• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „K

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „K"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KOWALENCYJNE WIĄZANIA ATOMOWE CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Kowalencyjne wiązania atomowe.

Treści kształcenia:

Podstawa programowa: Punkt (2.9) [uczeń]: na przykładzie cząsteczek H2, Cl2, N2, CO2, H2O, HCl, NH3 opisuje powstawanie wiązań atomowych (kowalencyjnych); zapisuje wzory sumaryczne i strukturalne tych cząsteczek.

Cele zoperacjonalizowane:

UCZEŃ definiuje pojęcia: atom, cząsteczka wiązanie

kowalencyjne;

przedstawia różnice między atomem a cząsteczką;

wyjaśnia istotę wiązania kowalencyjnego;

wyjaśnia rolę elektronów walencyjnych w tworzeniu

cząsteczek;

wie, że oktet i dublet elektronowy są trwałymi

stanami atomu;

potrafi przedstawić za pomocą wzorów

elektronowych powstawanie

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Funduszu Społecznego.

(2)

2

wiązań atomowych na przykładzie cząsteczek H2, Cl2, N2, CO2, H2O, HCl, NH3; dzieli wiązania kowalencyjne

na spolaryzowane i niespolaryzowane.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

podaje przykłady cząsteczek, w których

występują wiązania kowalencyjne;

rozumie wiązanie

kowalencyjne jako jeden ze sposobów łączenia się

atomów;

zapisuje wzory sumaryczne i strukturalne cząsteczek H2,

Cl2, N2, CO2, H2O, HCl, NH3; umie zbudować modele cząsteczek pierwiastków

gazowych.

Kompetencje kluczowe:

 porozumiewanie się w języku ojczystym;

 umiejętność uczenia się;

 kompetencje informatyczne;

 podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Funduszu Społecznego.

(3)

3

W formie krótkiej pogadanki przypomnienie wiadomości na temat budowy atomu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na elektrony walencyjne. Definicja powłoki walencyjnej, Przypomnienie na przykładzie, co informuje nas o ilości elektronów walencyjnych.

2) Przebieg zajęć:

Przypomnienie zależności pomiędzy budową atomu a położeniem pierwiastka w układzie okresowym, na przykładzie budowy atomu wodoru. Podanie definicji wiązania kowalencyjnego: rodzaj wiązania chemicznego, którego istotą jest istnienie pary elektronów, które są współdzielone w równym stopniu przez oba atomy tworzące to wiązanie.

Nauczyciel prezentuje film i wyjaśnia, w jaki sposób powstaje wiązanie kowalencyjne. Wprowadza podział wiązań kowalencyjnych na spolaryzowane i niespolaryzowane. Definiuje pojęcie dubletu i oktetu elektronowego.

Uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne. Po skończonym ćwiczeniu zapisują wzory sumaryczne i strukturalne tworzonych cząsteczek na tablicy.

3) Podsumowanie:

Uczniowie na podstawie informacji zdobytych podczas lekcji udzielają odpowiedzi na pytania:

- co to jest wiązanie kowalencyjne?

- między jakimi atomami występuje to wiązanie?

- jaką rolę pełnią elektrony walencyjne?

Zadanie domowe

Przedstaw za pomocą dowolnego sposobu tworzenie wiązania kowalencyjnego podczas powstawania cząsteczki Br2.

Środki dydaktyczne:

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Funduszu Społecznego.

(4)

4

 film animowany „Powstawanie wiązań kowalencyjnych”;

 ćwiczenie interaktywne „Budowanie cząsteczek”;

 komputery połączone z Internetem;

 podręcznik, encyklopedia;

 układ okresowy pierwiastków.

Metody dydaktyczne:

 pogadanka;

 dyskusja kierowana;

 ćwiczenia interaktywne.

Formy dydaktyczne:

 praca indywidualna;

 praca zbiorowa.

Dla ucznia zdolnego

Przedstaw za pomocą dowolnego sposobu tworzenie wiązania kowalencyjnego podczas powstawania cząsteczki P4.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Funduszu Społecznego.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Momenty magnetyczne atomów zmieniły orientację i ustawiły się wzdłuż tego pola oznacza to że wektory momentów pędu ustawiają się antyrównolegle do pola o indukcji

Gdy mamy określoną energię potencjalną naszego ciała w każdym punkcie przestrzeni, a opisana powyżej procedura przynajmniej teoretycznie to umożliwia, to bardzo łatwo jest

przyroda dopuszcza tylko takie orbity, dla których długość fali materii elektronu mieści się na orbicie całkowitą liczbę razy. że możliwe są tylko takie orbity, dla

Warunkiem jest, aby elektron pozostający na orbicie stacjonarnej miał moment pędu L ograniczony do wartości dyskretnych, które są całkowitą wielokrotnością stałej Plancka:.

W tym historycznym modelu ujemnie naładowane elektrony znajdują się wewnątrz pewnego obszaru, w którym w sposób ciągły rozłożony jest ładunek

• Adres: http://rockpile.phys.virginia.edu/252.html Autor: Michael Fowler Uniwersytet Virginia Format: html.

- liczba masowa, A, określa łączną liczbę protonów i neutronów (łącznie: nukleonów) w jądrze atomu; jest w przybliżeniu równa masie atomu w jednostkach

Skwantowana jest energia elektronu w atomie, jego moment pędu (wielkość związana z ruchem wokół jądra atomowego), położenie wektora momentu pędu względem kierunku jego