Święto Wojska Polskiego nie tylko w Stolicy

Download (0)

Full text

(1)

14.VIII.2018

Święto Wojska Polskiego nie tylko w Stolicy

Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy z samorządami organizują lokalne uroczystości.

Święto Wojska Polskiego, a zarazem 98 rocznica Bitwy Warszawskiej to dla całego Wojska Polskiego dzień wyjątkowy. Z tej okazji we wszystkich garnizonach na terenie Polski organizowane są uroczyste obchody, apele, zbiórki, a także pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy. Jest to wyraz czci dla oręża polskiego i jego chlubnych tradycji oraz pamięci poległych w walkach o niepodległość Polski. Tradycji do których nawiązują współcześni żołnierze i które jednoczą zbrojne ramię narodu polskiego z pozostałą częścią społeczeństwa.

***

W poniedziałek, 13 sierpnia, na Placu Garnizonowym w Świętoszowie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Uczestniczyli w nim żołnierze oraz Pracownicy Resortu Obrony Narodowej z 10 Brygady  Kawalerii Pancernej.

Stojąc na uroczystym apelu, świętoszowscy żołnierze oddali hołd swoim poprzednikom, którzy dzielnie walczyli po to, aby Polacy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Każdy z obecnych z dumą śpiewał słowa Hymnu Narodowego, wpatrując się w biało – czerwone barwy Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podnoszonej na maszt. Była to chwila zadumy, rozmyślania nad przeszłością, a jednocześnie czas na zastanowienie się nad tym, jak wielki obowiązek spoczywa na współczesnych żołnierzach. Kawalerzyści ze Świętoszowa są świadomi, że z chwilą założenia żołnierskiego munduru, zobowiązali się dbać o suwerenność oraz niepodległość Ojczyzny. Takie dni jak Święto Wojska Polskiego - dni świąt narodowych, są okazją do uczczenia tych, którzy zapisali się na chlubnych kartach historii Polski. Oddania należnego szacunku tym, którzy przez wiele lat tę historię tworzyli.

Spotkanie na placu apelowym było także doskonałą okazją do wręczenia aktów mianowań oraz odznaczeń dla żołnierzy pancernej brygady.

***

(2)

13 sierpnia br. w szczecińskich koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej odbyły się  obchody 145.

rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera i zbliżającego się Święta Wojska Polskiego.

Uroczystość została zorganizowana we współpracy z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Celem społeczno-edukacyjnego projektu pod nazwą „Armia Polska we Francji” jest przybliżenie szerokim kręgom społeczeństwa  historii utworzenia w 1917 roku we Francji „Błękitnej Armii”. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

W trakcie uroczystości Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, medale resortowe, tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP” oraz odznaki pamiątkowe 12BZ. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele władz województwa zachodniopomorskiego, przedstawiciele władz samorządowych oraz miejskich, komendanci i szefowie instytucji garnizonowych oraz służb mundurowych, przedstawiciele instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i związków kombatanckich.

***

W środę, 15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.

W tym dniu upamiętniającym 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej Marynarka Wojenna zorganizowała uroczystości rocznicowe, a także przygotowała dla społeczeństwa wiele atrakcji.

Z okazji Święta Wojska Polskiego będzie można bezpłatnie zwiedzić jednostki gdyńskiej Flotylli. Na pokład okrętu podwodnego ORP Bielik będzie można wejść w Punkcie Bazowania Hel w godz. 09:00-12:00 i 13:00-18:00,  natomiast okręt ratowniczy ORP Zbyszko, zacumowany w Porcie Ustka będzie można zobaczyć w godz. 09:00-12:00 i 13:00-18:00. Tego samego dnia, w godzinach 09:00-11:00 i 14:00-18:00 będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica oraz okrętu rakietowego ORP Grom (w godz. 09:00-12:00 i 13:00-18:00), które będą zacumowane w Basenie Prezydenta na Skwerze Kościuszki.

Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w Festynie z okazji Święta Wojska Polskiego, który rozpocznie się o godzinie 13:00 na parkingu przed Klubem Marynarki Wojennej Riwiera. Będzie można zapoznać się ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych, a także wziąć udział w quizie o morzu i Marynarce Wojennej. Zaplanowano również występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, Zespołu Wokalnego Klubu MW oraz artystów z klubów wojskowych.

***

14 sierpnia br. żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej  Dowództwa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz jednostek bezpośrednio podległych uroczyście obchodzili Święto Wojska Polskiego, podczas którego wyróżniający się żołnierze i pracownicy wojska otrzymali awanse, odznaczenia resortowe i wyróżnienia od swoich przełożonych.

W uroczystości zorganizowanej pod Pomnikiem Czynu Polaków  na szczecińskich Jasnych Błoniach uczestniczyli m.in.: Dowódca 12 Dywizji gen. bryg. Maciej Jabłoński, Prezydent Szczecina Piotr Krzystek,

(3)

arcybiskup metropolita szczecińsko - kamieński Andrzej Dzięga, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych Garnizonu Szczecin, a także byli żołnierze i pracownicy "Dwunastki".

