• Nie Znaleziono Wyników

Legion Puławski - różne drogi do niepodległości - scenariusz

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Legion Puławski - różne drogi do niepodległości - scenariusz"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Mariusz Karolak

Legion Puławski - różne drogi do niepodległości

scenariusz zajęć dla uczniów i uczennic szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Cel główny:

• przybliżenie historii powstania i działalności militarnej Legionu Puławskiego.

Uczestnicy:

• uczniowie III klasy gimnazjum,

• uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Metody pracy:

• pogadanka z wykorzystaniem materiałów multimedialnych,

• praca grupowa z komputerem,

• praca z mapą.

Pomoce dydaktycznie:

• komputer z połączeniem do sieci Internet,

• mapa Europy w okresie 1914-1918.

Cele operacyjne:

• uczeń poznaje historię Legionu Puławskiego,

• uczeń poznaje przeszłość związaną z działaniami wojskowymi w okresie I wojny światowej w odniesieniu do własnego regionu (obszar: Puławy, Lublin, Dęblin),

• uczeń ma świadomość, iż Polacy walczyli o niepodległość po obu stronach konfliktu i niekiedy dochodziło do walk bratobójczych,

• uczeń zwiększa swoją więź emocjonalną ze swoim miastem (Puławy) i regionem (Lubelszczyzna),

• uczeń ma świadomość, jak Polacy byli traktowani przez zaborców w czasie walk na froncie,

• uczeń zapamiętuje miejsca i daty najważniejszych bitew (pod Pakosławiem, pod Korczówką, pod Zelwą),

• uczeń potrafi wymienić nazwiska osób związanych bezpośrednio z Legionem Puławskim (Witold Ostoja-Gorczyński, Antoni Reutt, Jan Rządkowski, Rafał Sołtan),

• uczeń potrafi wymienić oficjalną nazwę obu legionów oraz zrusyfikowaną nazwę Legionu Puławskiego i rozumie, skąd taka właśnie nazwa,

• uczeń nabywa umiejętność posługiwania się nowymi środkami multimedialnymi (wirtualną linią czasu, prezentacją wykonaną w Prezi),

• uczeń nabywa umiejętność dotyczącą wyszukiwania w Internecie i wykorzystywania legalnych źródeł w badaniu przeszłości;

• uczeń nabywa świadomość dotyczącą publikowanych przez użytkowników informacji na Wikipedii.

Przebieg zajęć:

1. pierwsza jednostka lekcyjna (45'):

pogadanka: nauczyciel omawia bezpośrednią przyczynę wybuchu Wielkiej Wojny

oraz sytuację, w jakiej doszło do sformowania się Legionu Puławskiego i Legionu

Lubelskiego przy armii carskiej [wykorzystywane środki: mapa + linia czasu; czas

(2)

realizacji: 15 minut]

Link do mapy czasu: http://www.myhistro.com/story/legion-pulawski-(1914- 1915)/199583

praca w grupie: nauczyciel dzieli uczniów na kilkuosobowe grupy (uczniowie losują spośród postaci Wojowniczych Żółwi Ninja i dobierają się według wybranego bohatera - karty według załącznika nr 1):

Każda z grup otrzymuje jedno zadanie do wykonania, po czym następuje prezentacja przed całą klasą:

1) wyszukuje i notuje daty i miejsca bitew stoczonych przez Legion Puławski;

2) wyszukuje i notuje nazwiska osób związanych z Legionem Puławskim i Legionem Lubelskim;

• 3) wyszukuje i wyznacza trasę, którą przechodził Legion Puławski;

• 4) wyszukuje i notuje najważniejsze wydarzenia - poza bitwami - które są związane z obydwoma legionami przy armii rosyjskiej

[wykorzystywane środki: mapa + linia czasu; czas realizacji: 20 minut]

podsumowanie: nauczyciel zadaje pracę do wykonania w domu na kolejne zajęcia i kontynuuje pogadankę skupiając się już wyłącznie na kwestii związanej z

likwidacją Legionu Puławskiego i utworzeniem innych formacji przy armii rosyjskiej [czas: 5 minut]

zadanie domowe: nauczyciel wydaje polecenie: "Zapoznajcie się dokładnie z linią czasu i w oparciu o zawarte tam informacje oraz nabytą na dzisiejszej lekcji wiedzę przygotujcie memy (każda z grup po 2 memy) związane z zamachem w Sarajewie albo wydarzeniem związanym z Legionem Puławskim lub powiązaną z nim postacią.

Przykładowy program do tworzenia memów: http://generator.memy.pl

2. druga jednostka lekcyjna (45'):

prezentacja: uczniowie każdej z grup prezentują całej klasie przygotowane przez siebie memy; każda z grup dostaje limit czasowy max. 6 minut; nauczyciel wraz z grupą komentują wykonaną pracę [czas łączny: 24 minuty]

• prezentacja: nauczyciel wykorzystując prezentację w Prezi dokonuje podsumowania najistotniejszych zagadnień dotyczących Legionu Puławskiego [wykorzystane środki: Prezi, czas: 11 minut];

Link do prezentacji: https://prezi.com/vs1pfsqzeht6/legion-puawski/

• rekapitulacja: krótki test wiedzy z zakresu informacji dotyczących Legionu

Puławskiego oraz legalnych źródeł wiedzy w Internecie - załącznik nr 2 [10 minut].

Cytaty

Powiązane dokumenty

As such, the double helix possesses the features of the well-known precessing vortex core (PVC) found in swirling flows; i.e., it is situated in the region between the vortex

We describe an approach in which we used Value Focused Thinking [1] for the systematic elicitation of company values to determine the aggregation level of the values represented

The inclusion of competing values in the project organisation can create a balance in the pursuit of scope, quality, time and cost, as different parties pursue different values..

etiopskie (od bardzo często występującego w ich na­ zwach słowa Etiopia) charakteryzują się tym, że są bardziej „intelek­ tualne”, nawiązują do Biblii, do Kusza syna Hama

Jak wcześniej wspomniano, w przypadku pomiaru zużycia gazu przepływomierzem masowym źródłem niepewności standardowej pomiaru jest sam przyrząd (niepewność standar-

Figure 1: Physical, psychological and emotional comfort Level over work week averaged over all Engineering Professionals (n=16) (rating 1-5; one, being excellent - five,

Działania różnych instytucji muszą być spójne i zintegrowane, zarówno w zakresie realizacji miejscowych planów ochrony przyrody (ograniczanie barier, tworzenie

Summo mihi honori est hunc laetum nuntium Vobis dare, certus Vos perlibenter ipsas accepturas et in futuro pro posse facturas, ut Mater Dei hominumque Maria