• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Poznaj samego siebie!Poznaj samego siebie, a stanie przed tobą otworem cały świat. Sokrates

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Poznaj samego siebie!Poznaj samego siebie, a stanie przed tobą otworem cały świat. Sokrates"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Poznaj samego siebie!

Poznaj samego siebie, a stanie przed tobą otworem cały świat.

Sokrates

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Zna swoje mocne i słabe strony, 2) Umacnia poczucie własnej wartości, 3) Rozwija kreatywność,

4) Tworzy wypowiedź ustną i pisemną – język polski (III.1), 5) Dostrzega cechy indywidualne najbliższych osób – etyka (1),

6) Podejmuje refleksję nad sobą i otoczeniem społecznym – historia i społeczeństwo (1).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Dostrzega swoje mocne strony,

● Nabiera pewności siebie poprzez kontakt z rówieśnikami,

● Docenia pozytywne cechy swoich kolegów,

● Tworzy podziękowania skierowane do kolegi,

● Wyjaśnia znaczenie słowa „samoocena”,

● Podaje przykłady działań samorządu uczniowskiego w swojej szkole.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi się komunikować,

● Dokonuje samooceny,

● Ocenia postępowanie innych,

Słucha ze zrozumieniem,

Potrafi funkcjonować we współczesnym świecie,

Posługuje się poznanymi pojęciami.

Środki dydaktyczne:

Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Zawsze u boku swego króla, karty pracy (Słówko o sobie oraz Kampania wyborcza),

● Komputery/tablica interaktywna,

● Szary papier, nożyczki, papier kolorowy, klej, kredki, flamastry,

● Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

Podające: pogadanka, rozmowa,

Programowana: z użyciem komputera,

Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

1

(2)

Problemowa: aktywizująca – zabawa Zgadnij, kogo mam na myśli?.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● W parach zróżnicowana,

● Indywidualna jednolita.

Przed zajęciami:

Jeden z uczniów lub grupa o zainteresowaniach społecznych, uzdolnionych lingwistycznie przygotowuje miniwykład o samorządności, m.in. definiuje ten termin.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita uczniów i informuje ich, że na zajęciach będą mówili o ludziach, których dobrze znają, czyli o sobie. Zachęca uczniów, by byli odważni i życzliwie oceniali siebie oraz kolegów.

2. Prezentacja miniwykładu o samorządności przygotowanego przez uczniów.

3. Prowadzący zajęcia inicjuje rozmowę kontrolowaną na temat samorządów klasowych i szkolnych. Kieruje do uczniów pytania:

● Jak oceniacie pracę samorządu szkolnego?

● Czy włączacie się do zadań realizowanych przez samorząd klasowy?

● Za co cenicie przewodniczącego waszego samorządu?

4. Zadanie interaktywne Zawsze u boku swego króla.

Praca przy komputerach. Uczniowie rozwiązują zadanie, które polega na przeciąganiu nazw przymiotów we właściwe miejsca. Wyróżnione w tych słowach litery przeczytane w pionie utworzą rozwiązanie: „rycerz”.

Następnie nauczyciel pyta:

● Jakimi innymi cechami oprócz tych wymienionych w zadaniu charakteryzował się rycerz?

● Jakich rycerzy pamiętacie? (Odpowiedzi mogą dotyczyć postaci zarówno historycznych, jak i fikcyjnych).

● Czy znacie kogoś żyjącego współcześnie, kto ma takie rycerskie zalety? Kto to jest?

5. Rozmowa w parach.

Uczniowie wymieniają się pozytywnymi opiniami według schematu: „Cenię cię za…”.

6. Za co podziękujesz koleżance/koledze? – redagowanie serdecznych podziękowań.

Nauczyciel zapisuje na tablicy instrukcję, według której uczniowie mają postępować, wykonując zadanie:

● Komu chcesz podziękować? Zapisz imię, nazwisko kolegi/koleżanki.

● Starannie zapisz tekst podziękowań.

● Podpisz się czytelnie.

Jest to praca wykonywana indywidualnie. Po skończeniu zadania uczniowie obdarowują się wzajemnie podziękowaniami.

7. Karta pracy Słówko o sobie.

Praca indywidualna: uczniowie wyjaśniają znaczenie słowa „samoocena”, rozróżniają wyrazy o pozytywnej i negatywnej konotacji, starają się za pomocą trzech przymiotów możliwie

2

(3)

najbardziej zwięźle określić samego siebie oraz tworzą zabawną wizytówkę za pomocą akrostychu.

8. Zabawa Zgadnij, kogo mam na myśli?.

Dzieci siedzą w kole. Trzech uczniów wychodzi z klasy. W tym czasie wszyscy ustalają, kto zostanie „schowany”. Trzej „poszukiwacze” odgadują za pomocą pytań, kogo ukryła klasa.

Uczniowie wchodzący w rolę „poszukiwaczy” nie mogą pytać o wady „schowanego”.

Wygrywa ten, kto najszybciej odgadnie, o kogo chodzi, i otrzymuje brawa.

Przykładowe pytania:

● Czy ta osoba, którą macie na myśli, jest zawsze uśmiechnięta?

● Czy lubi grać w piłkę nożną?

● Czy ma wielu przyjaciół?

9. Karta pracy Kampania wyborcza.

Dzieci tworzą plakat wyborczy do samorządu klasowego według instrukcji zamieszczonej na karcie.

10. Przemówienia wyborcze dla chętnych.

Uczniowie, którzy zasygnalizują chęć wykonania zadania, muszą przygotować przemówienie wyborcze przed rozpoczęciem pracy w samorządzie klasowym, a następnie je wygłosić.

Nauczyciel powinien zachęcać do ćwiczenia przede wszystkim dzieci zainteresowane życiem społecznym i historią, ale także te przejawiające społeczne i szerzej – przywódcze zdolności.

11. Podsumowanie lekcji – krótka rozmowa.

Nauczyciel zadaje pytania:

● Czego dowiedzieliście się na tej lekcji o sobie?

● Co to jest poczucie własnej wartości?

1

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zastanawiając się nad tym „ludożerczym” prawem rewolucji: pożeraniem dzieci przez jej ojców – i odwrotnie – jej ojców przez dzieci, wolno przy- puszczać, że jest

Jeśli chcecie wiedzieć, ja k człow iek rozumny powinien się zachow yw ać, żeby możliwie unikać chorób; jeśli chcecie rozumieć, od czego zależy zdrowie wasze

W przypadku, gdy dokumentacja medyczna pro- wadzona jest w formie elektronicznej, niezbędne jest przygotowanie także Instrukcji zarządzania systemem, w której należy wskazać:

Jeśli natomiast chodzi o obowiązek człowieka wobec samego siebie jedynie jako istoty moralnej (abstrahując od jego zwierzęcości), to formalnie polega on na zgodności

Rzeczą osobliwą jest jednak to, że dziecko, które prawie już potrafi mówić, stosunkowo późno (mniej więcej rok później) zaczyna dopiero mówić o sobie

Parametrem wyróżniającym te okoliczności jest dynamizm charakteru, zmieniający się z biegiem życia, przy czym początkowo jest on dodatni (nadmiar

Jeśli innym ze mną dobrze jest, w szkole, w domu, na podwórku też, coraz lepszy będzie każdy dzień, bo tam, gdzie jest miłość, Pan Bóg jest..

Nauczyciel proponuje uczniom obejrzenie materiału filmowego (zasoby multimedialne), w którym publicysta Jacek Żakowski wyjaśnia, jaka jest wartość w