Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka
Obszar podstawy programowej:
15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Święto mojej Ojczyzny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;
rozpoznaje barwy narodowe ojczystego kraju.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;
wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
rozwijanie sprawności manualnych oraz orientacji w przestrzeni.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel
(N) przygotowuje dwie chorągiewki biało-czerwone oraz kolorowe ilustracje przedstawiające Polskę.
Sala udekorowana jest białymi i czerwonymi balonami.
I. Zajęcia poranne
2. Święto mojej Ojczyzny:
urządzanie tablicy (gazetki) tematycznej z aktywnym udziałem dzieci.
N zachęca dzieci do wybierania ilustracji oraz wskazywania miejsca eksponowania ich na tablicy/gazetce tematycznej.
Chętne dzieci pomagają N, swobodnie wypowiadają się na temat ilustracji, zadają pytania.
1.Zachęcanie dzieci do podejścia do tablicy/gazetki, oglądania, nazywania zamieszczonych na niej elementów.
Dzieci wypowiadają się swobodnie, oglądają ilustracje, zadają pytania.
2. Ważne Święto:
opowieść ruchowa. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy.
N zachęca dzieci do aktywnego udziału w zabawie poprzez prezentację treści opowieści ruchowej. Chętne dzieci czynnie uczestniczą.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Kolorowanie chorągiewki:
zabawa plastyczna, praca indywidualna.
N zaprasza chętne dzieci do pokolorowania ilustracji przedstawiającej
chorągiewkę.
1.Zabawy swobodne na placu przedszkolnym. Wiaderka, łopatki, różnorodne foremki.
III. Zajęcia popołudniowe
2.Zabawy stolikowe- układanie puzzli. Wybór należy do dzieci.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
dwie chorągiewki biało-czerwone, kolorowe ilustracje przedstawiające Polskę, odtwarzacz płyt CD, nagranie piosenki Stary niedźwiedź, czerwone kredki świecowe, wiaderka, łopatki, różnorodne foremki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Scenariusz opowieści ruchowej Ważne święto;
2. Ilustracja do pokolorowania Chorągiewka;
3. a) Puzzle obrazkowe 4-elementowe Wesoły Pajacyk;
b) Wzór do puzzli;
4. a) Puzzle obrazkowe 4-elementowe Chorągiewki;
b) Wzór do puzzli;
5. Gra dydaktyczna Pomóż dziecku znaleźć jego flagę;
6. Kolorowanka multimedialna Wesoły Pajacyk;
7. Puzzle multimedialne 4-elementowe Wesoły Pajacyk;
8. Puzzle multimedialne 4-elementowe Chorągiewka.