Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.
Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Wakacje. Fryduś leci za granicę.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje elementy związane z podróżą za granicę: samolot, inne kraje, Grecja.
Składa papier metodą origami.
Rysuje po zakropkowanym wzorze.
Poprawia linię. Rysuje po zakropkowanym wzorze.
Ćwiczy małą i dużą motorykę.
Reaguje na bodźce wzrokowe i słuchowe.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
Uczestniczy w zabawach ruchowych.
Słucha np. opowiadań, baśni; rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Treści kształcenia:
usprawnienie dużej motoryki;
usprawnienie ruchów rąk;
składanie papieru metodą origami;
rozwijanie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz słuchowo – ruchowej.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie
do tematu.
2 min.
1. Jakie znacie kraje?:
zaciekawienie dzieci tematem zajęć. Rozmowa na temat krajów, do których można polecieć samolotem, a także co oznacza sformułowanie: podróż za granicę. Następnie nauczyciel (N) prezentuje opowiadanie Moja pierwsza podróż samolotem (nagranie w załączniku nr 5). Może również pokazać
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
dzieciom film Start samolotu (załącznik nr 6).
Ćwiczenia dużej motoryki 1 min.
2. Samoloty:
zabawa ruchowa. Na komendę N: Samoloty startują! dzieci kręcą przed sobą obiema rękoma młynek naśladując odpalanie silnika, następnie zaczynają poruszać się po sali z wyciągniętymi na boki rękoma. Należy zwrócić uwagę, aby „samoloty” nie zderzały się ze sobą. Na kolejne hasło N: Samoloty lądują! dzieci pomału kucają, mając nadal wyciągnięte na boki ramiona.
Ćwiczenia usprawniające ruchy rąk 2 min.
3. Pasażerowie na pokład:
ćwiczenie gimnastyczne. Lewa dłoń wyprostowana, równoległa do podłoża, ręka ugięta w łokciu. Dłoń to pokład samolotu, przedramię - to schody prowadzące do samolotu. Dzieci, przebierając palcami prawej ręki, przenoszą dłoń od łokcia do dłoni naśladując wchodzących po schodach do samolotu pasażerów. Zmiana rąk.
4. Samolot:
każde dziecko otrzymuje białą lub kolorową kartkę papieru, składa ją wg instrukcji N lub instrukcji umieszczonej w prezentacji multimedialnej (załącznik nr 7). N ustawia szerokie pudełko/miskę, dzieci ustawiają się w szeregu w bliskiej odległości od celu i próbują wrzucić swój samolot do pudełka.
2.
Ćwiczenia właściwe.
10 min. 5. Samolot
w chmurach:
chętne dzieci mogą uzupełnić ilustrację (załącznik nr 1). Ich
zadaniem jest
połączenie linii przerywanych oraz pokolorowanie całej ilustracji.
5. Trasa samolotu:
chętne dzieci rysują po śladzie (załącznik nr 2).
5. Mapy:
chętne dzieci mogą rysować po śladzie (załącznik nr 3).
Zadaniem dzieci jest poprawienie linii przerywanej oraz dopasowanie napisów do odpowiednich map.
3. Ćwiczenia kończące.
2 min.
6. Poznaj Kretę:
chętne dzieci mogą obejrzeć film Grecka wyspa Kreta i/lub wykorzystać materiał znajdujący się w załączniku nr 8 i/lub 4.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kartki papieru A4, pudełko/miska, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Ilustracja do rysowania po śladzie: Samolot w chmurach;
2. Ilustracja do rysowania po śladzie: Trasa samolotu;
3. Ilustracja do rysowania po śladzie: Mapy;
4. Kolorowanka: Samolot;
5. Plik dźwiękowy: Moja pierwsza podróż samolotem;
6. Film: Start samolotu;
7. Prezentacja multimedialna: Samolot – składanie metodą orgiami;
8. Zdjęcia: Grecka wyspa Kreta.