Temat tygodnia: Łąka wiosną
Temat konspektu: Umiemy liczyć – kropki biedronki Data: 22 maja 2020
Zróżnicowana grupa wiekowa Opracowanie: Anna Pudłowska Cele ogólne:
-rozwijanie kreatywności i wyobraźni twórczej dziecka -zachęcanie do samodzielnego wykonywania zadań
-kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętnosci przeliczania -rozwijanie umiejętności czytania i układania podpisów Cele dydaktyczne:
-zapoznanie z monetami i banknotami o niskich nominałach -doskonalenie dodawania do 10
-czytanie krótkich tekstów Pomoce dydaktyczne:
-filmiki, zagadki, karton, farby, klej, nożyczki, banknot 10zł, monety 2zł, 5 zł, 1zł Przebieg:
Część wstępna. Proponuję obejrzeć filmik edukacyjny „Wędrówki skrzata Borówki-łąka”
https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4
1). Wprowadzenie do tematu-rozwiązywanie zagadek. Dziecko wskazuje odpowiedzi na obrazku.
Bocian Motyl
Czarno-biały fraczek,buciki czerwone, Tu cytrynek, tam paź królowej,
umykają żaby, wszędzie piękne kolorowe.
gdy idzie w ich stronę Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko.
Biedronka Pszczoły
Nosi kubraczek Co to za panie
w czerwone kropki. Mają pasiaste ubranie?
Wiosną budzi się do słonka. Od nich słodki miodek
Czy już wiecie? To.... na pewno dostaniesz.
Konik polny Kret
Co to za konik? Kopie w ziemi korytarze,
Wspaniały muzykant. Sypie kopce z piasku.
Wozu nie ciągnie, Można nazwać go górnikiem,
za to lubi cykać. Choć nie nosi kasku.
Ślimak Żaby
Chodzi po świecie Skaczą po łące, pływają w wodzie,
z domkiem na grzbiecie żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
2). Zapoznanie z monetami o nominałach 1zł, 2 zł, 5zł, i z banknotem 10zł.
3). Odczytywanie umieszczonych na tablicy wyrazów:
bankier, banknoty, bankomat
-Kim jest bankier? Czym się zajmuje?
-Do czego służy bankomat?
-Co to są banknoty?
N. Spróbujcie z tych trzech wyrazów wyodrębnić jeden wspólny wyraz.
Dz. Wspólnym wyrazem jest bank.
4). Rozmowa na temat banku.
-Co to jest bank?
-Czy jest potrzebny? Dlaczego?
-Kto pracuje w banku?
5). Zabawa „Kto nadaje się na bankiera?
Nauczyciel ma kartoniki z działaniami bez zapisanych wyników. Pokazuje je kolejno, a dzieci liczą na palcach i podają wyniki. Np
2+8= 3+6= 4+6= 5+5= 2+7=
6). Rozpoznawanie i nazywanie nominałów monet.
N. pokazuje monety o nominałach 2zł, 1zł, 5zł a dzieci nazywają przedstawione monety.
Dzieci układają z rozsypanki wyrazowej napis: To monety
7). Rozpoznawanie banknotu.
Nauczyciel mówi,że pieniądze drukowane na specjalnym papierze nazywamy banknotami.
Mamy banknoty o nominałach: 10zł, 20zł, 50zł, 100zł, 200zł. Następnie demonstruje banknoty.
Dzieci oglądają banknot 10zł pod światło.
Pod banknotem dzieci układają podpis:
To banknoty
8) Podział liczby 10 na składniki, z wykorzystaniem monet.
Dzieci układają monety w różnych wariantach tak, aby dawały 10zł.
5zł + 5zł
2zł + 2zł + 2ł+ 2zł + 2zł
1zł + 1zł + 1zł + 1zł + 1zł + 1zł +1zł +1zł + 1zł +1zł 2zł + 2zł + 1zł + 2zł + 2zł + 1zł
2zł +2zł + 1zł + 5zł
9) Zabawa własnymi wykonanymi samodzielnie, sylwetami pieniędzy.
Dzieci wycinają papierowe kółka wielkości poznanych monet i prostokąty wielkości poznanego banknotu. Piszą na nich liczby odpowiadające ich nominałom.
Przygotowują sklep z zabawkami. Przy każdym towarze jest umieszczona cena. Nauczyciel razem z dzieckiem, a potem dziecko samodzielnie obsługuje klientów przeliczając
„pieniądze”.
10) Praca plastyczna. Wytnij dwa koła, złóż je na pół i naklej na karton w taki sposób aby skrzydła biedronki spotkały się ze sobą liniami prostymi. Wytnij małe kropki i naklej na skrzydłach. Na obu skrzydłach razem ma być 10 kropek. Sprawdź,czy się nie pomyliłeś.
Karta Pracy Nr 1
Karta pracy Nr 2