JUSTYNA
MAZIARSKA-LESISZ
SCENARIUSZ LEKCJI
Program nauczania języka angielskiego dla szkoły branżowej I stopnia
opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie
kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty
Warszawa 2019
Redakcja merytoryczna – Witkowska Elżbieta Recenzja merytoryczna – Dorota Hołownia-Dudek
Małgorzata Stefanowicz
Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak Agnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix
Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
3
Temat zajęć/lekcji
How does it work? – Jak to działa?
Klasa/czas trwania zajęć/lekcji: klasa 1/45min Wariant podstawy programowej: III.BS1.1.
Cel główny – uczeń wyjaśnia sposób korzystania z prostych urządzeń technicznych.
Cele szczegółowe – uczeń
opisuje działanie prostych urządzeń technicznych;
wymienia funkcje smartfonów;
udziela prostych wskazówek dotyczących obsługi smartfona.
Metody i techniki pracy: burza mózgów.
Formy pracy: praca indywidualna i w parach, praca z całą klasą, praca w grupach.
Przebieg lekcji
Etap wstępny – lead-in (language activation): nauczyciel pokazuje ilustracje
powszechnie używanych urządzeń; jedno z nich opisuje, podając model odpowiedzi.
Następnie pyta: What is it? What can you do with it? Uczniowie nazywają
poszczególne urządzenia, używając struktur: it’s a… It is for …+ing/You can … with it/It helps/enables you to…
Etap główny – pre-reading: nauczyciel pokazuje telefon i ponownie zadaje pytanie:
What is it? (U) It’s a mobile phone /it’s a smartphone. /(N) Can you explain what the word smartphone means? /(U) It is like a small computer/It functions as a mini computer./(N)What can you do with it? Uczniowie pracują w parach i zapisują swoje odpowiedzi, które z kolei są zapisywane na tablicy z podkreśleniem ich funkcji, np.:
make a phone call, send a text message, take a photo, record a video, play games, pay in shops, find the way with GPS. Uczniowie otrzymują krótki tekst na temat smartfonów (opis funkcji wbudowanych, informacje o aplikacjach, np. https://www.
lenovo.com/in/en/faqs/pc-life-faqs/what-is-a-smartphone/
Uczniowie bardzo dobrze znają obsługę telefonu, ale mogą mieć pewne trudności z nazwaniem wszystkich funkcji i aplikacji w języku angielskim, dlatego wykonują ćwiczenie wprowadzające słownictwo. Uczniowie dopasowują definicje do słów, które występują w tekście; przydatne może być podanie polskiego odpowiednika, np.:
portable, device, built-in, high-resolution, touch screen, apps ( przykład: portable – something that can be carried because it’s light and small/przenośny).
Group reading – uczniowie czytają tekst i podkreślają te funkcje, które nie zostały podane na początku lekcji.
Nauczyciel inicjuje krótką dyskusję: Which of these functions are the best or the most useful? Why? Przykładowe odpowiedzi: For me, one of the best functions is that I can talk with my family and friends through Messenger, because it is free./I like taking photos and recording videos so the apps for picture editions are great for me.
Słuchanie – listening for detail: – Nauczyciel pyta: What would you do if your smartphone stopped working? Nauczyciel zapisuje na tablicy: My phone isn’t working/it’s dead/it won’t turn on. I need to ask a specialist to fix it. Wszystkie wyrażenia są wyjaśniane (znaczenie i rejestr językowy).
Uczniowie odpowiadają (I would take it to a specialist to fix it. I would ask my friend for help etc.) Nauczyciel informuje klasę, że za chwilę posłuchają dialogu, w którym ICT specjalista udziela rad, jak usunąć usterkę. Przed włączeniem nagrania nauczyciel rozdaje uczniom (praca w parach) kartę pracy, na której znajdują się czynności, które należy wykonać, aby usunąć usterkę. Są one podane w niewłaściwej kolejności.
Uczniowie zmieniają kolejność według własnej wiedzy i przewidywań, a następnie słuchają dialogu, sprawdzają poprawność swoich odpowiedzi.
Etap końcowy – Post-listening/language practice: Uczniowie ćwiczą, zamieniając się rolami, dialogi podobne do wysłuchanego dialogu (uczeń A ma problem z telefonem, a uczeń B doradza, co należy zrobić). Lista z poprzedniego ćwiczenia stanowi wsparcie w zakresie słownictwa i struktur. Nauczyciel wybiera parę uczniów do zaprezentowania przykładowego dialogu, tym razem w sytuacji nieformalnej.
W dialogu uczniowie używają:
konstrukcji z bezokolicznikiem: press the button/accept your choice/cancel your choice/choose from the tool bar etc.
wyrażeń nieformalnych ( Hi/What’s up? /My phone’s dead /Really?/What’s wrong with it?/You’re brilliant, thanks/No problem etc.
Praca domowa: ułóż dialog, w którym poradzisz starszej osobie, jak wykorzystać wybraną funkcję (np. napisać i wysłać wiadomość SMS). Pamiętaj o użyciu właściwego rejestru języka.
Komentarz metodyczny
Uczniowie realizują główny cel lekcji, wykorzystując dobrze znany im kontekst, a więc mogą odnieść nową wiedzę do tego, co już znają. Dzięki temu łatwiej zapamiętują nowy materiał, co pozytywnie wpływa na rozwijanie motywacji wewnętrznej.
Współpracują w grupie, rozwijają umiejętność rozwiazywania problemów. Należy zadbać o wsparcie i dostosowanie metod i form pracy do ucznia z SPE (np. ćwiczenia
5
w zakresie tworzenia/dopasowywania definicji można realizować z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji do nauki słownictwa np. Quizlet, ćwiczeniom dotyczącym nagrania może towarzyszyć dodatkowy materiał wizualny (karty ilustrujące kolejne czynności).