Ponieważ temat dzisiejszy jest obszerny, przygotowałam dla Was prezentację, która uporządkuje nam wiedzę o przemianach żywności

Download (0)

Full text

(1)

Nauczyciel: Justyna Niemiec-Zawadzka Przedmiot: Chemia

Klasa: I A

Temat lekcji: Przemiany żywności.

Data lekcji: 5.05.20 r.

Wprowadzenie do tematu:

1. Wyjaśniam, czym jest fermentacja żywności i znam jej rodzaje.

2. Wymieniam produkty, które powstają w wyniku fermentacji mlekowej i alkoholowej.

3. Znam etapy produkcji produktów mlecznych.

4. Wymieniam sposoby konserwacji żywności.

1. Ponieważ temat dzisiejszy jest obszerny, przygotowałam dla Was prezentację, która uporządkuje nam wiedzę o przemianach żywności.

Zwróćcie w niej uwagę na to w jakim celu dokonujemy przemian i w jaki sposób to robimy.

Do prezentacji macie dołączone krótkie filmy, obejrzyjcie koniecznie.

Wiadomości z nich będą nam potrzebne w przyszłym tygodniu, aby dobrze poradzić sobie z zadaniem, jakie Wam szykuję

https://view.genial.ly/5ea7fc9c0a383b0d88017f00/presentation-przemiany-zywnosci Co należy jeszcze dodać do tych informacji?

• aby uzyskać większe stężenie % alkoholu musimy przeprowadzić destylację tzw. zacieru (woda ze zbożem lub z owocami która jest poddawana fermentacji i następnie destylacji)

• na filmiku pokazującym produkcję przetworów mlecznych w firmie Mlekovita

zobaczyliście jak powstaje twaróg. Zapamiętajcie, że proces ten jest dwuczęściowy: dolna część po fermentacji mleka to serwatka, górna to twaróg.

• chleb na zakwasie (bardzo zdrowy) także powstaje w wyniku fermentacji mlekowej. W cieście pozostawionym przez dłuższy czas powstaje tlenek węgla (IV), który nam chleb spulchnia.

• zajrzyjcie jeszcze na koniec do podręcznika, tam na stronie 154-155 mamy krok po kroku pokazaną produkcję przetworów mlecznych. Przeanalizujcie teraz pięć opisanych tam etapów, tak aby wyobrazić sobie, w jaki sposób produkujemy także sery.

Mleko możemy wykorzystać krowie, owcze lub nawet kozie. Poddajemy je pasteryzacji, dodajemy specjalne bakterie i bardzo ważny enzym – podpuszczkę.

Podpuszczka ścina nam mleko i stopniowo przekształca w ser.

A skąd w takim razie dziury w serze? Dwutlenek węgla powstający w tym procesie w dużych ilościach tworzy charakterystyczne oczka.

Instrukcje do pracy własnej:

• zapoznaj się z prezentacją, którą przygotowałam dla dzisiejszego tematu lekcji.

Prezentacja jest interaktywna, dlatego nie zapomnij o kliknięciu na łapki-odnośniki do linków w trakcie jej trwania. (najlepiej zwrócić uwagę na prawy górny róg slajdów)

Wyjaśnij następnie pisemnie w zeszycie, na czym polega proces pasteryzacji i wędzenia żywności dymem. (pomoże Ci podręcznik str. 158).

(2)

Praca własna: analiza prezentacji i linków do niej dołączonych, analiza schematu z podręcznika str. 156-157 („Wytwarzanie produktów mlecznych” temat 2 dział 4)

Informacja zwrotna:

• Dziękuję za Wasze zaangażowanie w pracę zdalną, otrzymałam obecnie około 95%

wszystkich prac i zostały one sprawdzone. Gdyby komuś z Was brakowało oceny z rubryce

„Praca zdalna antybiotyki” lub „Test z działu Leki Testportal” a praca była wykonana, dajcie mi znać. Na zapominalskich nadal czekam.

• Pytacie mnie o naszą pracę po zakończeniu pracy z podręcznikiem. Faktycznie powoli dobijamy do brzegu z naszą książką, ale nie martwcie się. Czas, który nam zostanie wykorzystamy do nauki chemii poza podręcznikowej, a osoby chętne do uzyskania wyższych ocen będą mogły się uaktywnić.

W razie pytań lub wątpliwości piszcie (email, Messenger) Pozdrawiam, J.Z

Figure

Updating...

References

Related subjects :