźwiękonaśladowcza. Rodzic prosi dzieci o przedstawienie się imieniem i nazwiskiem, naśladując robota. Następnie pokazuje dzieciom ilustracje z przedmiotami które muszą rozpoczynać się tą samą głoską.

(obrazki z dopasowywaniem w załączniku). Dzieci głośno wypowiadają słowa i odnajdują wyrazy rozpoczynające się tą samą głoską.

• Po tym zadaniu wykonaj kartę pracy – GŁOSKI (karta pracy w załączniku)

5. Ćwiczenie poranne - Zestaw „Gimnastyka dla przedszkolaka”

Zaczarowane drzewa – ćwiczenie tułowia. Dzieci stoją w rozkroku, ręce trzymają luźno wzdłuż ciała. Na początku powoli wykonują skłony raz w lewo, raz w prawo.

Na sygnał rodzica przyspieszają.

Kwiaty – ćwiczenia relaksacyjne, rozciąganie ciała. Dzieci przyjmują pozycję przysiadu podpartego – są wtedy zwiędniętymi kwiatami. Następnie bardzo powoli prostują ciało, wyciągając ręce w górę i wspinają się na palcach. Rodzic może w tle włączyć dowolną, spokojną muzykę.

Zdrowe plecy – ćwiczenia kręgosłupa i mięśni grzbietu. Dzieci leżą na brzuchach.

W wyciągniętych do przodu rękach trzymają szarfy (mogą być apaszki itd.) Kiedy rodzic klaśnie, dzieci unoszą szarfy i wracają do leżenia.

Sprytne stopy – ćwiczenie sprawności stóp. Dzieci kładą przed sobą woreczki. Na sygnał rodzica podnoszą woreczki palcami stóp. Następnie to samo ćwiczenie wykonują drugą stopą. W drugiej części ćwiczenia dzieci przyjmują siad prosty podparty. Woreczek leży przy prawej stopie dziecka. Dzieci łapią go palcami prawej stopy i przekładają za lewą nogę. To samo wykonują drugą stopą (można zamiast woreczka użyć miękkiego przedmiotu, które dziecko przytrzyma stopą)

6. Mapa aktywności – zabawa dydaktyczna, klasyfikacja aktywności na korzystne i

(2)

niekorzystne dla naszego organizmu.

• Rodzic prosi, aby dzieci usiadły i zadaje im pytania:

- Jak wam minął weekend – co i z kim robiliście?

- W jakich humorach jesteście?.

Następnie prezentuje przedszkolakom kolorowe obrazki przedstawiające różne czynności, które dzieci mogą wykonywać z rodziną, bądź same. Rodzic prosi, aby dzieci wypowiedziały się, co najczęściej robi w czasie wolnym.

(obrazki spędzania wolnego czasu w załączniku)

• Następnie rodzic wraz z dziećmi analizuje, które czynności wykonywane przez przedszkolaki korzystnie wpływają na ich zdrowie i organizm, a które nie. Na koniec dzieci opowiadają, jak można spędzać czas z rodziną, proponują zajęcia dzieciom przedstawionym na karcie pracy oraz łączą ze sobą ilustracje, których nazwy zaczynają się tą samą głoską. Na koniec dokonują samooceny.

Wykonaj zadanie z książki nr.4 ze strony 3

7. Lepsze od telewizji – zabawa pantomimiczna. Dzieci za pomocą gestu lub ruchu ciała przedstawiają pomysły, co ich zdaniem jest lepsze od oglądania telewizji. Zadaniem rodzeństwa, rodzica jest odgadnięcie pokazywanej czynności.

8. Mój czas z rodziną – zajęcia plastyczne, przetwarzanie zdobytej wiedzy. Rodzic prosi, aby dzieci narysowały, jak spędzają czas z rodziną. Kiedy wykonają rysunki dzieci wspólnie z rodzicem analizują prace. Można dokonać podziału ilustracji na aktywne spędzanie czasu, i na te, na których rodzina biernie spędza czas i zastanowić się wspólnie czy nie należy czegoś zmienić.

9. Aktywny rok – zabawa dydaktyczna, klasyfikacja aktywności zgodnie z porami roku.

Nauczyciel przedstawia dzieciom plansze przedstawiające cztery pory roku. Na początek dzieci utrwalają kolejno nazwy pór roku, dopasowując je do konkretnej planszy. Następnie rodzic przedstawia dzieciom obrazki z różnymi formami aktywności. Zadaniem przedszkolaków jest dopasować aktywność do odpowiedniej pory roku, np. kąpiel w jeziorze, zjeżdżanie na nartach.

(obrazki pór roku i aktywności dzieci w załączniku)

9. Wesoły krąg – zabawa ruchowa, orientacyjno-przestrzenna. Dzieci w tym zadaniu potrzebują współzawodnika. Ustawiają się i trzymają z jednej strony linę/sznurek (mogą to być związane szarfy). Rodzic wydaje kolejno polecenia, które dziecko, trzymając linę, wspólnie musi wykonać ze współzawodnikiem (nie można puszczać liny podczas zabawy).

Przykładowe polecenia: dwa kroki w prawo; dwa kroki w lewo; trzy kroki do przodu; trzy podskoki.

10. Lubię – zabawa w niedokończone zdania, podsumowanie dnia.

Rodzic czyta zdania, a zadaniem dzieci jest dokończenie ich dokończenie , np.:

• Lubię być w domu, bo…,

• Lubię, gdy mama…,

• Z tatą lubię…,

• Gdy jestem sam, to…

(3)

12. Tak jak ja – zabawa ruchowa, orientacyjno-przestrzenna. Rodzic prosi, aby dzieci stanęły naprzeciwko niego i odtwarzały jego ruchy, uwzględniając strony lewą i prawą.

Prowadzący robi krok w prawo i mówi: W prawo krok!. Dzieci robią krok w prawo, uwzględniając, że dla rodzica prawa jest w drugą stronę.

13. Ćwiczenia grafomotoryczne – pokoloruj obrazek według oznaczeń. Przekonaj się co jest tam ukryte. (karta pracy w załączniku)

14. W parku – dla chętnych dzieci. Wykonaj polecenie: Kto jest najstarszy, najmłodszy, najwyższy i najniższy. Gdy dobrze wskażesz, pokoloruj obrazek najpiękniej jak potrafisz. (karta pracy w załączniku)

.

.

(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
(9)
(10)
(11)
(12)
(13)
(14)
(15)
(16)
(17)

Figure

Updating...

References

Related subjects :