Indeks Sprawności Fizycznej K. Zuchory – próba siły, gibkości i wytrzymałości
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego. Uczeń:
1.1 wykonuje wybrany przez siebie zestaw prób do oceny wytrzymałości, siły i gibkości
Adresat:
Uczniowie klas IICzas trwania:
45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości:
Uczeń:
wie, jak dokonać oceny wytrzymałości, siły i gibkości przy pomocy ISF K. Zuchory
zna cel systematycznej kontroli swojej sprawności fizycznej
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności:
Uczeń:
wykonuje wybrane próby z ISF K. Zuchory
Interpretuje wyniki wybranych prób
Cele szczegółowe w zakresie postaw:
Uczeń:
dostrzega korzyści diagnozowania własnego rozwoju fizycznego
Metody:
zadaniowa ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna, boisko szkolne.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Przybory i przyrządy
: 3 stopery, 5 drążków gimnastycznych, 5 materaców gimnastycznych, 6 stojaków, laptop, rzutnik.Zasoby multimedialne:
1. prezentacja: „Omówienie przebiegu Indeksu Sprawności Fizycznej K. Zuchory”.
2. zestaw ilustracji: „Technika wykonania prób Indeksu Sprawności Fizycznej Krzysztofa Zuchory”
3. film: „Indeks Sprawności Fizycznej K. Zuchory - Ocena siły mięśni ramion, siły mięśni brzucha i gibkości”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 8 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne:
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.
2. Rozgrzewka Ćwiczenia w biegu:
Trucht, na sygnał zmiana kierunku biegu,
naprzemienne krążenia ramion w przód i w tył,
krążenia ramion oburącz w przód i w tył,
krążenia prawej i lewej ręki, w przód i w tył,
luźne podskoki z wymachami ramion w górę i w dół,
przeplatanka bokiem,
krok odstawano dostawny,
skip A i C.
Ćwiczenia w miejscu
Krążenia barków: równoczesne i naprzemienne w przód i w tył,
krążenia bioder w prawą i lewą stronę,
skłony tułowia w przód, w tył i w bok,
w siadzie rozkrocznym, skłony tułowia w przód,
w staniu twarzą do drabinek, chwyt szczebelka na wysokości klatki piersiowej, wymachy nogi w bok. Zmiana nóg,
w staniu bokiem do drabinek, wymachy nóg
Ustawienie w szeregu.
Ustawienie na obwodzie koła.
Ustawienie w rozsypce.
Ustawienie przy drabinkach.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
w przód i w tył,
w pozycji podporu przodem przy drabinkach naprzemienne dopchnięcie pięty
do podłoża (rozciąganie mięśnia trójgłowego łydki).
Część główna 25 – 30 minut
Nauczyciel zapoznaje uczniów z prawidłową techniką wykonania prób.
Uczniowie wykonują w parach samodzielnie próby siły mięśni ramion i brzucha oraz gibkości. Na końcu uczniowie wykonują próbę wytrzymałości z biegiem na określonym dystansie.
Wykonanie próby oceny siły ramion– zwis na ramionach,
wykonanie próby oceny siły mięśni brzucha – nożyce poprzeczne,
wykonanie próby oceny gibkości – skłon tułowia w przód z postawy,
wykonanie próby oceny wytrzymałości – bieg na określonym dystansie.
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że wyniki są
informacją o stanie sprawności fizycznej ucznia. Znając je, uczeń może pracować nad rozwojem
i oceniać swój postęp.
Wykorzystanie zasobów multimedialnych.
Uczniowie dobierają się w pary.
Część końcowa 10 minut
1. Zabawa uspokajająca.
Zabawa – „Minutka”
Uczniowie w leżeniu tyłem. Zadaniem uczniów jest przejście do siadu po 60 sekundach. Każdy uczeń samodzielnie określa, w którym momencie, jego zdaniem, upłynęła 1 minuta.
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka. Podsumowanie zajęć. Pożegnanie.
Uczniowie w rozsypce.
Uczniowie w szeregu.
W podsumowaniu nauczyciel ocenia poprawność wykonania prób. Zachęca uczniów do cyklicznego
wykonywania diagnozy swojej sprawności fizycznej. Proponuje badanie sprawności innych członków rodziny.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4