Przestrzegamy zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie lekcji wychowania fizycznego
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
--- Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III
II.4 Bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna
II.4.e Uczeń przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych; posługuje się przyborami sportowymi zgodnie z ich
przeznaczeniem Adresat: Uczniowie klasy III Czas zajęć: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
zna zasady bezpiecznego zachowania się w trakcie lekcji wychowania fizycznego
zna nazwy wybranych przyborów
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
wykonuje ćwiczenia, gry i zabawy z różnymi przyborami
Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:
szanuje sprzęt sportowy
Metody nauczania
zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć.
Przybory i przyrządy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Piłeczki do tenisa stołowego – ok. 300 sztuk, kosz/wiaderka – 4 sztuki, słupki – 2 sztuki, klocki – 1x liczba uczniów, kocyki – 1x liczba uczniów, piłki siatkowe – 2x liczba uczniów +1 szt., obręcze gimnastyczne – 14 sztuk, kółka ringo – ½x liczba uczniów, karton/paletka – 1x liczba uczniów, znaczniki (szarfy) – dwa kolory po ½x liczba uczniów, stoper – 1 sztuka, ławeczki gimnastyczne – 4 sztuki, rzutnik, laptop.
Zasoby multimedialne
1. film: „Ćwiczenia z przyborami”
2. prezentacja multimedialna: „Ćwiczenia z nietypowym przyborem”
3. prezentacja multimedialna: „Przybory sportowe”
Opis przebiegu lekcji
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno
– metodyczne Część
wstępna 15 – 20 minut
1. Czynności organizacyjne
Zbiórka uczniów.
Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu lekcji.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych o przestrzeganiu zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych oraz posługiwaniu się przyborami sportowymi zgodnie z ich
przeznaczeniem.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Kto więcej przyniesie”
Dzieci siedzą w dwóch rzędach na linii startu – mety. Na podłodze przy każdym zespole, przy słupku startowym, stoi pusty kosz na piłeczki. Na podłodze za linią półmetka stoi kosz z piłeczkami do tenisa stołowego. Na sygnał nauczyciela, pierwsze osoby z zespołów biegną za linię półmetka do kosza z piłeczkami. Biorą w dłonie jak największą liczbę piłeczek, z którymi wracają do zespołu i wkładają je do kosza. Wygrywa zespół, którego
uczestnicy przyniosą więcej piłeczek.
Ustawienie w szeregu.
Dzieci w rozsypce w dowolnej pozycji korekcyjnej.
Zasoby
multimedialne.
Podział uczniów na dwa zespoły.
Część główna 20 – 25
Zabawa – „Wyciągnij klocek stopami”
Zespoły ustawione w rzędzie na linii startu – mety.
Na półmetku leżą obręcze, w których znajdują się klocki Każdy uczeń ma
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
minut w liczbie ćwiczących. Na sygnał nauczyciela pierwszy z zespołu wykonuje w leżeniu przodem ślizg na kocyku do półmetka, odpychając się oburącz od podłogi. Po
przekroczeniu linii półmetka, dziecko siada na kocyku, wyciąga klocek stopami z obręczy i kładzie go na podłodze. Po wykonaniu zadania, biegiem wraca do zespołu. Po minięciu linii startu – mety, startuje następna osoba, aż do wykonania zadania przez wszystkich
uczestników.
Zabawa – „Jazda na kocykach”
Dzieci w przysiadzie podpartym, kładą dłonie na kocyku – ślizgają się po podłodze w różnych kierunkach, w pozycji na czworakach.
Zabawa skoczna
Układamy na podłodze obręcze gimnastyczne, tak aby stykały się ze sobą. Dzieci kolejno skaczą obunóż przez obręcze.
Następnie zwiększamy odległość między obręczami i ich układ względem siebie.
Gra – „Kto więcej”
Zespoły ustawiają się na liniach bocznych boiska do piłki siatkowej. W połowie wyznaczonego boiska ustawione są dwie ławki, na których, w kółkach ringo, leżą piłki
siatkowe (liczba piłek jest równa liczbie członków jednego zespołu). Na sygnał nauczyciela pierwszy zespół kopiąc swoją piłkę leżącą na podłodze, próbuje strącić piłkę znajdującą się na ławce. Kopnięcie piłki następuje z odległości wyznaczonej przez nauczyciela. Nie wolno
kocyk.
Dzieci pokonują trasę skacząc obunóż, jednonóż, bieżnie.
Nauczyciel przez odliczenie dzieli dzieci na dwa zespoły.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
zmniejszać tej odległości. Zespół liczy ilość strąconych piłek. Następnie zadanie wykonuje drugi zespół. Każdy z zespołów powtarza zadanie 5 razy. Wygrywa zespół, który w sumie strąci więcej piłek.
Część końcowa 5 –10 minut
2. Ćwiczenia kompensacyjno – korekcyjne o charakterze uspokajającym
Dzieci otrzymują jeden kartonik i jedną piłeczkę do tenisa stołowego. Kładą piłeczkę na kartonie.
Na sygnał nauczyciela podnoszą karton z piłeczką i starają się jak najdłużej utrzymać piłeczkę na kartonie,
w pozycji stojąc zdmuchiwanie piłeczki z kartonu (8x),
uczniowie dmuchając piłeczkę, przemieszczają się na czworakach na miejsce zbiórki. Ćwiczenie kończy się w siadzie skrzyżnym. Uczeń trzyma piłeczkę w dłoni.
3. Czynności organizacyjne
Zbiórka i podsumowanie zajęć.
Zachęcenie uczniów do samodzielnego wykonywania poznanych podczas lekcji ćwiczeń.
Pożegnanie.
Odniesienie sprzętu sportowego do magazynu.
Dzieci w rozsypce.
Karton/paletka (o wielkości A4).
Uczniowie w siadzie skrzyżnym.
W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie
właściwego, bezpiecznego zachowania się podczas lekcji wychowania fizycznego.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4