• Nie Znaleziono Wyników

Minikoszykówka – kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku ruchu

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Minikoszykówka – kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku ruchu"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Minikoszykówka – kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku ruchu

Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

3. Sporty całego życia i wypoczynek

3.2 Uczeń stosuje w grze: kozłowanie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, prowadzenie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, podanie piłki oburącz i jednorącz, rzut piłki do kosza, rzut i strzał piłki do bramki, odbicie piłki oburącz sposobem górnym

Adresat

: Uczniowie klasy VI

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna poprawną terminologię poznanych ćwiczeń

 zna reguły zabaw i gier sportowych, poznanych podczas lekcji

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 stosuje w grze poznane elementy minikoszykówki

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość możliwości wykorzystania poznanych elementów gry podczas organizowania czasu wolnego

Metody nauczania

zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła, zabawowa klasyczna

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, grupowa, indywidualna.

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

1

(2)

Przybory i przyrządy

Piłka do minikoszykówki – 1x liczba uczniów, słupek wysoki – 4 sztuki, znacznik (szarfa) – dwa kolory po ½x liczba uczniów, stoper – 1 sztuka, rzutnik, laptop, odtwarzacz muzyki.

Zasoby multimedialne

1. zestaw ilustracja: „Organizacje koszykarskie”.

2. prezentacja multimedialna: „Minikoszykówka – podstawowe zasady”.

Opis przebiegu lekcji

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno

– metodyczne Część

wstępna 10 minut

1. Czynności organizacyjne

 Przygotowanie sprzętu sportowego. Zbiórka uczniów.

 Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.

 Podanie tematu lekcji.

 Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych o kozłowaniu piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu.

2. Rozgrzewka

Zabawa – „Traf w piętę”

Berek w parach. Uczniowie stają przodem do siebie.

Próbują partnera dotknąć w piętę. Sami jednocześnie pilnują, aby przeciwnik nie dotknął ich. Jeżeli uczeń dotknie drugą osobę w piętę, otrzymuje punkt. Jednak, kiedy przeciwnik dotknie jego pięty, odejmuje jeden punkt. Wygrywa uczeń, który zdobył większą liczbę punktów.

Ustawienie w szeregu.

Zasoby

multimedialne

Nauczyciel monitoruje bezpieczne

wykonanie ćwiczenia (uwaga na głowę).

Część główna 25 minut

Zabawa – „Zapamiętaj kolejność”

Wszyscy mają piłki do minikoszykówki. Dzieci ustawiają się w szeregu i kolejno odliczają. Zapamiętują kolejność ustawienia. Po włączeniu przez nauczyciela muzyki, dzieci biegają po małym wyznaczonym boisku np. połowie boiska do piłki siatkowej, kozłując piłkę prawą ręką. Po wyłączeniu muzyki, dzieci zatrzymują się, a następnie kolejno zamieniają się miejscami: pierwszy biegnie na miejsce drugiego kozłując piłkę prawą ręką, drugi na miejsce trzeciego itd. ostatnie osoba biegnie do nauczyciela.

Zabawę powtarzamy ze zmianą ręki kozłującej.

Odtwarzacz muzyki.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2

(3)

Zabawa – „Zachowaj stałą odległość”

Uczniowie stają jeden za drugim w odległości ok. 3 metrów. Pierwszy uczeń porusza się w różnych kierunkach, kozłując prawą ręką, drugi uczeń stara się poruszać w tym samym kierunku i zachować stałą odległość. Następuje zmiana miejsc i ręki kozłującej.

Ćwiczenie – Kozłujemy w biegu ze zmianą kierunku Każdy ma piłkę do minikoszykówki. Uczniowie poruszają się w różnych kierunkach, kozłując piłkę prawą ręką. Na sygnał uczeń zmienia kierunek biegu, przyspiesza 3-4 kroki, a następnie wraca do poprzedniego tempa biegu.

Zmiana ręki kozłującej.

Gra – „Kto szybciej”

Uczniowie ustawieni na obwodzie koła. Każdy ma piłkę do minikoszykówki. Nauczyciel wyznacza dwóch uczniów, stojących po przeciwnych stronach koła. Na sygnał nauczyciela uczniowie, kozłując piłkę, poruszają się w wyznaczonym kierunku slalomem pomiędzy pozostałymi uczniami. Wygrywa uczeń, który pierwszy wróci na swoje miejsce. Zadanie wykonują kolejno wszyscy uczniowie.

Powtórzenie gry następuje w przeciwnym kierunku.

Gra uproszczona w minikoszykówkę

Uczniowie grają w minikoszykówkę bez kozłowania, wykonując same podania. Punkty za rzuty do kosza – zgodnie z przepisami w minikoszykówkę. Dopuszczalna liczba kroków z piłką – 2. Wygrywa zespół, który

w wyznaczonym czasie uzyska większą liczbę punktów.

Uczniowie dobierają się w pary.

Uczniowie w rozsypce.

Uczniowie w dużych odstępach.

Uczniowie podzieleni na dwa zespoły.

Każdy zespół oznaczony innym kolorem.

Czas gry 2x5 min.

Część końcowa 10 minut

1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne.

W parach, stanie w rozkroku tyłem do siebie. Odległość pomiędzy ćwiczącym ok. 50-80 cm. Jedno z dzieci podaje piłkę do minikoszykówki górą, drugie odbiera piłkę górą, a następnie podaje dołem. Zmiana kierunku podawania piłki.

Zabawa – „Wędrujący prąd”. Nauczyciel wyznacza jedno dziecko, które staje w środku koła. Dzieci siadają w kole w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej twarzą do

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

3

(4)

środka koła, podają sobie dłonie. Na sygnał nauczyciela, wyznaczona osoba „przesyła prąd”, ściskając dłoń współćwiczącego, który przesyła go dalej. Zadaniem osoby znajdującej się w środku, jest odgadnięcie, gdzie aktualnie znajduje się impuls prądu. Po odgadnięciu następuje zmiana osób w środku koła.

2. Czynności organizacyjne

 Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.

 Zbiórka i podsumowanie zajęć.

 Pożegnanie.

 Odniesienie sprzętu sportowego do magazynu.

W podsumowaniu nauczyciel ponownie omawia technikę kozłowania i zachęca do stosowania poznanych ćwiczeń w czasie wolnym.

Namawia uczniów do organizowania gry w koszykówkę z zastosowaniem modyfikowanych (w zależności od warunków) przepisów.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu