• Nie Znaleziono Wyników

Z FIZYKĄ PRZEZ ŻYCIE

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Z FIZYKĄ PRZEZ ŻYCIE"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Z FIZYKĄ PRZEZ ŻYCIE

JOANNA

BORGENSZTAJN

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania fizyki w zakresie rozszerzonym.

Dla szkoły ponadpodstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Redakcja merytoryczna – dr Agnieszka Jaworska Recenzja merytoryczna – Wojciech Dobrogowski

Wojciech Panasewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Jak działa helikopter?

Klasa/czas trwania lekcji

klasa I liceum lub technikum, 45 minut

Cel ogólny lekcji

wykorzystanie pojęcia momentu pędu oraz momentu siły w celu opisu ruchu helikoptera

Cele szczegółowe Uczeń:

„ podaje definicje momentu siły i momentu pędu;

„ formułuje drugą zasadę dynamiki dla ruchu obrotowego;

„ formułuje zasadę zachowania momentu pędu.

Metody/Techniki/Formy pracy

Metody i techniki pracy: metoda lekcji odwróconej, referat, burza mózgów, metoda ćwiczeń praktycznych, studium przypadku, dyskusja

Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa

Środki dydaktyczne

„ tablica tradycyjna i komputer z rzutnikiem lub tablica multimedialna;

„ komputery lub urządzenia mobilne z dostępem do Internetu – po jednym na grupę;

„ aplikacja Dlaczego się nie obraca? dostępna pod adresem https://learningapps.

org/display?v=paadki9y219 lub przy pomocy poniższego QR kodu.

Opis przebiegu lekcji Faza przygotowawcza

1. Przed zajęciami prowadzący poleca uczniom opracowanie w domu następujących zagadnień:

„ definicja momentu siły;

„ definicja momentu pędu;

„ druga zasada dynamiki dla ruchu obrotowego;

„ zasada zachowania momentu pędu.

(4)

2. Prowadzący zapoznaje się z aplikacją Dlaczego się nie obraca? oraz sprawdza czy wszystkie komputery/urządzenia mobilne są sprawne.

3. Na zajęciach nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i zapoznaje uczniów z jej celem.

Faza realizacyjna

1. Prowadzący wskazuje osoby, które zreferują przygotowane w domu zagadnienia.

W razie potrzeby koryguje i uzupełnia wypowiedzi uczniów.

2. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi, aby otworzyli aplikację Dlaczego się nie obraca? i przyjrzeli się uważnie zamieszczonym w niej zdjęciom. Uczniowie pracując w grupach omawiają ilustracje.

3. Prowadzący wskazuje ucznia, który omówi ilustracje oraz podzieli się z klasą tym, co znalazł na nich interesującego.

4. Nauczyciel inicjuje burzę mózgów, której celem jest sformułowanie hipotez na temat tego, dlaczego helikoptery nie obracają się wokół osi obrotu śmigła.

Uczniowie podają swoje hipotezy. Jedna osoba notuje je na tablicy.

5. Pracując w grupach uczniowie zastanawiają się, jak w świetle zasady zachowania momentu pędu zachowywałby się śmigłowiec posiadający tylko jedno śmigło obracające się w płaszczyźnie poziomej. Następnie dociekają roli, jaką pełni dodatkowe śmigło.

6. Wskazana przez prowadzącego osoba wyjaśnia szczegółowo zasadę działania helikoptera, rozrysowując na schematycznym rysunku momenty pędu oraz momenty sił.

7. Nauczyciel inicjuje dyskusję w trakcie której uczniowie weryfikują wstępnie sformułowane hipotezy.

Faza podsumowująca

1. Prowadzący wskazuje osoby, które podsumują najważniejsze informacje z lekcji.

2. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki w trzech kolorach: zielony (rozumiem wszystko), żółty lub pomarańczowy (nie wszystko rozumiem) i czerwony (nic nie rozumiem). Każdy uczeń pokazuje kolor odpowiadający jego subiektywnej samoocenie.

3. Na podstawie przebiegu zajęć oraz dominującego koloru karteczek prowadzący dokonuje ewaluacji lekcji. W razie potrzeby udziela uczniom dodatkowych wyjaśnień.

Komentarz metodyczny

Analizując fotografie zamieszczone w aplikacji Dlaczego się nie obraca? należy zauważyć (i ewentualnie podpowiedzieć uczniom), że wszystkie przedstawione

(5)

5

maszyny posiadają więcej niż jedno śmigło. Śmigła mogą obracać się w tej samej płaszczyźnie, jak w przypadku niektórych modeli współczesnych helikopterów lub dronów oraz prototypu helikoptera z początku XX wieku. Dzięki takiemu rozwiązaniu moment pędu maszyny pozostaje stały, co zapobiega jej obracaniu się wokół własnej osi.

W przypadku modeli, u których śmigło główne znajduje się na kadłubie pojazdu, a dodatkowe śmigło w ogonie – rolą tego drugiego jest wytwarzanie momentu siły, zapobiegającego obrotowi helikoptera wokół własnej osi. Jak łatwo zauważyć, obserwując tego typu śmigłowiec w locie lub w zawisie, ruch obrotowy kadłuba jest możliwy, ale jest stosowany świadomie w celu zmiany kierunku lotu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel dzieli klasę na grupy i poleca uczniom wspólne rozwiązanie ćwiczeń interaktywnych zestawionych w kolekcji aplikacji Prawa Keplera.. Prowadzący wskazuje osoby,

Prowadzący zapoznaje się z aplikacją Budowa i ewolucja Wszechświata oraz sprawdza czy wszystkie komputery lub urządzenia mobilne są sprawne.. Na zajęciach prowadzący zapisuje

Nauczyciel zapoznaje się z kolekcją aplikacji Woda i jej stany skupienia oraz przygotowuje niezbędne materiały i przybory do przeprowadzenia doświadczeń.... Na zajęciach

Prowadzący na podstawie wyników quizu z aplikacji Przemiany gazowe oraz na podstawie postępów uczniów w trakcie lekcji dokonuje ewaluacji zajęć pod kątem właściwego doboru

Przed zajęciami prowadzący prosi uczniów o przygotowanie w domu informacji na temat głównych założeń teorii kinetyczno-molekularnej oraz na temat zjawiska dyfuzji..

Prowadzący prosi uczniów, aby w domu przygotowali na podstawie podręcznika lub wskazanych materiałów krótki opis ruchu harmonicznego oraz wyjaśnienie następujących

Jeśli w części dotyczącej badania drgań tłumionych okaże się, że masa ciężarków jest za mała aby uzyskać zalecany okres drgań sprężyny, należy wykorzystać

Każda grupa osobno przekształca wzór na zależność okresu małych drgań od długości wahadła i znajduje wyrażenie na wartość przyspieszenia ziemskiego5. Uczniowie