• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJ"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ – 1

Osoba prowadząca: Żaneta Szczepaniak Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie

Temat zajęć: Trening przed klasówką – powtórzenie wiadomości z działu „Jesteśmy obywatelami – państwo demokratyczne”.

Klasa: II

ilość godzin: 45 minut

Cel ogólny zajęć: Powtarzanie najważniejszych wiadomości o funkcjonowaniu państwa polskiego:

demokracja i podział na władze, konstytucja, prawa człowieka.

Cele szczegółowe zajęć w postaci zoperacjonalizowanej:

Uczeń:

– wyjaśnia pojęcia: państwo, władza państwowa, suwerenność, demokracja;

– wymienia datę drugiej konstytucji w Europie oraz datę obecnie obowiązującej konstytucji w Polsce;

– wyjaśnia zasadę obywatelskiego nieposłuszeństwa;

– wymienia, czego dotyczą prawa człowieka;

– wymienia i opisuje prawa człowieka;

– objaśnia, kim są uchodźcy i jakie mają prawa;

– wymienia prawa i obowiązki obywateli zapisane w Konstytucji RP;

– wyjaśnia, jaką rolę w państwie odgrywają sądy i trybunały;

– wyjaśnia, jak jest zorganizowana w Polsce władza sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza;

– wymienia sposoby obrony swych praw w sądzie;

– wymienia najważniejsze informacje o konstytucji i jej znaczeniu w państwie.

W czasie lekcji będą kształtowane następujące umiejętności ponadprzedmiotowe:

– Umiejętność efektywnego i skutecznego współdziałania w grupie.

– Umiejętność skutecznego porozumiewania się, akceptacji ze strony innych, zdrowych relacji w grupie, zaufania do innych.

Metody i techniki pracy: gra dydaktyczna „Prawda – Fałsz”.

Formy pracy: praca grupowa.

Do zajęć będą potrzebne następujące środki dydaktyczne: materiały do gry „Prawda – Fałsz” – zestaw kart związanych tematycznie, plansze: „Karty”, „Prawda”, „Fałsz”, „Brak decyzji” i „?”.

Przebieg zajęć:

(2)

Faza wstępna

Nauczyciel rozdaje uczniom plansze: „Karty”, „Prawda”, „Fałsz”, „Brak decyzji” i „?” do gry dydaktycznej „Prawda – Fałsz”. Następnie rozdaje zestaw kart związanych tematycznie do pracy tą metodą. Wyjaśnia uczniom, że będą mieli za zadanie podać odpowiedzi na pytania, które znajdują się na małych karteczkach. Odpowiedzi udzielamy jako Prawda lub Fałsz. W tym miejscu gdzie uczniowie uznają, że nie są zgodni co do decyzji, to odkładają pytanie na rubryczkę „Brak decyzji”.

Ale jeśli żaden z uczniów w grupie nie będzie znał odpowiedzi na pytanie, to odkładają pytanie na rubryczkę „?”. Jeśli zaś uczniowie znają odpowiedz i będzie to odpowiedź z rubryczki „Fałsz”

wtedy na oddzielnych kartkach piszą właściwą odpowiedź. Ta grupa otrzyma najwięcej punktów, która udzieli jak najwięcej poprawnych odpowiedzi.

Faza właściwa

Uczniowie pracują w grupie nad odpowiedziami do pytań. Nauczyciel czuwa nad przebiegiem prac w grupach.

Faza kończąca

Nauczyciel prosi o odczytanie odpowiedzi przez każdą grupę. Grupa, która udzieliła najwięcej poprawnych pytań otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

Pytania dla uczniów:

Państwo to terytorium o określonych granicach, którego mieszkańcy podlegają suwerennej władzy.

P

Umiejętności obywatelskie to: wyrażanie własnego zdania, słuchanie i rozumienie tego, co inni mają nam do powiedzenia, sztuka dyskutowania, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów, współpraca, władza. P

Zasada obywatelskiego nieposłuszeństwa oznacza, że obywatele świadomie naruszają prawo, aby zwrócić uwagę na jego niesprawiedliwość. P

Prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne to prawa, w których ludzie zostali zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju na skutek zagrożenia śmiercią lub utratą wolności z powodu konfliktów rasowych, religijnych, narodowościowych lub politycznych. F

Prawa uchodźców nakładają na państwo obowiązek, aby w swojej polityce uwzględniało ochronę praw pracowników, pomagało osobom znajdującym się w trudnych warunkach życiowych oraz umożliwiało wszystkim obywatelom dostęp do kultury. F

Prawa człowieka gwarantują, że wszędzie tam, gdzie będziesz się kontaktował z przedstawicielami władzy publicznej, możesz korzystać z ich ochrony. P

