Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Ewa Knap
Obszar podstawy programowej:
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Grupa wiekowa: 3-latki
Obszar/blok tematyczny: Świat książek Temat: Poznajemy pracę naszych rodziców.
Cele operacyjne:
Dziecko:
uczestniczy w zabawach ruchowych i parateatralnych;
przewiduje treść ilustracji na podstawie jej fragmentu.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracji;
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach oraz w sytuacjach zabawowych) i w świecie dorosłych;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w grodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługuje się mową, ruchem, rekwizytami przygotowanymi przez nauczyciela.
Treści kształcenia:
rozwijanie wyczucia własnego ciała, przestrzeni, płynności ruchów poprzez uczestnictwo w zabawach i ćwiczeniach ruchowych;
kształcenie poprawnej wymowy, wzbogacanie słownika;
kształtowanie spostrzegawczości oraz pamięci, układanie puzzli;
kształcenie sprawności ręki poprzez dokładne wypełnianie rysunku kolorami;
rozwijanie wyobraźni dziecięcej i twórczego myślenia poprzez zabawy parateatralne;
kształcenie umiejętności współdziałania w grupie;
rozbudzanie zainteresowania książką, kształcenie mowy;
wdrażanie dzieci do dokładnych spostrzeżeń części odkrytej rysunku, kształcenie wyobraźni.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, powitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Nauczyciel (N) radośnie wita każde dziecko.
2. Zgadnij, o kim mówię?:
zagadki wierszowane o zawodach Dzieci rozwiązują je poprzez wskazanie odpowiedniej ilustracji ukazanej na prezentacji multimedialnej.
Treść zagadek – załącznik nr 1, prezentacja multimedialna – załącznik nr 5.
I. Zajęcia poranne
3. Jestem kierowcą:
zabawa w formie opowieści ruchowej (utrwalenie znajomości świateł sygnalizatora drogowego), ćwiczenia ortofoniczne.
Przebieg:
Dzieci ruchem i dźwiękiem interpretują wypowiadany przez N tekst opowieści wzbogacony ilustracjami (załącznik nr 2):
Wykonujesz zawód
kierowcy: wsiadasz do samochodu, przekręcasz kluczyk w stacyjce, uruchamiasz silnik (który nie chce zapalić); teraz silnik już pracuje (odgłos silnika). Ruszasz po określonej trasie.
Dojeżdżasz do
skrzyżowania, zapala się światło czerwone, musisz stać. Teraz światło żółte, przygotowujesz się do wyruszenia w dalszą drogę.
Kolejne skrzyżowanie - możesz jechać, bo pali się zielone światło (dzieci mogą wzbogacić opowieść własnymi pomysłami).
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Do kogo należą te przedmioty?:
rozpoznawanie przedmiotów, które leżą na stole. Rozmowa na temat, kto mógł pozostawić te akcesoria.
Przygotowane rekwizyty powinny jednoznacznie kojarzyć się z jednym zawodem, np.: nici, garnek, stetoskop, miotła, książka, kreda do pisania po tablicy.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Zawody naszych rodziców:
zagadki graficzne:
odkrycie pierwszego elementu - próba werbalnego opisania osoby wykonującej dany zawód;
odkrywanie kolejnych elementów - rozmowy sytuacyjne wokół tego, co widzą dzieci.
Prezentacja multimedialna w załączniku nr 6.
3. Każda praca jest ważna:
zapoznanie dzieci z wierszem J. Tuwima Wszyscy dla wszystkich.
Po pierwszym odczytaniu wiersza N jeszcze raz odtwarza utwór, zatrzymując się przy wymienianych zawodach. Rozmawia z dziećmi na temat pracy, którą wykonują przedstawiciela zawodów (np. Co robi piekarz? Piecze chleb, bułki...) Podkreśla, iż każda dobrze wykonana praca ma ogromną wartość dla innych.
Tekst wiersza w: Julian Tuwim, Wszyscy dla wszystkich, wyd. Liwona, Warszawa 2008.
4. Mały kucharz z wielką łyżką:
zabawa ze śpiewem –
inscenizowanie ruchem treści piosenki; śpiew N.
Tekst piosenki
w załączniku nr 3, akompaniament muzyczny – załącznik nr 7.
1. Odrobina ruchu nie zaszkodzi maluchowi:
dowolne zabawy na powietrzu zgodne z zainteresowaniami dzieci.
Do wykorzystania: zabawki dostępne
w przedszkolu lub urządzenia znajdujące się na placu zabaw.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości?:
ćwiczenia graficzne dla zainteresowanych dzieci - kolorowanki o tematyce poruszanej podczas zajęć.
Kolorowanka w wersji stolikowej – załącznik nr 4, kolorowanka
multimedialna – załącznik nr 8.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: metoda zadań stawianych dziecku.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
akcesoria kojarzące się z różnymi zawodami wykonywanymi przez ludzi, wiersz Wszyscy dla wszystkich w: Julian Tuwim, Wszyscy dla wszystkich, wyd. Liwona, Warszawa 2008, zabawki, kredki, odtwarzacz CD i płyta z nagraniem (podkład muzyczny do piosenki) lub komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Zgadnij, o kim mówię? – tekst zagadek;
2. Sygnalizator świetlny - ilustracje;
3. Tekst piosenki pt. Mały kucharz z wielką łyżką;
4. Jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości? - zestaw kolorowanek do wydruku;
5. Prezentacja multimedialna - Zgadnij, o kim mówię?;
6. Prezentacja multimedialna - Zawody naszych rodziców;
7. Plik audio z akompaniamentem do piosenki: Mały kucharz z wielką łyżką;
8. Kolorowanka multimedialna: Moja mama wykonuje zawód fryzjerki.