Praca klasowa nr 2 I klasa gimnazjum A
Wyrażenia algebraiczne czas 45 min 23 pkt.
... ...
imię i nazwisko klasa ocena podpis
1. Zbuduj wyrażenia algebraiczne:
3 pkt.a) suma kwadratu liczby a i liczby
1
...b) podwojona różnica liczb a i b…...
c) iloraz liczb x oraz y zwiększony o 3...
2. Zapisz słowami wyrażenia:
3 pkt.a) 2
1
x
...b)
xy
xy
...c) x1
x ...
3. Wykonaj działania na jednomianach
4 pkt.a) 2x 3 y c)
3 2 2 1x
b) x
5x2
x3 d) 2 4 2
3 9
xy y x
4. Uprość wyrażenia (1 + 1 + 2 + 2)
6 pkt.a) x23xy2x2 xy c)
x7 x
2
b) 2
x4y
4
yx
****d)
2x1
2 x3
2 x2
x1
5. Kupiono 4 kg śliwek po a zł za kilogram i x kg gruszek po 0,84zł za kilogram. Ile zapłacono?
a) napisz wyrażenie do tego zadania 3 pkt.
b) oblicz jego wartość liczbową dla x = 3 i a = 0,73
6. Podane sumy przekształć na iloczyny:
4 pkt.a) x2 x9 b) x2y2xy2 x2y2
c) x24x4*** d) z2 160, ***
*** - dodatkowe
Punktacja: 0-5 pkt. ndst, 6-9 pkt. dop, 10-14 pkt. dst, 15-18 pkt. db, 19-21 pkt. bdb, 22-23 pkt. cel
Praca klasowa nr 2 I klasa gimnazjum B
Wyrażenia algebraiczne czas 45 min 23 pkt.
... ...
imię i nazwisko klasa ocena podpis
1. Zbuduj wyrażenia algebraiczne:
3 pkt.a) różnica liczby 3 i sześcianu liczby x ...
b) potrojona suma liczb a i b ...
c) iloczyn liczb x oraz y zmniejszony o 2 ...
2. Zapisz słowami wyrażenia
: 3 pkt.a)
a5...
b)
a2b2...
c)
x
x1 ...
3. Wykonaj działania na jednomianach
4 pkt.a) 4a 3 b c)
2 3 3 1a
b) 2aa2a4 d)
ab
b a 5
15 2 2
4. Uprość wyrażenia
6 pkt.a) 2a24aba2ab c)
a5 a
1
b) 4
a3b
2
ab
***d)
a2
2 a3
a1
2a3
2 5. Kupiono a kg jabłek po 0,75 zł za kilogram i 3 kg gruszek po x zł za kilogram. Ile zapłacono?
a) napisz wyrażenie do tego zadania 3 pkt
b) oblicz wartość liczbową dla a = 5 i x = 0,82
6. Podane sumy przekształć na iloczyny:
4 pkt.a) a2 a4 ***c) a2 6a9
***b) 16a28abb2 d) ab2 2a2ba2b2
*** - dodatkowe
Punktacja: 0-5 pkt. ndst, 6-9 pkt. dop, 10-14 pkt. dst, 15-18 pkt. db, 19-21 pkt. bdb, 22-23 pkt. cel