Senat jest drugą izbą parlamentu i jego głównym zadaniem jest praca nad ustawami, które powstają w Sejmie. P

(3)

Prezydent reprezentuje państwo na zewnątrz, jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, zarządza wybory do parlamentu, powołuje premiera, a na jego wniosek radę ministrów, bierze udział w powoływaniu niektórych innych urzędników oraz sędziów. P

W służbie cywilnej zatrudniony może być obywatel polski, który spełni warunki określone w ustawie (niekaralność, posiadanie odpowiednich kwalifikacji, nieposzlakowana opinia). P

Obradom Sejmu przewodzi marszałek i wicemarszałkowie wybrani przez posłów. P

Trybunał Stanu został powołany na wypadek osądzenia – z powodu zdrady kraju, naruszenia konstytucji lub popełnienia przestępstwa – prezydenta oraz innych najwyższych urzędników państwowych. P

Trybunał Konstytucyjny wydaje orzeczenia w sprawach zgodności ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych z konstytucją. P

Władza w państwie jest sprawowana za pośrednictwem ludzi rządzących poza granicami naszego państwa. F

Konstytucja jest dokumentem posiadającym: szczególną treść, szczególną moc, szczególny sposób poszerzania swego terytorium. F

Pierwsza konstytucja na świecie powstała 3 maja 1791. F

Obecnie obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej funkcjonuje od 4 kwietnia 1997 roku. F

Demokracja są to rządy najbogatszych grup społecznych z wykluczeniem kobiet. F

Kryteria sprawiedliwości to: prowadzenie polityki zagranicznej, obrona przed agresją zewnętrzną, opieka nad obywatelami poszkodowanymi za granicą, zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, itd. F

Prawa polityczne bronią jednostkę przed nieuzasadnioną ingerencją władz publicznych w jej życie, a równocześnie zobowiązują państwo do stworzenia warunków chroniących te prawa oraz możliwości korzystania z nich. F

Prawa osobiste umożliwiają obywatelom aktywny udział we współrządzeniu państwem. F

Kompetencje rządu: stanowienie prawa, czyli uchwalanie ustaw, ratyfikacja ważniejszych umów międzynarodowych, powoływanie niektórych wyższych urzędników i innych osób na wysokie stanowiska. F

Na czele służby cywilnej stoi Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. F

Kompetencje Sejmu: prowadzenie bieżącej polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa oraz wykonywanie ustaw przyjętych przez parlament, opracowanie projektu ustaw o budżecie państwa na kolejny rok oraz realizowanie go po zatwierdzeniu przez parlament. F

Aby założyć koło potrzeba 15 posłów, aby założyć klub potrzeba 3 posłów. F

(4)

Sąd Najwyższy nadzoruje wyroki innych sądów, sprawdza między innymi, czy nie zostały złamane zasady postępowania sądowego. P

Państwo jest suwerenne, jeżeli na określonym terytorium nie ma innych wyższych władz niż władze danego państwa oraz władze danego państwa są niezależne od innych państw i mogą samodzielnie określać cele swojej polityki. P

Władza ludu jest ograniczona przepisami konstytucji, zgodnie z którymi władza większości nie może naruszać praw mniejszości. P

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka powstała w 1948 r. P

Prawa człowieka można podzielić na kilka grup: prawa osobiste, prawa polityczne, prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne. P

Sejm składa się z 460 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję. P Senat składa się ze 110 senatorów. F

Cytaty

Powiązane dokumenty

-układa i rozwiązuje równanie, aby obliczyć liczbę z danego jej procentu, -oblicza 1% (lub inny) liczby i na podstawie tego dochodzi do 100% liczby, -proponuje różne

Prezydent Mościcki na swego następcę wyznaczył Władysława Raczkiewicza .Ten powołał na stanowisko Prezesa Rady Ministrów generała Władysława Sikorskiego, który w

W pierwszym etapie projektu ustalamy trasy kanałów instalacji odciągów miejscowych oraz dobieramy ich średnice, wg zasad:!. • Kanały stalowe, o

Praca na 4 strony lub prezentacja (Bibliografia) Prace przesłać na adres

Dług publiczny to suma wszystkich zobowiązań nie spłaconych przez rząd lub inne organy działające w sektorze finansów publicznych. sektor finansów

Nadal bowiem prawem są normy usta- nowione lub uznane przez ustawodawcę; cechą tych norm jest między innymi przymus, normy te są odmienne od norm moralnych, tworzą

Kontrola rozwiązania polega na sprawdzeniu czy otrzymane rozwiązanie jest statycznie i kinematycznie dopuszczalne, czyli czy siły spełniają równania równowagi a

Dlatego trzeba nie tylko monitorować sytuację w państwach upadłych, tak jak to robi „Foreign Policy”, publikując swoją listę Failed States, ale należy także sprawdzać,