Podczas uroczystości odczytano rozkazy i decyzje o wyróżnieniach oraz odznaczeniach, a Dowódca

"Dwunastki" generał Jabłoński  wręczył wyróżnionym żołnierzom i pracownikom liczne odznaczenia resortowe, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, pisma pochwalne i listy gratulacyjne.

***

W Inowrocławiu główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 09.45 mszą świętą w Kościele Garnizonowym koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. ppłk Tomasza Skupienia, w której uczestniczyli na zaproszenie Dowódcy Garnizonu Inowrocław władze samorządowe i administracyjne województwa kujawsko-pomorskiego, dowódcy jednostek wojskowych, komendanci instytucji wojskowych oraz służb mundurowych i cywilnych, przedstawiciele lokalnych instytucji, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Inowrocławia do Parku Solankowego gdzie o godzinie 11.00 rozpoczął się uroczysty apel.

Uroczyście obchodzone w Garnizonie Inowrocław Święto Wojska Polskiego było doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień oraz aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Następnie został odczytany Apel Pamięci z okazji święta Wojska Polskiego oraz 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów jednostek wojskowych Garnizonu Inowrocław. Po zakończonych uroczystościach zaproszeni goście oraz mieszkańcy Inowrocławia mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym.

***

W środę 15 sierpnia na dziedzińcu Pałacu Książęcego w Żaganiu, miał miejsce uroczysty apel z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w którym uczestniczyli żołnierze z jednostek żagańskiego garnizonu, przedstawiciele władz lokalnych, byli żołnierze oraz mieszkańcy Żagania.

Uroczystość w pancernej stolicy Polski oraz apele w jednostkach Czarnej Dywizji związane z obchodami 15 sierpnia, były preludium do głównych wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim 18 sierpnia br.

O godzinie 11.00 na placu Grunwaldzkim staną żołnierze z wszystkich jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a transmisję na żywo z uroczystości będzie można zobaczyć w TVP Info Lubuskie.

Ponadto od rana do godziny 17.00 wszyscy chętni będą mogli z bliska zobaczyć sprzęt i wyposażenie jakim dysponują żołnierze z jednostek Czarnej Dywizji. Na placu Grunwaldzkim będzie można zobaczyć z bliska min. czołg Leopard 2A4, WR-40 Langustę,  KTO Rosomak w kilku odmianach oraz inne pojazdy i wyposażenie osobiste żołnierzy.

***

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w garnizonie Toruń odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się o godz. 14.00 dnia 14 sierpnia 2018 roku na placu apelowym toruńskiego Centrum. Podczas uroczystego apelu Zastępca Komendanta CSAiU ppłk Remigiusz Zieliński wręczył żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny

(4)

oraz Odznaki Pamiątkowe Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Odczytane zostały również życzenia od Ministra Obrony Narodowej. Na zakończenie tej części uroczystości odbyła się defilada pododdziałów.

Druga, oficjalna część obchodów najważniejszego święta dla każdego żołnierza, rozpoczęła się o godz.

12.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz wszystkich żołnierzy w Kościele Garnizonowym. Następnie około godziny 13.30, ulicami Grodu Kopernika pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przedefilowała Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, kompania honorowa toruńskiego Centrum wraz z wojskowymi pocztami sztandarowymi, pododdziały żołnierzy CSAiU, pododdział żołnierzy wojsk amerykańskich stacjonujących w naszym garnizonie, poczty sztandarowe związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Torunia, którzy jak zwykle zaszczycili swą obecnością obchody żołnierskiego święta.

***

W dniu 15 sierpnia 2018 r w Hrubieszowie odbyły się garnizonowe obchody Święta Wojska Polskiego w 98. rocznicę zwycięskiej bitwy Warszawskiej w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej oraz kombatantów i weteranów wojskowych. Dalsza część obchodów miała miejsce przy  pomniku czynu zbrojnego 8. Bydgoskiego Pułku Piechoty przy, którym odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego oraz złożono wieńce  i wiązanki kwiatów.

***

Msza święta w intencji żołnierzy w kościele garnizonowym, uroczysty apel oraz pokaz sprzętu wojskowego - tak w środę, 15 sierpnia, obchodzono Święto Wojska Polskiego oraz 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Garnizonie Wrocław.

Pierwszą atrakcją tego wyjątkowego święta był pokaz musztry paradnej na Placu Gołębim, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Punktualnie o godz. 12.00, dowódca uroczystości kpt. Pawł Ziń złożył meldunek dowódcy Garnizonu Wrocław płk. Dariuszowi Krzywdzińskiemu o gotowości do uroczystego apelu. Następnie podniesiono flagę państwową i odegrano hymn państwowy. W czasie uroczystości dowódcy i komendanci jednostek i instytucji wojskowych garnizonu dokonali wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczeń.

