SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Autor: Kamila Ulańska-Karafylis Przedmiot/edukacja: język angielski Klasa: 4
Tytuł lekcji: I love food/Kocham jedzenie.
Cel ogólny:
− Utrwalenie i rozszerzenie słownictwa związanego z jedzeniem.
− Utrwalenie zasad stosowania a/an, some i any przed rzeczownikami policzalnymi i niepoliczalnymi.
Cele szczegółowe: Uczniowie
− znają i nazywają potrawy, potrafią zamówić jedzenie w restauracji,
− znają i podają przykłady rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych,
− znają zasady stosowania a/an oraz some i any przed tymi rzeczownikami.
Podstawa programowa:
I. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematu 6) żywienie (artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, nawyki żywieniowe, lokale gastronomiczne);
II. Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne (np. rozmowy, wiadomości, komunikaty, ogłoszenia, instrukcje) artykułowane wyraźnie, w standardowej odmianie języka: 1) reaguje na polecenia; 2) określa główną myśl wypowiedzi lub fragmentu wypowiedzi; 3) określa intencje nadawcy/autora wypowiedzi; 5) znajduje w wypowiedzi określone informacje;
VI. Uczeń reaguje ustnie w typowych sytuacjach: 14) stosuje zwroty i formy grzecznościowe.
X. Uczeń dokonuje samooceny i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (np.
korzystanie ze słownika, poprawianie błędów).
XI. Uczeń współdziała w grupie.
Metody pracy:
− podające,
− aktywizujące,
2 Formy pracy:
− praca indywidualna,
− praca w grupach
Środki dydaktyczne: gra bingo, tablica interaktywna, Internet, „wstążki leksykalne”, ćwiczenia gramatyczne, „chmura wyrazów”, rozsypanka ze zwrotami użytecznymi w restauracji, timer ze strony https://classroomscreen.com/
Czas trwania zajęć: 45 minut Opis przebiegu zajęć
FAZA WSTĘPNA.
1. Powitanie i czynności organizacyjne. Nauczycielka tłumaczy dzieciom jakie są cele lekcji.
2. Wstęp. Uczniowie oglądają film ze strony internetowej British Council „How to make chocolate mud pies with Tilly Ramsay” – link do strony: https://tiny.pl/t9qnh (czas: około 5 minut). Nauczycielka pyta czy podobał się film, czy deser zrobiony przez Tilly może być smaczny i czy domyślają się co oznacza słowo mud.
FAZA REALIZACYJNA.
3. Gra w bingo utrwalająca nazwy jedzenia i napojów (czas około 5 minut). Uczniowie dostają po dwie plansze, na których w sumie jest dwanaście obrazków przedstawiających jedzenie i napoje. Nauczycielka odczytuje słowa związane z żywnością i pokazuje obrazki przedstawiające dane słowo. Kiedy dziecko słyszy słowo przedstawiające obrazek umieszczony na jego planszy, zakrywa zdjęcie. Wygrywa uczeń, który pierwszy zakryje wszystkie obrazki.
4. Stacje. Nauczycielka przyczepia uczniom klamerki z naklejonymi kolorowymi karteczkami.
Dzieci z tymi samymi kolorami tworzą jedną grupę. Dodatkowo zostały zaznaczone kartki dla liderów grup – literą „L”. Liderami stają się dzieci, które rzadko kiedy mają okazję pełnić taką funkcję. Dzieci w grupach zostają dobrane tak, żeby uczniowie gorzej przyswajający wiedzę mieli możliwość skorzystania z pomocy koleżanek i kolegów, dzięki czemu również odniosą sukces.
Każda stacja zaznaczona jest kolorem sugerującym początek drogi poszczególnych grup.
Nauczycielka nastawia timer informując uczniów, że na każde ćwiczenie mają pięć minut.
Po każdym ukończonym i sprawdzonym ćwiczeniu lider grupy przychodzi po podpis nauczycielki. Należy wykonać wszystkie zadania z każdej stacji przemieszczając się w kierunku wskazówek zegara.
Stacja „Wstążka Leksykalna”. Na „wstążce” napisany jest ciąg wyrazów. Zadanie polega na przedzieleniu wyrazów pisakiem i wpisaniu ich do tabeli z podziałem na rzeczowniki
i czasowniki. Po skończonym ćwiczeniu uczniowie dostają kartę z odpowiedzią w celu samodzielnego sprawdzenia zadania.
Stacja „Gramatyka”. Uczniowie wykonują zadanie sprawdzające znajomość stosowania a/an oraz some i any. Następnie sprawdzają samodzielnie odpowiedzi.
Stacja „Chmura Wyrazów”. Z podanych w chmurze wyrazów należy utworzyć cztery zdania. Nauczycielka sprawdza poprawność wykonanego zadania.
Stacja „Restauracja”. Uczniowie z rozsypanych zwrotów układają dialog w restauracji dopisując samodzielnie potrawy i napoje. Następnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
5. Wszystkie grupy prezentują dialog w restauracji z ostatniej opisanej stacji. Uczniowie wybierają sami kto z grupy chce zaprezentować rozmowę. Jeżeli wszystkie dzieci z grupy są chętne, same rozbudowują dialog o kolejnych klientów restauracji (czas: około 10 minut).
PODSUMOWANIE.
6. Wybrani uczniowie kończą zdania:
„Na lekcji podobało mi się najbardziej ……..”
„Najtrudniejsze dla mnie było …….”
„Na pewno zapamiętam, że ………”
7. Pożegnanie.
Komentarz metodyczny:
Ponieważ znajomość języka angielskiego wśród dzieci jest zróżnicowana, należy szczegółowo zaplanować podział na grupy, aby żaden uczeń nie poczuł się bezradny podczas wykonywania zadań.
4 Załączniki:
I LOVE FOOD
GOOD LUCK ;)
TASK TEACHER’S
SIGNATURE
Wstążka leksykalna. Przedzielcie pisakiem wyrazy, a następnie wpiszcie w tabelce osobno rzeczowniki (nouns) i czasowniki (verbs).
Gdy skończycie, podnieście rękę do góry. Dam Wam wtedy odpowiedzi.
Gramatyka. Przeczytajcie dokładnie polecenie ☺
Gdy skończycie, podnieście rękę do góry. Dam Wam wtedy odpowiedzi.
Chmura. Z wyrazów znajdujących się w chmurze utwórzcie cztery zdania.
Gdy skończycie zadanie, podnieście rękę do góry.
Restauracja. Ułóżcie dialog z rozsypanki, dopiszcie potrawy oraz cenę.
Gdy skończycie, podnieście rękę do
góry. Sprawdzę zadanie, a następnie
przygotujecie się do przedstawienia
dialogu.
Stacja „Wstążka Leksykalna”
6 Stacja „Gramatyka”
8 Stacja „Chmura Wyrazów”
Stacja „Restauracja”.