• Nie Znaleziono Wyników

Wyróżnia ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wyróżnia ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy"

Copied!
7
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆUKŁAD NERWOWY BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Układ nerwowy.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (6.8) [uczeń] opisuje budowę i funkcje ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego;

porównuje rolę współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego; opisuje łuk odruchowy, wymienia rodzaje odruchów oraz przedstawia rolę odruchów warunkowych w uczeniu się;

wymienia czynniki wywołujące stres oraz podaje przykłady pozytywnego i negatywnego działania stresu; przedstawia sposoby radzenia sobie ze stresem.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ Charakteryzuje odruch bezwarunkowy i

warunkowy Definiuje pojęcia:

ośrodkowy, obwodowy i autonomiczny układ

nerwowy, odruch bezwarunkowy, odruch

warunkowy, stres Dokonuje podziału autonomicznego układu

nerwowego na część współczulną i

(2)

przywspółczulną Nazywa części mózgu

Odróżnia ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy

Określa rolę układu nerwowego Określa znaczenie odruchów warunkowych i bezwarunkowych w życiu

człowieka

Rozumie nadrzędną rolę układu nerwowego w

stosunku do innych układów i całego

organizmu Wymienia czynniki

wywołujące stres Wymienia funkcje

ośrodkowego, obwodowego i autonomicznego układu

nerwowego Zna budowę mózgu Zna budowę ośrodkowego

i obwodowego układu nerwowego

Zna sposoby radzenia sobie ze stresem

Nabywane umiejętności

(3)

UCZEŃ Doskonali umiejętności radzenia sobie ze stresem

Korzysta z poznanych sposobów radzenia sobie

ze stresem Podaje przykłady działania włókien układu

współczulnego i przywspółczulnego na

wybrane narządy wewnętrzne lub układy

narządów Podaje przykłady

odruchów bezwarunkowych i

warunkowych Podaje przykłady

pozytywnego i negatywnego działania

stresu

Potrafi porównać funkcje części współczulnej i

przywspółczulnej autonomicznego układu

nerwowego

Potrafi wykonać ćwiczenia praktyczne według instrukcji i poprawnie interpretuje ich wynik

Prezentuje postawę szacunku wobec zdrowia

własnego i innych Rozwija umiejętności

(4)

pracy

Wskazuje na planszy lub schemacie części mózgu i

je nazywa

Wskazuje na planszy lub schemacie ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje informatyczne

 Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Przedstawienie tematu lekcji.

Krótka pogadanka na temat nadrzędnej roli układu nerwowego wobec innych układów i całego organizmu.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel prezentuje schemat przedstawiający budowę układu nerwowego człowieka. Wyróżnia ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.

Pogadanka na temat funkcji układu nerwowego reagującego zarówno na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego jak i bodźce pochodzące z wnętrza

(5)

organizmu. Określenie funkcji ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Nauczyciel odtwarza film „Mózg”.

Nauczyciel opisuje autonomiczny układ nerwowy, wyróżnia część współczulną i przywspółczulną. Omawia antagonistyczny charakter działania obu części.

W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują tabelę, w której zestawione zostaną efekty działania włókien układu współczulnego i przywspółczulnego na wybrane narządy wewnętrzne lub układy narządów.

W rozmowie kierowanej nauczyciel wyróżnia odruchy warunkowe i bezwarunkowe. Uczniowie podają znane im przykłady odruchów warunkowych.

Uczniowie wykonują ćwiczenia praktyczne.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Odruchy bezwarunkowe to odruchy wrodzone, które odbywają się po drogach wykształconych przez ewolucję. Ich uruchomienie i wykonanie zachodzi bez udziału świadomości, co skraca czas reakcji. Odpowiedź efektora na bodziec odebrany przez receptor jest zawsze taka sama. Odruchy bezwarunkowe są odruchami obronnymi związanymi z działalnością ośrodków rdzenia kręgowego i ośrodków podkorowych mózgowia. Przykładami odruchów bezwarunkowych są: odruch kolanowy polegający na reakcji mięśnia czworogłowego uda na uderzenie młoteczkiem w jego ścięgno poniżej rzepki, co skutkuje wyprostowaniem nogi w stawie kolanowym, odruch ścięgna Achillesa polegający na reakcji mięśnia brzuchatego łydki na uderzenie młoteczkiem w ścięgno Achillesa, co skutkuje zgięciem podeszwowym stopy, odruch mrugania polegający na zamykaniu powiek podczas gwałtownych ruchów skierowanych na oko, odruch źreniczny polegający na zwężaniu źrenic pod

(6)

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zbadanie wybranych odruchów

bezwarunkowych występujących u człowieka.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w klasie.

