• Nie Znaleziono Wyników

Zdrowie – właściwe odżywianie i aktywność fizyczna

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Zdrowie – właściwe odżywianie i aktywność fizyczna"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Zdrowie

– właściwe odżywianie i aktywność fizyczna

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.4 Bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna

II.4.b Uczeń wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma właściwe odżywianie się oraz aktywność fizyczna

Adresat: Uczniowie klasy III Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:

 wie, że człowiek musi systematycznie ćwiczyć

 zna choroby wynikające z niedostatku ruchu i niewłaściwego odżywiania

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:

 dobiera produkty składające się na zdrowy posiłek

Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:

 ma świadomość znaczenia dla zdrowia właściwego odżywiania

 rozumie prozdrowotną rolę aktywności fizycznej

Metody nauczania

Problemowa, zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, zespołowa, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć.

Przybory i przyrządy

Piłeczki do tenisa stołowego – min. 200 sztuk, skakanki – 36 sztuk, szarfy – 36 sztuk, tamburyno, długopis – 1 x liczba uczniów, rzutnik, laptop.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

1

(2)

Zasoby multimedialne

1. Zestaw ilustracji „Czym zastąpić słodycze?”

2. Prezentacja multimedialna „Jemy zdrowo. Dlaczego cukier jest szkodliwy?”

Materiały pomocnicze tab. 1. – 1 x liczba uczniów Opis przebiegu lekcji

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 10 – 15 minut

1. Czynności organizacyjne

 Zbiórka. Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

 Podanie tematu lekcji.

 Obejrzenie i omówienie materiałów

multimedialnych o zdrowym odżywianiu się oraz konieczności uprawiania aktywności fizycznej.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Zbieramy plony”

W sali na podłodze rozrzucamy piłeczki do tenisa stołowego. Na sygnał nauczyciela dzieci zbierają piłeczki. Wygrywa dziecko, które zbierze najwięcej piłeczek.

Ustawienie w szeregu.

Zestaw zdjęć, prezentacja multimedialna.

Dzieci w rozsypce w siadzie skrzyżnym.

Dzieci w rozsypce.

Każde dziecko liczy, ile, w określonym czasie, zebrało piłeczek.

Część główna 20 – 25 minut

1. Uczniowie w grupach z piłeczek tworzę kształt owocu, który lubią i nazywają go. Odpowiadają na pytanie, dlaczego lubią ten owoc?

2. Uczniowie w grupach ze skakanek tworzą kształt warzywa, które lubią i nazywają je. Odpowiadają na pytanie, dlaczego lubią to warzywo?

3. Nauczyciel omawia i podaje przykłady właściwego przechowywania żywności: wekowanie

– pasteryzacja, solenie, wędzenie, suszenie, dodawanie konserwantów, mrożenie.

4. Dzieci w grupach układają z szarf kształt ryby.

5. Podsumowanie dotyczące wartości odżywczych pokarmów (produktów żywnościowych), które wystąpiły w zabawie – adekwatnie do wieku.

Podział dzieci przez odliczenie na 4 grupy.

W podsumowaniu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2

(3)

6. Każde dziecko wypełnia tabelkę 1.

7. Podsumowanie ćwiczenia.

Zabawa – „Warzywo czy owoc?”

Dzieci biegają swobodnie po sali. Nauczyciel podaje rytm biegu tamburynem. W trakcie zabawy nauczyciel podaje nazwy mniej znanych warzyw i owoców. Grupa

„owoców” ma się zatrzymać, jeżeli jest to owoc, a gdy jest to nazwa warzywa, ma się zatrzyma grupa

„warzyw”.

nauczyciel omawia wyniki ćwiczenia.

Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły: „warzywa”

i „owoce”.

Nauczyciel omawia wartości odżywcze wskazywanych warzyw i owoców.

Część końcowa 8 –10 minut

1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne Zabawa – „Kto pierwszy wykonał ruch”

Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na obwodzie koła, z ramionami w pozycji w „skrzydełka”, twarzami do środka koła. Nauczyciel wyznacza jedną osobę, która wychodzi na zewnątrz koła i będzie zgadywać, kto inicjuje ruch. Na sygnał nauczyciela rozpoczyna się zabawa. Kiedy szukający odgadnie inicjatora ruchu, następuje zmiana ról.

Zabawa – „Tunel”

Uczniowie przyjmują pozycję klęku podpartego, tworząc tunel. Kolejno czołgają się w tunelu, aż do momentu wykonania zadania przez wszystkich.

2. Czynności organizacyjne

 Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.

 Zbiórka.

 Podsumowanie zajęć.

 Pożegnanie.

Dzieci w rozsypce.

Ustawienie w rzędzie.

Ustawienie w szeregu.

W podsumowaniu nauczyciel przypomina o pozytywnym wpływie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój.

człowieka.

Wzory materiałów pomocniczych i ich liczba

Liczba materiałów pomocniczych – 1 x liczba uczniów

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

3

(4)

Tab. 1. Zdrowe żywienie.

ZDROWE ŻYWIENIE

Należy spożywać dużo warzyw TAK / NIE

Należy spożywać dużo owoców TAK / NIE

Należy jeść dużo tłuszczu TAK / NIE

Złe żywienie prowadzi do chorób TAK / NIE

Woda jest ważna dla zdrowia człowieka TAK / NIE

Słodycze są bardzo zdrowe TAK / NIE

Coca-cola jest ważna dla zdrowia człowieka TAK / NIE

Natka pietruszki zawiera dużo potrzebnych witamin TAK / NIE

Należy jeść ryby TAK / NIE

Jakie znasz sposoby przechowywania żywności

………..

………..

………..

………..

………..

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasze zdrowie

TAK / NIE

Brak ruchu wpływa korzystnie na organizm człowieka TAK / NIE

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Celem pracy jest przegląd piśmiennictwa dotyczącego aktywności fizycznej w łuszczycy oraz wyjaśnienie potencjalnych zjawisk fizjologicznych leżących u podstaw

• Podnosi poczucie własnej wartości – jeśli uda nam się zrealizować wyznaczone cele związane z wprowadzeniem w nasze życie systematycznego wysiłku fizycznego, mamy

Jest to choroba cechująca się wzrostem ilości tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała i jest sytuacją niepożądaną.. Pojawia się w momencie, gdy dostarczamy

Aby zwiększyć sprawność fizyczną, osiągać jak najwyższe wyniki sportowe, czasem na granicy możliwości organizmu, ludzie sięgają po niedozwolone środki

Do pracy i nauki najlepsze jest krzesło twarde (nie fotel), które ma siedzisko na wysokości odpowiadającej długości podudzia, gdy stopa opiera się podłoże.. Oparcie

Dodać pokrojoną na paski pierś kurczaka, doprawić solą oraz pieprzem i obsmażyć (ok. Pokroić na półplasterki i dodać do garnka. Smażyć jeszcze przez ok. Paprykę przekroić

Częściej niż kobiety umierają z powodu chorób układu krążenia oraz nowotworów Mają niewystarczającą wiedzę

Starsze osoby często opiekują się wnukami, co również powoduje, że są zmuszone do aktywnego trybu życia.. Bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu przez seniorów