1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „MASA I OBJĘTOŚĆ” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat: Masa i objętość
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] porównuje masy ciał o tej samej objętości, lecz wykonanych z różnych substancji.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Wie w jakich jednostkach jest obliczana masa, gęstość i objętość Wie jak wyznaczać
masę, objętość i gęstość
Zna wzór na masę Rozumie termin:
gęstość
Nabywane umiejętności
UCZEŃ Porównuje masy ciał o tej samej objętości,
lecz wykonanych z różnych substancji
Oblicza masę i objętość ciał stałych i
cieczy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Potrafi przekształcać wzór na masę
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Umiejętności praktyczne
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Masa i objętość. Nauczyciel inicjuje rozmowę.
Nauczyciel zadaje pytanie: Jak myślicie, co waży więcej: 1 kg pierza, czy 1 kg stali? (burza mózgów).
Nauczyciel przedstawia uczniom wzór na masę.
Omawia skład, wyjaśnia co to jest gęstość. Informuje uczniów w jakich jednostkach jest obliczana masa, gęstość i objętość.
Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.
Arkusz kalkulacyjny „Pomiary masy”. Nauczyciel prezentuje zadanie na ekranie projekcyjnym, wyjaśnia rozwiązanie. Zaprasza chętną osobę do tablicy w celu
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
obliczenia zadania w którym niewiadomą jest masa ciała stałego (ćwiczenie).
Ćwiczenie interaktywne „Ile to waży?” Uczniowie wykonują zadania na tablicy (ćwiczenie).
Przekształcanie wzoru. Nauczyciel pokazuje uczniom w jaki sposób przekształcić wzór na masę tak, aby obliczyć gęstość lub objętość substancji. Uczniowie zapisują notatki.
3) Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Rzutnik
Ekran projekcyjny Metody nauczania
Ćwiczenie
Rozmowa kierowana
Obserwacja
Burza mózgów Formy pracy
Praca indywidualna
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4
Praca domowa
Znasz już wzór na masę: m=V*ρ
Spróbuj go przekształcić tak, aby otrzymać odpowiedź na poniższe zadanie.
Oblicz, jaką gęstość ma benzyna o masie 1,5 kg.
Zadanie dla chętnych
Stwórz i rozwiąż zadanie na objętość.
Lista załączników multimedialnych Ćwiczenie interaktywne „Ile to waży?”
Arkusz kalkulacyjny „Pomiary masy”
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.