Uczniowie wykonują ćwiczenia według instrukcji.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie pracują w parach.

Ćwiczenie 1. Obserwacja odruchu kolanowego.

Uczeń siada swobodnie na stole z luźno opuszczonymi nogami. Drugi uczeń z pary uderza lekko młoteczkiem neurologicznym w miejsce tuż pod kolanem (ścięgno podkolanowe).

Ćwiczenie 2. Obserwacja odruchu ścięgna Achillesa.

Uczeń klęczy na krześle ze swobodnie opuszczonymi stopami. Drugi uczeń z pary uderza lekko młoteczkiem neurologicznym w ścięgno Achillesa.

Ćwiczenie 3. Obserwacja odruchu mrugania.

Uczeń patrzy prosto przed siebie. Drugi uczeń klaszcze lub szybko macha ręką tuż przed oczami kolegi.

Ćwiczenie 4. Obserwacja odruchu źrenicznego.

Uczeń patrzy prosto przed siebie. Drugi uczeń oświetla światłem latarki oczy kolegi.

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie obserwują swoje reakcje. Wyciągają wnioski na temat

zaobserwowanych odruchów bezwarunkowych.

Określają jaką rolę w życiu człowieka pełnią odruchy bezwarunkowe.

Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat stresu. Uczniowie podają przykłady pozytywnego i negatywnego działania stresu, dzielą się własnymi doświadczeniami związanymi ze stresem.

Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną

„Sposoby radzenia sobie ze stresem”.

(7)

3) Podsumowanie :

Uczniowie korzystając z aplikacji Healthline http://www.healthline.com/human-body-maps/brain

utrwalają wiadomości o położeniu i budowie struktur mózgowia człowieka.

Środki dydaktyczne

 Komputery połączone z Internetem

 Zasoby multimedialne: film „Mózg”

 Zasoby multimedialne: prezentacja multimedialna

„Radzenie sobie ze stresem”

 Źródła w Internecie: aplikacja Healthline

http://www.healthline.com/human-body-maps/brain

 Schemat budowy układu nerwowego człowieka

 Młoteczek neurologiczny

 Latarka

Metody nauczania

 Dyskusja

 Dyskusja dydaktyczna - burza mózgów

 Obserwacja

 Pogadanka

 Prelekcja

 Rozmowa kierowana

Formy pracy

 Indywidualna

 Praca w parach

 Zbiorowa

(8)

Praca domowa

Prawa i lewa półkula mózgu odpowiadają za inne umiejętności.

Lewa półkula nazywana jest „racjonalną”, „logiczną” lub

„matematyczną”, natomiast prawa półkula nazywana jest

„emocjonalną”, „twórczą” i „kreatywną”. Korzystając z dostępnych źródeł informacji podaj funkcje prawej i lewej półkuli mózgu. Która półkula mózgu dominuje u Ciebie?

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na II etapie edukacyjnym w zakresie nauczania przyrody.

Lista załączników multimedialnych Film „Mózg”

Prezentacja multimedialna „Radzenie sobie ze stresem”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Rezultaty naszego badania wskazują, że brak współpracy między poszczególnymi członkami zespołu terapeutycznego istot- nie częściej warunkował wybór strategii radzenia sobie

Zapamiętaj: Obwodowy układ nerwowy składa się z nerwów odchodzących od mózgu (12 par nerwów czaszkowych) i rdzenia kręgowego (31 par nerwów rdzeniowych).. Poznaj zadania

Uzasadniony wydaje się w kontekście przedstawionych analiz również wniosek, że w grupie badanych studentów wojskowych jest więcej istotnych statystycz- nie korelacji

W badaniach (N=300) nad różnicami indywidualnymi w proaktywnych strategiach adaptacyjnych (CEI - Curiosity and Exploration Inventory, Kashdan, Rose, Fincham, 2004 oraz PCI

kością poczucia koherencji oraz - stylami radzenia sobie ze stresem (coping). Picie alkoholu przez dorastających rozpatrywane jest zazwycząj jako jedno z zachowal1 w

Celem badania było sprawdzenie, czy po zakończeniu 6-tygodniowego podstawo- wego programu psychoterapii osób uzależnionych od alkoholu wystąpią korzystne zmiany w

1.Obejrzyj prezentację, która została wysłana na Twoją pocztę (niespodzianka):) 2.Przeczytaj tekst w podręczniku str.177-180, zwróć uwagę na pytania pod tekstem. Dla chętnych

Czy osoby chorujące na depresję różnią się w strategiach radzenia sobie ze stresem, w porównaniu z osobami nie prezentującymi objawów depresji?. Czy badane grupy