Scenariusz zajęć II etap edukacyjny
Temat: Bądź śmiały jak Bolesław Śmiały
1
Najwspanialsza mądrość to poznanie samego siebie.
Przysłowie arabskie
Treści kształcenia:
Uczeń:
1) Poznaje siebie, dostrzega cechy indywidualne własne i najbliższych osób – etyka (1), 2) Umacnia poczucie własnej wartości,
3) Rozwija kreatywność, 4) Uważnie słucha,
5) Wypowiada się na temat,
6) Zna wybrane fakty z okresu panowania Piastów – historia i społeczeństwo (10),
7) Tworzy postawy sprzyjające dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu – wstęp do podstawy programowej,
8) Tworzy postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu – wstęp do podstawy programowej,
9) Operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych – język polski (III.2.7).
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Odróżnia wady od zalet,
● Rozwija wyobraźnię poprzez teksty ikoniczne,
● Dostrzega swoje wady i nabiera do nich dystansu,
● Nabiera pewności siebie poprzez kontakt z rówieśnikami,
● Dostrzega pozytywne cechy swoich kolegów,
● Zna imiona i przydomki wybranych królów polskich,
● Tworzy spójną i logiczną wypowiedź,
● Wyjaśnia znaczenie przysłowia,
● Kojarzy przydomek z cechami osobowymi,
● Wyszukuje informacje na temat dynastii Piastów.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Komunikuje się,
● Rozwija się pod względem moralnym,
● Dokonuje samooceny,
● Ocenia postępowanie innych,
● Wypowiada się na temat.
Środki dydaktyczne:
● Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Jaki przydomek do mnie pasuje?, karty 1
pracy (Za króla Piasta Polska wyrasta oraz Dlaczego Kazimierz Wielki był wielki?),
● Karteczki z nazwami cech, pudełko na kartki,
● Kolorowe kartki A4, długopisy, ołówki,
● Tablica interaktywna/komputer z głośnikami,
● Tablica, kreda/pisak.
Metody nauczania:
● Podające: pogadanka, rozmowa,
● Problemowa: gra dydaktyczna Zapytam nieskromnie, co sądzisz o mnie,
● Programowana: z użyciem komputera,
● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita,
● Indywidualna zróżnicowana.
Przed zajęciami:
Grupa uczniów o zainteresowaniach historycznych i uzdolnionych lingwistycznie przygotowuje krótką wypowiedź na temat dynastii Piastów.
Polecenie szczegółowe do zadania: „Zwróć uwagę na przydomki królewskie i wyjaśnij, dlaczego nadano je królom”.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita uczniów. Inicjuje rozmowę na temat polskich królów.
Zadaje uczniom pytania:
● Jakich znacie królów z dynastii Piastów?
● Podajcie ich imiona i przydomki.
2. Uczniowie, którzy zgłosili się wcześniej do zadania, prezentują przygotowane w domu wypowiedzi na temat dynastii Piastów. Jest to dla wszystkich dzieci powtórka materiału historycznego. Uczniowie wyjaśniają tajemnicę królewskich przydomków.
3. Wszyscy uczniowie otrzymują obie karty pracy – Za króla Piasta Polska wyrasta oraz Dlaczego Kazimierz Wielki był wielki? – które uzupełniają, bazując na własnej wiedzy, informacjach, które usłyszeli na zajęciach, oraz tych, które samodzielnie odszukają w różnych źródłach (podręcznik, internet). W poszukiwaniach tych mogą pomagać dzieci, które wcześniej wygłosiły swoje referaty.
4. Następnie nauczyciel poleca uczniom, by podeszli do stolika, na którym wcześniej rozłożył małe karteczki z nazwami wad. Na każdej kartce zapisana jest tylko jedna cecha negatywna.
Powinny się one jednak powtarzać na wielu różnych kartkach. Chodzi o nazwy pospolitych wad, takie jak: kłamstwo, lenistwo, kłótliwość, plotkarstwo, spóźnianie się, agresja, łakomstwo, obżarstwo, zazdrość, zarozumialstwo, egoizm, próżność, niecierpliwość, skarżenie się, lekkomyślność, roztargnienie, nieposłuszeństwo itp. Dzieci kolejno wybierają karteczkę z nazwą wady, której chciałyby się pozbyć – pozostaje ona tylko do wglądu ucznia.
Nauczyciel zadaje pytania:
● Jak pozbyć się wady?
● Komu się to udało?
2
Kiedy pomysły pozbycia się wad zostaną wyczerpane, prowadzący zajęcia poleca, żeby uczniowie wyrzucili swoje „wady” do kosza.
5. Gra dydaktyczna Zapytam nieskromnie, co sądzisz o mnie.
Wszyscy siadają w kole. Każdy otrzymuje kolorową kartkę formatu A4 i na samej górze wpisuje swoje imię i nazwisko. Zadaniem uczniów będzie wpisywanie na kartach kolegów i koleżanek ich pozytywnych cech – nie wolno im używać negatywnych określeń. Każdy uczeń przekazuje swoją kartkę następnemu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kolega wpisuje pozytywną cechę na dole odwrotnej strony, tak żeby nie zakryć imienia i nazwiska.
Następnie zagina dolny pasek kartki, by jego ocena nie była widoczna. Kartka wędruje z rąk do rąk, aż dotrze do właściciela.
Dzieci dzielą się uwagami na temat powstałych o sobie opinii. Nauczyciel kieruje tymi rozważaniami, zadając pytania:
● Czy zgadzacie się z cechami, które wam przypisano?
● Jakich innych przymiotów się spodziewaliście i dlaczego?
● Czy mieliście trudność z określeniem zalet innych?
● Jak można rozwiązać taki problem?
6. Zadanie interaktywne Jaki przydomek do mnie pasuje?.
Dzieci siadają przy komputerach i wykonują zadanie na tablicy interaktywnej lub na komputerze. Dokonują samooceny, wybierając charakterystyczne dla siebie cechy.
Ukoronowaniem zadania może być nadanie sobie przydomka.
7. Podsumowanie.
Nauczyciel pyta uczniów:
● Czego się o sobie dowiedzieliście?
● Co było najciekawsze na zajęciach?
● Czy łatwiej jest oceniać innych czy samego siebie?
Prowadzący prosi klasę o interpetację przysłowia arabskiego: „Najwspanialsza mądrość to poznanie samego siebie”. Jeśli nie pojawią się chętni, można wskazać ucznia uzdolnionego lingwistycznie lub społecznie.
3