Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Profilaktyka logopedyczna
Scenariusz zajęć Autor: Barbara Galas
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: ODGŁOSY NATURY. Nazwy instrumentów.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Dmucha z różną siłą na wiatraczek.
„Klaszcze” wargami; chowa dolną, a następnie górną wargę.
Unosi język do góry przy kląskaniu.
Kląska językiem.
Rozpoznaje, w miarę możliwości, odgłosy: wiatru, deszczu i grzmotu. Nazywa te, które zapamiętało.
Rozpoznaje, a także nazywa instrumenty:
bębenek, grzechotka. bębenek, grzechotka, kołatka, talerze.
bębenek, grzechotka, kołatka, talerze, tamburyno, trójkąt.
Rysuje po śladzie pałeczkę bębenka.
Rysuje po śladzie i/lub samodzielnie grzechotkę.
Rysuje samodzielnie trójkąt.
Współpracuje w zabawach ruchowych związanych z tworzeniem muzyki; reaguje ruchem na sygnały wzrokowe oraz dźwiękowe.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Uczestniczy w proponowanych zabawach językowych, teatralnych, muzycznych.
Stara się słuchać bez przerywania.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, a także nauki pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
powiązanie mowy z działaniem;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami).
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie
do tematu.
2 min.
1. Co to będzie?:
zainteresowanie tematem zajęć; próby rozpoznawania poszczególnych odgłosów.
Prezentacja multimedialna Burza: wiatr, deszcz, grzmot.
Ćwiczenia oddechowe.
2 min.
2. Wiatr porusza wiatraczkami:
dmuchanie z różną siłą na przedmiot.
Wiatraczki różnego rodzaju.
3. Gimnastyka warg:
Pada deszczyk
- klaskanie wargami: szybko – wolno;
- kląskanie językiem;
Parasolka
- nakładanie wargi górnej na dolną;
Łódeczka
- nakładanie wargi dolnej na górną.
Dzieci siedzą przed lustrem. Nauczyciel (N) zachęca do zabawy własnym przykładem.
1.
Ćwiczenia sprawności narządów mowy.
3 min.
Przy kląskaniu unoszą język do góry, jeżeli potrafią – kląskają.
4. Jaki to odgłos?
Dzieci starają się rozpoznać oraz nazwać usłyszane dźwięki: deszcz, ulewa, wiatr, grzmot, las.
Prezentacja multimedialna –Jaki to odgłos?
5. Bębenek, grzechotka, kołatka, talerze, trójkąt:
poznawanie instrumentów na podstawie doświadczeń wielozmysłowych.
Dzieci oglądają zgromadzone instrumenty, doświadczalnie poznają ich brzmienia.
Pokaz slajdów – Nazwij instrumenty Nazywają bębenek
i grzechotkę.
Nazywają: bębenek, grzechotkę, kołatkę, talerze.
Nazywają wszystkie instrumenty.
6. Instrumenty – dorysuj, narysuj:
2. Ćwiczenia właściwe.
6-10 min.
Rysują pałeczkę bębenka po śladzie.
Dorysowują grzechotkę po śladzie, a także samodzielnie.
Dorysowują taki sam trójkąt.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
7. Nasza mała orkiestra:
reagowanie na sygnały dźwiękowe i wzrokowe. Dzieci najpierw słuchają danego dźwięku, następnie grają na instrumencie, który je wydaje:
wiatr – grzechotka;
deszcz – bębenek;
grzmot – talerze.
N pokazuje symbol - grają tylko te dzieci, które mają właściwy instrument.
Plik muzyczny – Deszcz, wiatr, grzmot (odgłosy instrumentów muzycznych odtwarzających odgłosy natury), ilustracje przedstawiające deszcz, wiatr, grzmot.
3. Ćwiczenia kończące.
2-3 min.
- grzechotka. - bębenek. - talerze.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Środki dydaktyczne:
instrumenty muzyczne (bębenek, grzechotka, kołatka, talerze, trójkąt), wiatraczki różnego rodzaju, lustro, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Bębenek - rysunek do uzupełnienia (do wydrukowania) 3-latki;
2. Grzechotka - ilustracja do rysowania po śladzie (do wydrukowania) 4-latki;
3. Trójkąt - rysunek do skopiowania przez dziecko (do wydrukowania) 5-latki;
4. Ilustracje przedstawiające deszcz, wiatr, grzmot;
5. Prezentacja multimedialna – Burza: wiatr, deszcz, grzmot;
6. Plik dźwiękowy –Jaki to odgłos?;
7. Plik dźwiękowy – Deszcz;
8. Plik dźwiękowy – Wiatr;
9. Plik dźwiękowy – Grzmot.