SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGAFIA IV ETAP EDUKACYJNY
Temat: Co niesie woda.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Geografia, 3.2: [Uczeń] charakteryzuje obszary niedoboru i nadmiaru wody na świecie i określa przyczyny tego zróżnicowania (w tym zanieczyszczenia wód); przedstawia projekty rozwiązań stosowanych w sytuacjach braku lub niedoborów wody w różnych strefach klimatycznych.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
przedstawia zasoby wody na Ziemi,
wykazuje zależności między czynnikami przyrodniczymi i pozaprzyrodniczymi a zasobami wód słodkich,
przedstawia strukturę zużycia wody w gospodarce,
podaje przyczyny i skutki zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych,
wskazuje obszary niedoborów i nadmiaru wody na świecie,
podaje przykłady konsekwencji społeczno-gospodarczych niedoboru wody w różnych regionach świata,
przedstawia sposoby mające na celu rozwiązanie problemu niedoboru lub braku wody,
wskazuje skutki niedoboru wody np. konflikty.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
analizuje dane liczbowe,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
KOMPETENCJE KLUCZOWE:
porozumiewanie się w języku ojczystym,
kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
umiejętność uczenia się,
kompetencje społeczne i obywatelskie,
inicjatywność i przedsiębiorczość.
Etapy lekcji
Przedmio t nauczani
a
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczn e
Metody
nauczania Formy pracy Etap
wstępny Geografia, biologia, chemia
porozumiewanie się w języku ojczystym,
Podanie tematu i celów lekcji. Podręczniki, atlasy geograficzne , mapy ścienne
Pogadanka, pokaz
Etap
realizacji Geografia,
biologia, porozumiewanie
się w języku Zasoby hydrosfery-przypomnienie, analiza
mapy, obszary nadmiaru i niedoboru wody - Mapa, atlas,
podręcznik, Pokaz,
czytanie Praca grupowa
chemia ojczystym, Umiejętność uczenia się
analiza mapy i praca z podręcznikiem, analiza zdjęć.
Zależność dostępności do zasobów wód słodkich od czynników przyrodniczych i pozaprzyrodniczych - wykład nauczyciela
zdjęcia, arkusz kalkulacyjny
map, czytanie wykresów
Etap końcowy
Geografia, biologia, chemia
Porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie
W podsumowaniu uczniowie przedstawiają przyczyny nadmiaru i deficytu wody na świecie, zadanie domowe Arkusz Kalkulacyjny ,,Oszczędzam wodę’’
Mapa, atlas, arkusz kalkulacyjny
Dyskusja Zbiorowa /indywidu alna
ZADANIE DOMOWE DLA KLASY W GRUPACH
OMÓWIENIE SPOSOBÓW (ZAPISANIE) OSZCZĘDZANIA WODY 1 GRUPA: W ŁAZIENCE
- brać prysznic zamiast kąpieli, - używać małego strumienia wody,
- instalować pedał na wodę lub oszczędne krany,
- zakręcać krany podczas mycia rąk, golenia, mycia zębów, - używać pralki tylko wtedy, gdy jest pełna,
- dobrze zakręcać kran po wyjściu z łazienki.
2 GRUPA: W KUCHNI
- napełniać 2 komory: jedną do mycia, drugą do płukania, - wodę po opłukaniu owoców używać do podlewania, - instalować pedał na wodę lub oszczędne krany, - używać zmywarki tylko wtedy, gdy jest pełna, - dobrze zakręcać kran po wyjściu z kuchni.
3 GRUPA: W OGRODZIE
- podlewać wieczorem (mniejsze parowanie), - używać wody deszczowej,
- wzruszać ziemię, żeby lepiej wchłaniała wodę.
OBSERWACJA LICZNIKA
- obserwować licznik, np. podczas mycia rąk,
- porównywanie szybkości działania licznika, np. przy myciu rak pod różnym strumieniem wody.
OGLĄDANIE FAKTURY ZA WODĘ I ŚCIEKI - wykonać ksero faktury,
- podkreślić ilość zużytej wody i cenę.
ZADANIA PRAKTYCZNE ZROBIONE W ARKUSZU KALKULACYJNYM
ZAD 1. STAN KOŃCOWY MINUS STAN POCZĄTKOWY LICZNIKA = ZUŻYCIE WODY NP. 380m3 - 240m3=140m3
1 kwartał: stan 240m3-40m3=200m3 2 kwartał: stan 280m3-30m3=250m3 3 kwartał: stan 330m3-40m3=290m3 4 kwartał: stan 380m3-30m3=350m3
Cena za dostarczenie wody 1,75 zł/m3. Obliczyć koszt zużytej wody. Przeliczyć, ile litrów wody mieści się w m3.
ZADANIE DLA CHĘTNYCH
Prysznic to około 80l wody, kąpiel to ok. 180 litrów.
Jeżeli mycie się (kąpiel) stanowi 30% zużytej wody w domu (np. 500m3 rocznie po 1,73 zł za m3), to:
- o ile zmniejszy się zużycie wody, jeżeli kąpiel zastąpimy prysznicem?
- o ile zmniejszy się faktura za zużycie wody?
Oglądanie faktury za ścieki - opłata stała (manipulacyjna)
- opłata za ścieki – licznik wody - faktura wody - naliczana wg zużycia wody
- opłata za rynnę (opłata dla domów w niektórych dzielnicach, w których kanalizacja nie jest rozdzielna, wynosi ok 10 zł miesięcznie) - brak, o ile zbiera się wodę do podlewania lub zalewa się nią teren
Możliwość podwójnego zysku: oszczędność 120 zł rocznie i mniejsze zużycie wody przez wykorzystanie jej do podlewania.