Poza żołnierzami Garnizonu Wrocław, w wydarzeniu udział wzięli m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej, kombatanci, weterani, rezerwiści oraz społeczeństwo Wrocławia i liczni turyści.

***

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego węgorzewscy artylerzyści rozpoczęli 14 sierpnia rano od zapalenia symbolicznych zniczy na grobach żołnierzy-weteranów II wojny światowej poległych podczas rozminowania Węgorzewa oraz na grobie st. kpr. Marcina Rutkowskiego poległego na misji w Iraku.

Główna część obchodów rozpoczęła się na Placu Wolności w Węgorzewie, gdzie od godz. 9.00 na mieszkańców oraz przejezdnych turystów czekał pokaz statyczny sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Oprócz pojazdów wojskowych, wyrzutni rakietowej, armatohaubicy, sprzętu rozpoznania i broni strzeleckiej wszyscy zwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na symulatorze strzelań, najmłodszym oferowano malowanie twarzy w barwach

(5)

patriotycznych lub maskujących, wojskowych.

Kulminacyjnym punktem obchodów był Uroczysty Apel z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której oprócz stanu osobowego 11pa, uczestniczyli byli dowódcy jednostki, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, przedstawiciele służb mundurowych powiatu oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

***

15 sierpnia w Kielcach odbyła się Msza Święta w intencji żołnierzy i Ojczyzny, uroczysty apel oraz defilada wojskowa, która była wieńczącym  punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego.

„Dzisiaj, w nowym czasie wyzwania walki, trudu i dbania o wolną, niepodległą i suwerenną Ojczyznę są również na barkach żołnierza polskiego. I za to, żołnierzom tu dziś stojącym na placu Wolności w Kielcach, bardzo dziękuję. Za Waszą służbę, trud, wiedzę i kompetencję oraz wyrzeczenia. W nowym czasie żołnierz Polski służy pokojowi nie tylko na ziemi ojczystej, ale również w wielu miejscach świata – powiedział Jarosław Rusiecki przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci przywołując bohaterów walk o wolną i niepodległą Polskę.

Złożono także wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Całość zwieńczyła defilada wojskowa.

***

W środę, 15 sierpnia br. o godz. 10.00 w Bazylice Kolegiackiej p.w. św. Mikołaja w Grudziądzu, mszą św. w asyście kompanii honorowej i pocztów sztandarowych rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego w garnizonie Grudziądz. W nabożeństwie wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji i organizacji pozarządowych,  kombatanci, żołnierze i pracownicy wojska, a także licznie zebrani mieszkańcy Grudziądza.

Bezpośrednio po mszy św. wszyscy spotkali się na uroczystym apelu, gdzie po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu biało-czerwonej flagi na maszt głos zabrał dowódca garnizonu Grudziądz płk Mariusz Kaliszuk, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na szczególną rolę współpracy pomiędzy wojskiem i społeczeństwem: „Władzom samorządowym dziękuję za współpracę i wsparcie w inicjatywach na rzecz naszego garnizonu i wspólnego uczczenia pamięci bohaterów tamtych czasów. Służbom mundurowym, organizacjom oraz instytucjom cywilnym dziękuję za uczestnictwo w obchodach dzisiejszego święta oraz za dotychczasową wspólną działalność”.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń oraz aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy. Uroczystość zakończył Apel Poległych oraz oddanie salwy honorowej. Następnie na grudziądzkich błoniach nadwiślańskich odbył się piknik z pokazem sprzętu wojskowego, na którym zaprezentowały się jednostki garnizonu Grudziądz.

***

We wtorek, 14 sierpnia br. w klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego. Tym razem miała ona wymiar szczególny, bo została zorganizowana wspólnie przez Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz 26. Wojskowy Oddziała Gospodarczy.

(6)

Uroczystość odbyła się z udziałem wielu zaproszonych gości: władz samorządowych, zastępcy komendanta WSOWŁ, przedstawicieli służb mundurowych, duchowieństwa, a także w obecności żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz 26.

Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Dowódcą uroczystości był zastępca dowódcy batalionu zabezpieczenia mjr Piotr Osiński, a poczet sztandarowy wystawił batalion zabezpieczenia CSŁiI.

W czasie uroczystości Komendant CSŁiI płk dr Ireneusz Fura otrzymał Odznakę Pamiątkową 26. WOG, a Komendant 26. WOG płk Grzegorz Gotowicz Odznakę Pamiątkową CSŁiI. Podczas obchodów wręczone zostały również liczne akty mianowań oraz odznaczenia resortowe.

W tym dniu w Ogródku Jordanowskim Zegrza odbył się także Festyn z okazji Święta Wojska Polskiego, którego organizatorem było Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, 26. Wojskowy Oddział Gospodarczy, Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.

Figure

Updating...

References

Related subjects :