opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019
SCENARIUSZ LEKCJI
Program nauczania języka polskiego dla szkoły podstawowej
DOROTA SZMIDT
ZBIERAMY INFORMACJE O WYGLĄDZIE
TYTUŁOWEJ DZIEWCZYNKI
W CZERWONEJ SUKIENCE
Z OBRAZU JÓZEFA PANKIEWICZA
Bożena Święch dr Beata Rola Urszula Borowska Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Temat zajęć:
Zbieramy informacje o wyglądzie tytułowej dziewczynki w czerwonej sukience z obrazu Józefa Pankiewicza
(1 godz. w kl. IV)
Cele:
Cel ogólny
Wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich oraz innych tekstów kultury.
Cele nauczyciela Uczeń:
dostrzega swoistość artystyczną dzieła,
odbiera tekst kultury,
uczestnicząc w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych,
prezentuje własne zdanie i uzasadnia je,
operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych – polskim i angielskim [lub innym wybranym] zgodnie z metodą zintegrowanego kształcenia
przedmiotowo-językowego (CLIL).
Cele w języku ucznia:
umiesz omawiać obraz,
zapisujesz wyniki swoich obserwacji,
umiesz sporządzić notatkę, czyli uzupełnić tabelę,
potrafisz nazywać swoje uczucia i przeżycia,
poznajesz lub utrwalasz znajomość odpowiednich słów angielskich [lub z innego języka].
Metody/Techniki pracy:
rozmowa kierowana, praca z tekstem kultury – obrazem, karta dydaktyczna, elementy CLIL.
Formy pracy:
grupowa, zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
reprodukcja obrazu Józefa Pankiewicza Portret dziewczynki w czerwonej sukience (plakat), kartki z rzeczownikami nazywającymi elementy wyglądu zewnętrznego, karta pracy – tabela ze słownictwem opisującym postać, karta pracy – Słowa do uzupełnienia porównań, lista słów angielskich nazywających wybrane elementy wyglądu
zewnętrznego postaci.
Opis przebiegu zajęć
Część wstępnaPoinformowanie o celu lekcji – postawienie pytania kluczowego: Poszukiwana jest ta młodziutka osoba (obraz na plakacie). Jak szukać informacji o niej?
Część właściwa
Rozdanie kartek z rzeczownikiem do określenia – zapisanie cech elementów wyglądu postaci – wsparcie i sprawdzenie przez nauczyciela.
„Rundka pasków” – zapisanie przez uczniów cech w tabeli.
A jak to brzmi po angielsku? – nazywanie wybranych elementów wyglądu zewnętrznego (zapisanie w tabelce pod polskimi nazwami: twarz – face itp., a następnie poprawne wymawianie wyrazów angielskich).
Zadaniem nauczyciela jest pilnowanie, aby uczniowie pracowali rytmicznie, oraz wspieranie w sytuacji trudności. Po obserwacjach następuje zweryfikowanie informacji zapisanych przez uczniów.
Część zamykająca
Wykonanie przez uczniów ostatniego ćwiczenia na karcie pracy polegającego na nazwaniu ich uczuć i przeżyć:
a) w trakcie szukania rozwiązań,
b) w sytuacji poznania odpowiedzi zaproponowanych przez nauczyciela.
Informacja zwrotna – uczniowie kończą zdania:
Umiem już…
Rozumiem…
Muszę jeszcze popracować nad…
Zadanie domowe – uzupełnienie porównań dotyczących wyglądu postaci na karcie pracy i/lub ułożenie innych według pomysłowości uczniów.
Komentarz metodyczny
Uczniowie ze SPE mają pomoc: częściowo uzupełnione karty pracy; nauczyciel odczytuje polecenia, zadaje pytania pomocnicze.
W ramach wspierania uczniów w utrwalaniu znajomości słownictwa angielskiego lub innego wybranego oraz współpracy z nauczycielami języków obcych
wprowadzone są elementy CLIL. Uczniowie mogą zapisywać oryginalne odpowiedzi, według własnego pomysłu.
W myśl „głaskologii” (pojęcia z książki Miłosza Brzezińskiego pod takim tytułem, odwołującego się do „głasków”, czyli interakcji w zakresie m.in. wzmacniania samooceny) nauczyciel udziela pochwał za osiągnięcia, instruuje, jak uczeń może nazywać i określać wygląd postaci.
5
Podstawa programowa – obszar I. Kształcenie literackie i kulturowe oraz punkt 2.
Odbiór tekstów kultury – 11) [uczeń] odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia – w kl. IV.
Realizacja treści nauczania jest powiązana z kształtowaniem kompetencji kluczowych głównie w zakresie rozumienia i tworzenia informacji (p. 1.), wielojęzyczności (p. 2.), [rozwoju] kompetencji osobistych, społecznych i (…) umiejętności uczenia się (p. 5.), przedsiębiorczości (p. 7.),
świadomości i ekspresji kulturalnej (p. 8.).