SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY Temat: Gęstość
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka,3,3: uczeń posługuje się pojęciem gęstości;
Informatyka, 6, 1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, że stosunek masy do objętości jest stały i charakterystyczny dla danej substancji w danej temperaturze niezależnie od kształtu ciała.
zna wzór na gęstość, który ma postać: = m / V, a jednostką gęstości w układzie SI jest kg / m3.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
Potrafi wyznaczyć gęstość dowolnej substancji.
Posługiwać się tablicami fizycznymi.
Posługiwać się wzorem i jednostką gęstości w celu obliczenia prostych zadań.
Potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
1
Etap y lekcji
Przed miot naucza
nia
Kompete ncje kluczow
e
Przebieg
zajęć Środki
dydaktyczne Metody nauczan
ia
Formy pracy
Etap wstęp ny
Fizyka Na poprzedniej lekcji nauczyciel zadaje uczniom utrwalenie wiadomości z budowy wewnętrznej ciał stałych, cieczy i gazów.
Uczniowie mają zadane powtórzenia wyznaczania objętości ciał stałych o regularnych i nieregularnym kształcie.
notatki, podręcznik
aktywizuj ąca
indywidu alna
Etap realiz acji
Odpytanie uczniów z zadanego materiału.
Nauczyciel wykorzystuje ilustrację interaktywną – załącznik 2; z ilustracji uczniowie zapisują do zeszytów konieczne informacje.
Załącznik 2 Zbiorowa
,
jednolita
Uczniowie rozwiązują arkusz kalkulacyjny (załącznik – 1), przygotowujący uczniów do wyznaczania gęstości czterech klocków prostopadłościennych: aluminiowego, żelaznego, miedzianego i drewnianego.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i zadaje wyznaczenie gęstości.
Załącznik 1 waga, linijka
Uczniowie zapisują wyniki w kartach pracy, dzielą się wynikami i porównują z tablicami fizycznymi.
Na zakończenie lekcji uczniowie proponują w jaki sposób wyznaczyć gęstość ciała o nieregularnym kształcie.
Tablice fizyczne, karty pracy
2