• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Przed nami egzamin, czyli o presji…Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Przed nami egzamin, czyli o presji…Treści kształcenia:"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, zajęcia z wychowawcą

Temat: Przed nami egzamin, czyli o presji…

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych – rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie – język polski (I.1.1),

2) Operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie rozwijanym i koncentrującym się przede wszystkim wokół tematów: rozwój psychiczny, moralny i fizyczny człowieka; społeczeństwo i kultura; region i Polska) – język polski (III.2.11).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Zna definicję pojęcia „presja”, potrafi wymienić różne jej rodzaje, wie, jak sobie z nią radzić,

● Dyskutuje na temat sytuacji działania pod presją,

● Dostrzega i poddaje refleksji sytuacje dotyczące presji moralnej oraz fizycznej,

● Uświadamia sobie, jak reaguje na sytuacje trudne i przymusowe.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Ćwiczy umiejętność współpracy w parze i w grupie,

● Komunikuje się w języku ojczystym,

● Radzi sobie z presją,

● Stara się twórczo rozwiązywać problemy.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: film Życie pod presją, karty pracy (Skojarzenia oraz Scenki),

● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna.

Metody nauczania:

● Podająca: wyjaśnienia,

● Eksponująca: film,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

● Problemowe: aktywizujące – drama, wejście w rolę, żywa rzeźba.

Formy pracy:

● W parach jednolita,

● Grupowa zróżnicowana,

● Zbiorowa jednolita.

1

(2)

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita się z klasą, zapoznaje z tematem i celami lekcji, a następnie prosi jednego z uczniów o rozdanie kart pracy Skojarzenia do wykonania w parach. Zadanie polega na stworzeniu akrostychów (w wersji uproszczonej – skojarzenia z hasłem dopisane w poziomie) do terminów: egzamin, presja, wynik – zapisanych w pionie.

2. Uczniowie pracują w parach, a prowadzący zajęcia pełni funkcję konsultanta. Po wykonaniu zadania młodzież odczytuje wyniki, a nauczyciel komentuje, uzupełnia i dopytuje, dlaczego zostały wybrane takie skojarzenia.

3. Następnie nauczyciel zaprasza uczniów do obejrzenia materiału filmowego Życie pod presją, w którym pedagog przedstawia sposoby, jak radzić sobie z presją, szczególnie z presją czasu.

Osobom z problemami słuchowymi można włączyć napisy.

Po obejrzeniu filmu uczniowie dyskutują o tym, które ze sposobów radzenia sobie z presją stosowali, które wydają im się warte uwagi, które są zupełnie nowe.

4. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup zgodnie z rozpoznanymi zdolnościami i predyspozycjami uczniów. Grupa I to osoby uzdolnione plastycznie, grupa II – mające zdolności literackie, a w pozostałych grupach znajdują się uczniowie ze zdolnościami aktorskimi i kinestetycy. Liderzy grup to osoby o umiejętnościach organizatorskich, przywódczych. Liderzy odbierają karty pracy Scenki i przystępują do wykonania zadań.

Grupa 1 – plastycy

Przedstawcie w postaci humorystycznej historyjki obrazkowej temat: Przygotowania do egzaminu.

Grupa 2 – literaci

Przygotujcie wywiad z pedagogiem szkolnym na temat: Jak poradzić sobie z presją rodziców i nauczycieli dotyczącą egzaminów gimnazjalnych?.

Grupa 3 – aktorzy, kinestetycy

Przygotujcie metodą dramy scenkę zatytułowaną Przed egzaminem.

Grupa 4 – kinestetycy

Przygotujcie scenkę pantomimiczną zatytułowaną Egzamin.

Grupa 5 – kinestetycy

Przygotujcie metodą dramy żywe rzeźby zatytułowane Po egzaminie.

5. Po przygotowaniu zadań grupy prezentują scenki, a nauczyciel i pozostali uczniowie komentują ich treści i wykonanie.

6. Podsumowanie.

Nauczyciel prosi osoby mające umiejętności uogólniania o przedstawienie refleksji i wniosków z dzisiejszej lekcji. Wyraża nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach uczniowie znajdą sposób, aby przygotować się do egzaminu gimnazjalnego bez poczucia nadmiernej presji.

2

Cytaty

Powiązane dokumenty

Czy istnieje taki k-elementowy zbiór S wierzchołków grafu G, że każdy z pozostałych wierzchołków jest osiągalny z jakiegoś wierzchołka należącego do S drogą składającą się

Projekt jest to przedsięwzięcie, na które składa się zespół czynności, które charakteryzują się tym, że mają:.. 

Wskazani uczniowi, gdy wykonają zadania, muszą niezwłocznie przesłać wyniki przez komunikator na e-dzienniku, lub mailem na adres:!. matematyka2LOpm@gmail.com skan

Książki z serii Czytam sobie to seria książek dla najmłodszych czytelników, rozpoczynających przygodę z książką.. Dzięki tym książkom możesz nie tylko rozwijać

Prowadzący zajęcia proponuje skonfrontowanie zapisanych na tablicy skojarzeń z definicją słownikową – uczniowie odczytują objaśnienie terminu zamieszczone w

Wpisz w tabelkę po 5 rzeczowników, które są nazwami pokarmów, ubrań i narzędzi.. Rzeczowniki oznaczające

Drugą co do wielkości stratę przyniosła działalność instytucji, która jest druga od końca jeśli chodzi o wielkość: Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw

Który z poniższych schematów jest najodpowiedniejszy z punktu widzenia zasad projektowania baz danych:.. [ ] Politycy(id_polityka, imię, nazwisko); Partie(id_partii, nazwa, od,