Scenariusz lekcji I. Cele lekcji
1) Wiadomości Uczeń:
• zna przymiotniki opisujące charakter/osobowość i ich przeciwieństwa;
• zna zasady tworzenia przeciwieństw – antonimów.
2) Umiejętności Uczeń:
• potrafi pogrupować przymiotniki na pozytywne i negatywne;
• potrafi utworzyć przeciwieństwa przymiotników za pomocą przedrostków un-, in-, il-, ir-, dis-;
• potrafi opisać charakter osoby.
II. Metoda pracy
Rozmowa dydaktyczna, prezentacja, rozwiązywanie ćwiczeń, wypowiedź ustna i pisemna, dyskusja.
III. Forma pracy
Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia.
IV. Środki dydaktyczne
Karta pracy ucznia z ćwiczeniami nr 1, 2 i 3.
V. Przebieg lekcji
1) Faza przygotowawcza
a) Sprawy organizacyjno - porządkowe:
• sprawdzenie obecności.
b) Rozgrzewka:
• Nauczyciel prosi uczniów o opisanie wyglądu innej osoby z klasy.
Cel: przypomnienie przymiotników związanych z wyglądem.
c) Podanie i zapisanie tematu lekcji.
2) Faza realizacyjna
a) Burza mózgów – uczniowie wymieniają znane im czasowniki określające charakter.
Nauczyciel przedstawia i wyjaśnia nowe przymiotniki.
b) Uczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 1 – grupują przymiotniki na pozytywne i negatywne.
Klucz:
mature (P), careless (N), easy-going (P), conceited (N), selfish (N), sociable(P), serious (D), lazy (N), talkative (D), bad-tempered (N), shy (D), bossy (N), creative (P), generous (P), narrow-minded (N), arrogant (N), stubborn (N), self-confident (D), self-conscious (N), modest (P), polite (P), resourceful (P), boring (N), jealous (N), honest (P), silly (N), rude (N), outgoing (P), calm (P), quiet (D), mean (N), sensible (P), sensitive (P), reliable (P), responsible (P), curious (D)
c) Uczniowie na tej samej karcie rozwiązują ćwiczenie 2 – znajdują wśród podanych
przymiotników przeciwieństwa. (Uczniowie mogą odpowiedzieć w różny sposób – powinni uzasadnić swoją decyzję.)
Klucz (możliwe odpowiedzi):
mature, sensible – silly
shy – sociable, outgoing, self-confident careless – serious, responsible
talkative – quiet, calm generous – mean
narrow-minded – creative, resourceful polite – arrogant, rude
self-confident – self-conscious, shy conceited – modest
bad-tempered – calm
d) Uczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 2.
Klucz:
1. conceited 2. self-conscious 3. bossy
4. honest
5. narrow-minded 6. sociable, outgoing 7. selfish, mean 8. resourceful 9. bad-tempered 10. sensible
e) Prezentacja przedrostków un-, in-, im-, ir-, il-, dis- za pomocą przeciwieństw zapisanych na tablicy:
kind – unkind responsible – irresponsible reliable – unreliable sensitive – insensitive polite – impolite logical – illogical mature – immature honest – dishonest
Nauczyciel podaje zasady, jednocześnie wyjaśniając uczniom, że jest wiele wyjątków.
-im – przed m, p, b -ir – przed r
-il – przed l
f) Uczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 3.
Klucz:
impatient irrational
unfriendly disorganized impractical untidy intolerant unhelpful unsociable inexperienced
g) Uczniowie tworzą opis pisemny wybranej osoby – np. kolegi/koleżanki z ławki, używając jak największej liczby przymiotników.
3) Faza podsumowująca
a) Uczniowie odczytują swoje opisy.
b) Krótka dyskusja – „What qualities are the most important in a friend? What qualities can’t a person have to be your friend?”
c) Omówienie zadania domowego.
VI. Bibliografia
1) Longman Dictionary of Contemporary English, Pearson Education Ltd., 2003 VII. Załączniki
1) Karta pracy ucznia a)
• Decide whether these adjectives are positive (P) or negative (N). If you think they can be both, write (D) = it depends.
• Find opposites among these adjectives.
mature, careless, easy-going, conceited, selfish, introvert, sociable, serious, lazy, talkative, bad-tempered, shy, bossy, creative, generous, narrow-minded, arrogant, stubborn, self-confident, self-conscious, modest, polite, resourceful, boring, jealous, honest, silly, rude, outgoing, calm, quiet, mean, sensible, sensitive, reliable, responsible, curious
b) Read the definitions and guess which personality adjective it describes:
1) a person who thinks they are best in everything _________________
2) a person who is always worried about what other people think of them _________________
3) a person who likes giving orders to other people _________________
4) a person who always tells the truth ______________________
5) a person who doesn’t want to accept new ideas and different opinions __________________
6) a person who likes meeting people and makes friends easily _____________________
7) a person who doesn’t like sharing things with others __________________________
8) a person who easily finds ways of dealing with practical problems _________________
9) a person who becomes easily annoyed _____________________
10) a person who is reasonable, practical and shows good judgment __________________
c) Write the correct prefixes to make opposites.
____ patient ____ rational ____ friendly ____ organized ____ practical ____ tidy ____ tolerant ____ helpful ____ sociable ____ experienced
2) Zadanie domowe
Write a short description of people born under your sign of zodiac. Do you match this description?
Find your sign from another zodiac – e.g. Chinese? Compare the descriptions – are they different?
VIII. Czas trwania lekcji 45 minut